Limity prędkości w Polsce

Udostępnij
Wasza ocena
Dozwolone limity prędkości w Polsce
Każdy kierowca musi znać dopuszczalne limity prędkości w Polsce. Większość nie ma z tym problemu, ale zdarza się, że kierowcy nie wiedzą, z jaką dopuszczalną prędkością mogą poruszać się po danym odcinku drogi. Zwłaszcza że sprawy nie ułatwia mnogość znaków.

W artykule przeczytasz

Od czego zależą limity prędkości?

Faktem jest, że kierowcy regularnie przekraczają dozwoloną prędkość. Nie oznacza to, że nie są im znane limity prędkości w Polsce, ale raczej ambiwalentny stosunek do kodeksu drogowego. Nie pomagają też niskie mandaty. Jednak niebawem ich wysokość pójdzie w górę. Poza tym kierowcy będą mieli odbierane prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym. Same ograniczenia prędkości są zależne od:

 • typu drogi,
 • liczby pasów ruchu,
 • znaków,
 • pory dnia.

Limity prędkości dla samochodów osobowych, ciężarowych do 3,5 t oraz motocykli

Ograniczenie prędkości w obszarze niezabudowanym:

 • Autostrada: 140 km/h
 • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h, jednojezdniowa: 100 km/h
 • Droga dwujezdniowa o przynajmniej 2 pasach w jedną stronę: 100 km/h, droga zwykła: 90 km/h

Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym:

 • Przez całą dobę: 50 km/h
 • Strefa zamieszkania: 20 km/h

Limity prędkości dla innych pojazdów (również z przyczepą)

Ograniczenie prędkości w obszarze niezabudowanym:

 • Autostrada: 80 km/h
 • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 80 km/h, jednojezdniowa: 80 km/h
 • Droga dwujezdniowa o przynajmniej 2 pasach w każdą stronę: 80 km/h, droga zwykła: 70 km/h

Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym:

 • Przez całą dobę: 50 km/h
 • Strefa zamieszkania: 20 km/h

Limity prędkości dla autobusów

Ograniczenie prędkości w obszarze niezabudowanym:

 • Autostrada: 100 km/h
 • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 100 km/h, jednojezdniowa: 100 km/h
 • Droga dwujezdniowa o przynajmniej 2 pasach w każdą stronę: 100 km/h, droga zwykła: 90 km/h

Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym:

 • Przez całą dobę: 50 km/h
 • Strefa zamieszkania: 20 km/h

Zwiększanie lub zmniejszanie dopuszczalnej prędkości

Poza tym należy mieć na uwadze, że w ramach obowiązujących limitów zwiększać lub zmniejszać maksymalną dopuszczalną prędkość może jednostka zarządzająca ruchem drogowym na danym obszarze. Robi to za pomocą znaków. Poza tym ograniczenie prędkości jest odwoływane przez:

 • inny znak ograniczenia prędkości lub znak koniec zakazów,
 • koniec bądź początek obszaru zabudowanego lub strefy zamieszkania,
 • skrzyżowanie.

 

Warto więc znać limity prędkości w Polsce. Szczególnie, że od 1 stycznia 2022 roku mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości są znacznie wyższe niż wcześniej.

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Oprócz tego od 17 września 2022 roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawi się tzw. recydywa. Oznacza to, że przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h, jeżeli złamanie przepisów w tym obszarze nastąpiło drugi raz w ciągu 2 lat, będzie kosztować kierowcę aż 5000 złotych!

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.