Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Udostępnij
Wasza ocena

W artykule przeczytasz

Wyposażenie samochodu to czynnik, który ma nie tylko istotny wpływ na komfort poruszania się po drodze, ale również na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W związku z tym, każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju powinien posiadać obowiązkowe wyposażenie, które jest niezbędne w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji.

Kwestię tę szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002. Czy znasz jego treść i potrafisz wymienić wszystkie przedmioty, które powinny znaleźć się w każdym aucie? Ich brak lub przechowywanie w trudno dostępnych miejscach grozi mandatem, dlatego stworzyliśmy dla Was drobną podpowiedź, dzięki której nie będziecie zmuszeni do analizowania całego rozporządzenia.

a

Gaśnica

Pierwszym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest gaśnica z homologacją o pojemności nie mniejszej niż 1kg. Jej zakup to koszt w granicach 20-90zł. Kierowcom, którzy zbagatelizują tę kwestię i nie wyposażą swojego auta w gaśnicę o odpowiedniej pojemności, grozi kara w postaci mandatu do nawet 500 złotych. Gaśnica samochodowa powinna mieć również aktualne badanie techniczne, które odbywa się raz w roku, jednak policja nie ma prawa ukarać Was za nieuregulowanie tej czynności.

a

Trójkąt ostrzegawczy

To kolejny przedmiot, który wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce. On również powinien mieć homologację. Jego zakup to koszt w granicach 15-50zł. W przypadku trójkąta ostrzegawczego karze podlega nie tylko jego brak, ale również niewłaściwe zastosowanie. Osoby, które jeżdżą bez trójkąta, powinny liczyć się z mandatem w wysokości od 20-200zł. Natomiast osoby, które w przypadku awarii na drodze zrezygnują z jego użycia lub źle oznaczą miejsce awarii mogą otrzymać od funkcjonariuszy policji mandat w wysokości do 300zł.

Właściwe wykorzystanie trójkąta w przypadku awarii:
– w terenie niezabudowanym odległość od samochodu od 30 – 50 metrów,
– na autostradach odległość od samochodu minimum 100 metrów.

a

Co z pozostałymi elementami?

Wiele osób w swoim samochodzie przewozi również takie przedmioty jak apteczka, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, lewarek, bądź linka holownicza. Tak naprawdę te akcesoria nie zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącego niezbędnego wyposażenia samochodu, dlatego ich brak nie jest w żaden sposób karany. Należy jednak pamiętać, że to wyjątkowo istotne przedmioty, które niejednokrotnie pomogły wielu kierowcom wyjść z trudnej sytuacji, dlatego warto mieć je w swoim samochodzie.

a

Zagraniczne wakacje

Z pewnością wiele osób w najbliższe wakacje planuje pojechać swoim autem poza granice naszego kraju. Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa czy apteczka w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami, jednak w czasie podróży po Europie nie musicie szczególnie przejmować się wyposażeniem swojego samochodu. Wpływ na to ma konwencja wiedeńska, która mówi, że wyposażenie samochodu za granicą, ma być zgodne z obowiązującym wymaganym wyposażeniem w kraju, w którym samochód został zarejestrowany.

Zakup obowiązkowego wyposażenia samochodu to wydatek, który może zamknąć się w kwocie zaledwie 35 złotych. To niewielki koszt, który uchroni Was nie tylko przed wysokimi mandatami, ale wpłynie również na Wasze bezpieczeństwo, dlatego, jeżeli jeździcie bez obowiązkowego trójkąta bądź gaśnicy, jeszcze dziś odwiedźcie najbliższy sklep motoryzacyjny bądź supermarket w celu ich zakupu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 1]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Jak patrzę na niektórych kierowców mam wrażenie, że za złotówką szli by na drugi koniec Polski. Bo inaczej niż skrajnym skąpstwem ewentualnie bezmyślnością nie potrafię wyjaśnić braku kamizelek odblaskowych w aucie. Powinno być po jednej sztuce na pasażera i dla mnie jest to sprawa w miarę oczywista. Dlaczego dla innych nie? Muntech oferuje kamizelki tanie i solidne jakościowo, nie to, co szrot ze stacji benzynowych i hipermarketów. Sam tam kilka, bo zawsze lepiej mieć zapas jakby co. Kamizelki czekają w bagażniku na użycie i jeśli coś by się złego na drodze działo, są w stanie poprawić widoczność. Tylko tyle i aż tyle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: