Zwrot akcyzy za paliwo 2024 – dla kogo, jaka kwota?

Udostępnij
Wasza ocena
Zwrot akcyzy za paliwo
Zwrot akcyzy za paliwo przysługuje rolnikom. To forma złagodzenia obciążeń finansowych w związku z rosnącymi kosztami produkcji. Znane są już stawki, na jakie mogą liczyć rolnicy za każdy litr zakupionego oleju napędowego wykorzystywanego w pracach rolnych. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o zwrot akcyzy za olej napędowy, jak złożyć wniosek oraz na jakie kwoty można liczyć w 2024 roku.

W artykule przeczytasz

Dla kogo zwrot akcyzy za olej napędowy?

Zwrot akcyzy za paliwo to forma pomocy skierowana do beneficjentów zarządzających gruntami rolnymi, tj.:

 • osoby fizyczne,
 • osoby prawne,
 • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

 

W 2024 roku o zwrot podatku akcyzowego mogą ubiegać się producenci rolni, którzy na dzień 1 lutego dysponowali gospodarstwem rolnym o powierzchni powyżej 1 hektara. Mowa o tradycyjnych użytkach rolnych oraz terenach zadrzewionych i zakrzewionych wpisujących się one w ramy działalności rolniczej. O zwrot podatku akcyzowego ubiegać się mogą również dzierżawcy.

Zwrot akcyzy za paliwo – limity w 2024 roku

Od 2024 roku stawka zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego wynosi 1,46 zł za litr oleju napędowego. Limity odliczeń z tytułu podatku akcyzowego wynoszą:

 • 160,60 zł za każdy hektar użytków rolnych, terenów zadrzewionych i zakrzewionych wpisujących się w ramy działalności rolniczej;
 • 58,40 zł za każdą dużą jednostkę przeliczeniową bydła, kóz, owiec, koni (wedle średniej rocznej liczby);
 • 5,84 zł za każdą świnię (wedle średniej rocznej liczby).

 

W przypadku hodowli, żeby uzyskać informacje o liczbie zwierząt, należy złożyć stosowny wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Przeczytaj też: “Chrzczone paliwo – czym grozi, lista stacji z paliwem słabej jakości (2023)

Jak złożyć wniosek o zwrot akcyzy za olej napędowy?

Rolnicy liczący na zwrot akcyzy za paliwo powinni pilnować dwóch terminów składania wniosków:

 • Pierwszy etap (od 1 do 29 lutego 2024 roku) – do wniosku dołączyć należy faktury VAT lub ich kopie będące dowodem zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2023 do 31 stycznia 2024 roku.
 • Drugi etap (od 1 sierpnia do 2 września 2024 roku) – do wniosku dołączyć należy faktury VAT lub ich kopie będące dowodem zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 roku.

 

W zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Natomiast sam dokument można pozyskać na dwa sposoby, tj.:

 

W dokumencie należy uwzględnić dane identyfikujące gospodarstwo rolne. Oprócz tego do wniosku dołączyć należy:

 • faktury VAT lub ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w danym okresie;
 • informacje o średniej rocznej liczbie hodowanych świń, bydła, owiec, kóz i koni (dokument uzyskany od ARiMR).

 

Jeżeli grunty rolne stanowią współwłasność, za zgodą pozostałych współwłaścicieli wniosek o zwrot podatku akcyzowego składa tylko jedna osoba. Wyjątek stanowią współmałżonkowie bez potrzeby okazania takiej zgody.

Zwrot środków nastąpi w dwóch terminach:

 • wnioski złożone w pierwszym terminie – zwrot środków w dniach od 1 do 30 kwietnia 2024 roku;
 • wnioski złożone w drugim terminie – zwrot środków w dniach od 1 do 31 października 2024 roku.

 

Wnioskodawca może otrzymać zwrot akcyzy za paliwo w 2024 roku na dwa sposoby. Do wyboru jest więc przelew na rachunek bankowy lub gotówka do odbioru w kasie urzędu gminy bądź miasta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Kto może wnioskować o zwrot akcyzy za paliwo w 2024 roku?

Taką możliwość mają podmioty zarządzające gruntami rolnymi (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej), jeżeli grunty mają powierzchnię powyżej 1 hektara. Dotyczy to również terenów zadrzewionych i zakrzewionych, jeżeli wpisują się one w ramy działalności rolniczej. Możliwość ubiegania się o zwrot akcyzy za olej napędowy mają też dzierżawcy.

Jak wysokie są limity zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze w 2024 roku?

Limity odliczeń z tytułu akcyzy za paliwo wynoszą 160,60 zł za każdy hektar użytków rolnych, 58,40 zł za każdą dużą jednostkę przeliczeniową bydła, kóz, owiec, koni (wedle średniej rocznej) oraz 5,84 zł za każdą świnię (wedle średniej rocznej).

Do kiedy składać wioski o zwrot akcyzy za olej napędowy?

Wnioski można składać w dwóch etapach – od 1 do 29 lutego (zwrot środków od 1 do 30 kwietnia) oraz od 1 sierpnia do 2 września 2024 roku (zwrot środków od 1 do 31 października). Do wniosku należy dołączyć faktury VAT lub kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w danym okresie, a także informacje od ARiMR o średniej rocznej liczbie hodowanych świń, bydła, owiec, kóz i koni. Środki można otrzymać przelewem na konto w banku lub odebrać gotówkę w kasie urzędu gminy bądź miasta.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.