Wartość rynkowa auta – co to jest, jak wyliczyć?

Udostępnij
Wasza ocena
Wartość rynkowa auta
Wartość rynkowa auta ma znaczenie w przypadku sprzedaży, ale również zakupu samochodu na rynku wtórnym. Znajomość rzeczywistej kwoty, jaką wart jest samochód, pozwoli zakupić samochód w adekwatnej cenie, a także odpowiednio zarobić na odsprzedaży. Samodzielna ocena wartości rynkowej samochodu nie jest łatwa. W wycenie pomóc może ubezpieczenie AC, ponieważ ubezpieczyciele szacują wartość rynkową samochodów. W oszacowaniu ceny auta pomagają także niezależni eksperci.

W artykule przeczytasz

Jak wylicza się wartość rynkową samochodu?

Wartość rynkowa auta jest określana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Stanowi ona podstawę do wyliczenia składki autocasco. Na podstawie wartości ubezpieczyciel określa też sumę ubezpieczenia w przypadku likwidacji szkody. Natomiast wiedza o rzeczywistej wartości przyda się również podczas sprzedaży i zakupu auta na rynku wtórnym, a także innych czynności (m.in. wprowadzenie auta do firmy jako środka trwałego, przekazanie samochodu w formie darowizny, zapłata podatku PCC).

Przeczytaj też: “Podatek od kupna samochodu – kiedy płacić, ile wynosi, jak wypełnić deklarację PCC-3?

Podczas wyceny wartości rynkowej auta specjaliści biorą pod uwagę liczne kryteria. Uwzględnia się wartość samochodu określoną w katalogach motoryzacyjnych. Dla określenia wartości auta kluczowe są też kryteria, tj.:

 • rok produkcji samochodu;
 • stan techniczny auta;
 • marka i model pojazdu;
 • fabryczne wyposażenie samochodu;
 • pojemność i moc jednostki napędowej;
 • rodzaj paliwa;
 • aktualny przebieg pojazdu;
 • bezkolizyjna jazda lub odnotowane szkody;
 • wykonane naprawy;
 • data pierwszej rejestracji;
 • liczba dotychczasowych właścicieli.

Profesjonalna wycena wartości rynkowej auta przez Internet

Ze względu na wiele kryteriów wartość rynkowa auta jest trudna w określeniu przez właściciela. Można posiłkować się ceną identycznych aut na portalach motoryzacyjnych – w takim samym wieku oraz o zbliżonym stanie technicznym czy wyposażeniu. Natomiast dużo wygodniej powierzyć to specjalistom, którzy zajmują się profesjonalną wyceną samochodów. Obecnie jest to możliwe również zdalnie z poziomu komputera czy smartfona.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?

Raport Wyceny Wartości Samochodu stanowi doskonałe uzupełnienie Raportu VIN, który daje wgląd w wiele kluczowych danych i informacji decydujących dla zakupu auta lub rezygnacji z pojazdu (m.in. dane techniczne, rzeczywisty przebieg, historia szkód, zgłoszenia serwisowe, fabryczne wyposażenie, historyczne zdjęcia, sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych).

Wycena wartości Auta Info – Ekspert w serwisie Autobaza to prosty i szybki sposób, aby ustalić wartość pojazdu przez Internet. W wycenie uwzględnia się następujące kryteria:

 • marka i model;
 • rok produkcji i data pierwszej rejestracji;
 • rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika;
 • rodzaj przekładni, ilość biegów i napęd;
 • rejestr znanych odczytów przebiegu;
 • rejestr odnotowanych szkód i kolizji;
 • wcześniejsze naprawy;
 • opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN;
 • liczba dotychczasowych właścicieli;
 • zdjęcia pojazdu.

 

Za każdą wycenę odpowiadają eksperci o dużym doświadczeniu, którzy dokładnie analizują wszystkie informacje o pojeździe. To gwarancja, że określona cena samochodu jest faktyczną wartością rynkową auta.

Przeczytaj też: “Darowizna samochodu – wzór, podatek, zasady

Artykuł zawiera link sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

FAQ

Czym jest wartość rynkowa samochodu?

To realna cena auta w danym momencie. Wyceny dokonują towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także zewnętrzne instytucje.

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy wycenie wartości auta?

Żeby określić realną wartość pojazdu, należy uwzględnić liczne kryteria. Dla ceny samochodu znaczenie mają m.in.: dane techniczne, marka i model, wyposażenie, wypadkowa historia, wykonane naprawy, rok produkcji, data pierwszej rejestracji, przebieg czy liczba dotychczasowych właścicieli.

Jak zamówić wycenę wartości pojazdu przez Internet?

Można to zrobić za pośrednictwem serwisu Autobaza. Po uwzględnieniu wszystkich kluczowych kryteriów wycenę wartości samochodu przygotują specjaliści Info – Ekspert.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.