Od 1 lipca system AVAS obowiązkowym elementem wyposażenia hybryd i elektryków

Udostępnij
Wasza ocena
dopłaty do elektryków
Już za chwilę samochody hybrydowe i auta elektryczne nie będą tak ciche, jak ma to miejsce obecnie. Pojawi się w nich system AVAS, który będzie układem bezpieczeństwa ostrzegającym dźwiękowo o nadjeżdżającym pojeździe innych uczestników ruchu, a zwłaszcza pieszych.

W artykule przeczytasz

Czym jest system AVAS?

Zacznijmy od tego, że system ostrzegania AVAS (ang. Audible Vehicle Alert System) będzie obowiązkowy w każdym samochodzie hybrydowym i elektrycznym sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Nie jest to nowe wyposażenie, ponieważ od 1 lipca 2019 roku musi on być w każdym nowym modelu. W innym wypadku auto nie przejdzie procesu homologacyjnego.

Poza tym od wielu lat jest on obowiązkowy na innych kontynentach. Na przykład w Japonii jest wymagany od przeszło dekady. Od kilku lat stosuje się go też na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie system ostrzegania AVAS emituje dźwięk do prędkości 30 km/h.

Przeczytaj też: “Nowe obowiązkowe aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu

System ostrzegania AVAS ma emitować dźwięk od uruchomienia pojazdu do prędkości ok. 20 km/h. Poza tym będzie on emitowany podczas cofania. Wyjątkiem jest uruchomienie silnika spalinowego. Warto jednak zauważyć, że system możemy wyłączyć, choć po ponownym uruchomieniu pojazdu ustawienie to zostaje zresetowane.

Jaki dźwięk emituje akustyczny system ostrzegania AVAS?

Co ważne, przepisy nie określają w dokładny sposób, jaki dźwięk ma emitować system AVAS, choć ma być on podobny do dźwięku wydawanego przez pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Stąd producenci prześcigają się w coraz to ciekawszych dźwiękach w ramach tego systemu bezpieczeństwa.

Tak oto Włosi z Fiata w nowym modelu 500 wprowadzili melodię “Amarcord” Nino Roty. Oryginalne chciało być też niemieckie BMW, które przy systemie emitującym dźwięk współpracowało z Hansem Zimmerem. To jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej w historii.

Swój autorski projekt realizuje w tym zakresie także hiszpańska CUPRA w modelu Born. Inżynierowie skomponowali specjalny dźwięk słyszalny nawet przy prędkości powyżej 40 km/h. Ma on pochodzić z natury. Został bowiem opracowany przy użyciu czterech materiałów: miedzi, włókna węglowego, kamienia i drewna.

Jak widzimy, dźwięki wydawane przez akustyczny system ostrzegania będą bardzo różne. Sam pomysł, aby ostrzegać w ten sposób o nadjeżdżającym aucie elektrycznym czy hybrydzie trzeba ocenić pozytywnie. Dzięki generatorowi dźwięku będą one słyszalne dla otoczenia, co zmniejszy ryzyko potrącenia pieszego czy rowerzysty.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Samochody BYD

Samochody BYD w Europie

Marka BYD zadebiutuje w Europie. Przypomnijmy, że jest to największy na świecie producent samochodów elektrycznych.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.