Dopłaty do elektryków 2021

dopłaty do elektryków

W artykule przeczytasz

Rodzina wielodzietna też pojedzie elektrykiem. Tylko jakim i za ile? Sprawdzamy jak wygląda oferta dużych elektryków na rynku.

Już 12 lipca ruszają dopłaty do elektryków 2021. W nowej edycji programu rząd szczególnie zajął się rodzinami wielodzietnymi. Dla nich bowiem przewidziano aż 27 000 zł dopłaty, podczas gdy pozostali chętni (nie posiadający karty dużej rodziny) mogą liczyć na dopłatę w wysokości 18 750 zł.

DOPŁATY DO ELEKTRYKÓW – NABÓR WNIOSKÓW

Nie wiadomo dokładnie skąd przypuszczenia, iż rodziny wielodzietne w Polsce będą szczególnie zainteresowane zakupem auta elektrycznego? Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w rozmowie z IBRM Samar stwierdził ogólnikowo, że pokazały to rozmowy z uczestnikami rynku.

Jednak jak podkreśla dalej, to z myślą o rodzinach wielodzietnych zaproponowano większe dofinansowanie i zniesiono limit cenowy. Jednocześnie osoby fizyczne bez karty dużej rodziny obowiązuje limit na zakup auta elektrycznego do 225 000 zł brutto.

50% rodzin wielodzietnych boryka się z trudnościami finansowymi

Jednak jak pokazują badania IPSOS z 2016 roku, dochody 50 proc. tych rodzin nie zaspokaja bieżących potrzeb. Wynika to z faktu, iż aż 58 proc. rodzin miało w czasie prowadzenia badania dochód na poziomie nie większym niż 3 tys. zł netto. Jak dokładnie sytuacja wygląda obecnie – nie wiadomo. 

Kolejny raport dot. rodzin wielodzietnych w Polsce ma zostać opublikowany w III kwartale br. Jednak możemy się domyślać, iż pandemia nie ułatwiła życia również rodzinom wielodzietnym. Być może przez ostatnich 5 lat, dochód netto w rodzinie wielodzietnej wzrósł do poziomu ok. 4 tys. zł. Jednak czy przy takim poziomie dochodów w rodzinie i borykaniem się z zaspokajaniem podstawowych potrzeb, rodziny te będą myślały o wydatku rzędu min. 140 000 zł do nawet 200 000 zł na zakup nowego auta elektrycznego…?

Dopłaty do elektryków 2021 a oferta dla dużej rodziny

W ciągu ostatniego roku oferta aut elektrycznych wyraźnie się rozszerzyła. Większość marek ma już w swojej ofercie elektryczne SUV-y czy też miejskie nieco mniejsze crossovery. 

Należą do nich KIA EV6, KIA e-Soul, Dacia Spring Electric, Nissan ARIYA, Ford Mustang MACH-E, Citroen e-C4 czy Skoda Enyaqlub Volkswagen ID.4 

W tym segmencie zarówno wybór jak i rozstrzał cen jest naprawdę duży. Jednak nadal jest to wydatek min. rzędu 130 000 zł pomijając cenę niewielkiej elektrycznej Dacii Spring Electric. Jej cena katalogowa zaczyna się od 87 400 zł. Jednak na pewno nie jest ona autem dla dużej rodziny.

O ile w większych SUVach na tylnej kanapie zmieści się troje dzieci, to już montaż trzech fotelików może być problematyczny, bowiem trzecie miejsce nie jest pełnowymiarowe i wygląda jak na załączonym poniżej zdjęciu z auta KIA EV6.

Dla rodzin z większą ilością dzieci, potrzebującą min, pełnowymiarowe 3 miejsca z tyłu znaleźliśmy następujące modele:

Wybór jest niewielki, ale jednak jest. Pytanie na ile skorzystają z niego rodziny wielodzietne w ramach programu “Mój elektryk”…?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Rząd dofinansuje szybkie stacje ładowania aut elektrycznych

Rząd dofinansuje szybkie stacje ładowania aut elektrycznych

Nie jest tajemnicą, że pomimo stałego rozwoju słaba infrastruktura jest jednym z największych czynników  hamulcowych dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Dlatego nie dziwi, że rząd ma w planach najróżniejsze dopłaty do elektryków. Wszystko wskazuje też na to, że rządzący dofinansują stacje ładowania aut elektrycznych. Łącznie na dotacje będzie mogło liczyć nawet 15 tys. szybkich punktów ładowania.

silnik spalinowy

Silnik spalinowy – wiemy kiedy nastąpi koniec…

No i doczekaliśmy się. Koniec silników spalinowych jest tuż tuż… Wszystkich niedowiarków odsyłamy do właśnie ogłoszonego przez Komisję Europejską pakietu “Fit for 55”. KE ustanowiła tam takie ograniczenia dotyczące emisji CO2 dla aut spalinowych, iż technologicznie stanie się niemożliwe dalsze produkowanie ich.

Auta elektryczne w Polsce. Jest ich niespełna 30 000

Auta elektryczne w Polsce. Od miliona dzieli nas przepaść

Po Polsce porusza się coraz więcej samochodów na prąd, ale do miliona zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego droga jeszcze daleka. Obecnie auta elektryczne w Polsce liczone są zaledwie w tysiącach. Dziś mamy ich niespełna 30 tysięcy i jest to wynik łączny dla samochodów elektrycznych i hybryd z wtyczką typu plug-in.