Mandaty drogowe – recydywa od 17 września 2022

Mandaty drogowe w warunkach recydywy

W artykule przeczytasz

Po nowelizacji prawa, jakie weszło w życie 1 stycznia 2022 roku, funkcjonariusze wystawiają już znacznie wyższe niż dotychczas mandaty drogowe. Recydywa w nowym świetle prawa jeszcze nie obowiązuje, ale jesteśmy tego naprawdę bliscy. Wiemy, od kiedy mandaty drogowe będą mogły być jeszcze wyższe i na jakich zasadach będą karani piraci drogowi recydywiści.

Co zmieniło się 1 stycznia 2022 roku?

Zanim o tym, jak będą wyglądać mandaty drogowe w warunkach recydywy, odnieśmy się krótko do przepisów, które obowiązują od początku 2021 roku. Co jest kluczowe z punktu widzenia kierowców, mocno w górę poszły stawki mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jednak dotyczy to także innych wykroczeń drogowych. Wysokie grzywny grożą za niezachowanie ostrożności wobec pieszych (szczególnie w okolicach przejść), jazdę w stanie po użyciu alkoholu czy złamanie zakazu wyprzedzania.

Wystarczy zauważyć, że policjanci mogą karać nas mandatem w wysokości nawet 5000 złotych. Wcześniej maksymalny mandat był 10-krotnie niższy i wynosił 500 złotych. Co więcej, aż 6-krotnie wzrosła grzywna, jaką może nałożyć na nas sąd, z 5000 do 30 000 złotych. Szerzej o zmianach i stawkach mandatów, jakie grożą nam od 1 stycznia 2022 roku, piszemy w artykule “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Mandaty drogowe – recydywa dopiero od września

Co jest istotne, nie wszystkie zmiany weszły w życie z początkiem 2022 roku. Jednak część z nich zacznie obowiązywać dopiero od 17 września 2022 roku. Mowa między innymi o tzw. recydywie.

Jeżeli chodzi o mandaty drogowe, recydywa dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy. Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych i 10 punktów karnych; recydywa: 1600 złotych i 10 punktów karnych;
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych i 13 punktów karnych; recydywa: 2000 złotych i 13 punktów karnych;
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych i 15 punktów karnych; recydywa: 3000 złotych i 15 punktów karnych;
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych i 15 punktów karnych; recydywa: 4000 złotych i 15 punktów karnych;
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych i 15 punktów karnych; recydywa: 5000 złotych i 15 punktów karnych.

Oczywiście recydywa w mandatach drogowych nie będzie dotyczyć tylko kar za przekroczenie dozwolonej prędkości o przynajmniej 31 km/h. Według ustawy nowy taryfikator mandatów z 2022 r. zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć wielu obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka  – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

Dlaczego recydywa w mandatach drogowych będzie obowiązywać dopiero od 17 września 2022 roku?

Fakt, że recydywa w mandatach drogowych będzie obowiązywać dopiero od połowy września 2022 roku, jest uwarunkowany ograniczeniami technicznymi Krajowego Systemu Informacji Policji i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jednak nie będzie to jedyna zmiana w kodeksie drogowym, która wejdzie w życie 17 września 2022 r. Oprócz tego dotkną one inne obszary, tj.:

 • nowy system naliczania punktów karnych (m.in. maksymalna liczba 15 punktów karnych; dziś to 10 punktów karnych);
 • przedłużony czas kasowania punktów karnych (2 lata od dnia opłacenia mandatu; dziś jest to rok od popełnienia wykroczenia);
 • brak możliwości skasowania punktów karnych poprzez szkolenie.

Oprócz tego ubezpieczyciele dostaną dostęp do liczby punktów karnych kierowców. W związku z tym zmotoryzowani, którzy będą mieć punkty karne na koncie, a zwłaszcza większą ich ilość, na pewno zapłacą więcej za polisę OC pojazdu. Te zmiany mają wejść w życie wcześniej, bo najprawdopodobniej już w czerwcu 2022 roku.

Jak widać, kierowcy muszą przygotować się na dalsze zmiany. Mocne zaostrzenie przepisów od 1 stycznia 2022 roku to bowiem jeszcze nie wszystko. Nie ulega wątpliwości, że od 17 września 2022 roku będzie o wiele łatwiej stracić prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych. Piraci drogowi konsekwencje swoich wykroczeń na pewno odczują też w portfelu. Bezsprzecznie mandaty drogowe w warunkach recydywy mogą skutecznie odwieść od łamania przepisów. Zwłaszcza w połączeniu z innymi zmianami – zwiększeniem liczby punktów karnych za określone wykroczenia i wydłużeniu czasu ich usuwania bez możliwości skasowania 6 punktów poprzez kursy w ośrodkach WORD. Nowy taryfikator mandatów stanowi bowiem prawdziwą rewolucję w kodeksie drogowym.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmiany dla kierowców są ogromne. Najwyższe stawki sięgają kwoty 5000 złotych, a więc są 10-krotnie wyższe niż przed nowelizacją kodeksu drogowego. Mandatem w wysokości 5000 złotych zostaniemy ukarani, jeżeli przekroczymy prędkość o 71 km/h lub więcej i będzie to nasze drugie wykroczenie z tej grupy popełnione w ciągu 2 lat. Sprawdzamy, jak zmieniły się przepisy i za co możemy zostać ukarani wysoką karą po zmianach w 2022 roku.

W 2022 roku mandaty mocno w górę

Mandaty 2022 mocno w górę. Nowe stawki mandatów bardzo wysokie!

Od początku roku 2022 mandaty za przewinienia drogowe będą znacznie wyższe niż dotychczas. Sejm przegłosował nowe stawki mandatów. Formalnością jest też podpis prezydenta. Nowe mandaty zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Sprawdzamy, jak wysokie będą kary mandaty za wykroczenia drogowe po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Nowe stawki mandatów

Nowe stawki mandatów. Jak wysokie będą mandaty po zmianach?

Wiemy już, że szykują się duże zmiany w Kodeksie drogowym. Co jest dla zmotoryzowanych najważniejsze, pojawią się nowe stawki mandatów, które będą horrendalnie wysokie. W rządowym projekcie pojawiają się minimalne stawki kar dla kierowców. Co więcej, dla recydywistów kara za niektóre przewinienia drogowe wzrośnie nawet 150-krotnie! Sprawdzamy, jak będą wyglądać mandaty po zmianach.