Jak prawidłowo zająć miejsce w samochodzie?

Udostępnij
Wasza ocena
Pozycja za kierownicą
Właściwa pozycja ciała, ułożenie rąk na kierownicy oraz ustawienie fotela mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. ŠKODA prezentuje najważniejsze zasady dotyczące ułożenia ciała podczas podróży. Marka pokazuje również, jak odpowiednio przewozić dzieci, kto powinien siedzieć z tyłu pojazdu oraz jak prawidłowo korzystać z pasów bezpieczeństwa.

W artykule przeczytasz

Jak jeździć bezpiecznie?

– Właściwe ułożenie ciała jest niezbędne, aby jeździć bezpiecznie. Kierowca musi mieć możliwość swobodnego dostępu do wszystkich elementów sterujących, zwłaszcza kierownicy i pedałów, bez konieczności wykonywania nienaturalnych ruchów – mówi Robert Šťastný, członek zespołu badań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego ŠKODA.

Ważne jest siedzenie w jak najbardziej wyprostowanej pozycji. Nie należy jednak zapominać, że prawidłowy kąt oparcia odnosi się do fotela, a nie do podłogi.

Pozycja za kierownicą

Wygoda i bezpieczeństwo

Istnieją trzy powody, dla których nie powinno się siedzieć w pozycji „leżącej”. Oprócz dobrej widoczności i odpowiedniej kontroli nad samochodem, dzieje się tak również dlatego, że pas bezpieczeństwa nie może utrzymać kierowcy w miejscu, jeśli istnieje luka między ciałem a pasem – ciało ma wtedy tendencję do ześlizgiwania się pod spodem.

Pas bezpieczeństwa

Istnieje również zasada dotycząca regulacji fotela. Nogi nigdy nie powinny być wyprostowane, nawet przy całkowicie wciśniętym pedale. Fotel musi być ustawiony tak, by były one co najmniej lekko zgięte – inaczej kości w stawach będą wypychane przez ciało.

Prawidłowa pozycja za kołem

Ważna jest także pozycja kierowcy w stosunku do kierownicy. Nie może on pozwolić, aby ramiona zablokowały się w stawach. Prawidłowym sposobem trzymania kierownicy jest ułożenie rąk w pozycji „za kwadrans trzecia”. Ten chwyt pozwala na znacznie szerszy zakres manewrów. Dzisiejsze kierownice ułatwiają to swoim kształtem – są zagłębione w odpowiednich miejscach, a także poszerzone, co stanowi wsparcie dla dłoni. Ma to również znaczenie dla bezpieczeństwa, gdy uruchomi się poduszka powietrzna. Wypycha ona ręce w wolną przestrzeń po bokach.

prawidłowe ułożenie rąk na kierownicy

Robert Šťastný ma też przepis na idealną odległość między fotelem a kierownicą. Plecy i łopatki powinny być wygodnie oparte o fotel. Wyciągniętą rękę należy trzymać tak, by nadgarstek spoczywał na kierownicy. Ręce zgięte w łokciach.

Ochrona szyi i kręgosłupa

Ważną kwestią jest również odpowiednie ustawienie zagłówka. Najlepiej, gdyby jego górna część kończyła się tam, gdzie czubek głowy kierowcy lub pasażera. Górna część zagłówka nigdy nie powinna znajdować się niżej niż górna część małżowiny usznej.

ustawienie zagłówka

Ostatnim aspektem regulacji fotela jest wysokość. Zaciśnięta pięść powinna zmieścić się między głową a sufitem samochodu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia górnej części kręgosłupa w przypadku przewrócenia się samochodu.

Odległość od sufitu

Pasy bezpieczeństwa

Prawidłowa pozycja pasów to kolejny ważny aspekt dotyczący bezpieczeństwa. Ich dolna część musi zawsze przechodzić przez miednicę, a nie brzuch. Z kolei górna część powinna przebiegać idealnie przez środek klatki piersiowej i przez środek barku, nigdy zbyt blisko szyi.

Prawidłowa pozycja pasów bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa dotyczą również pasażerów. Osoby na fotelu pasażera – zwłaszcza jeśli nikt nie siedzi za nimi – często mają tendencję do przesuwania swojego siedzenia daleko do tyłu i odchylania oparcia. Ale to sprawia, że znajdują się one poza strefą efektywną pasa bezpieczeństwa. Żeby spełnić swoją funkcję, powinien on zawsze przylegać ściśle do ciała.

– Gdy tylko pojawi się przerwa między ciałem a pasem bezpieczeństwa, czy to w okolicy ramion, czy nawet w dolnej części klatki piersiowej, istnieje ryzyko obrażeń wewnętrznych – wyjaśnia Robert Šťastný.

Bezpieczeństwo z tyłu pojazdu

Wiele osób zastanawia się, kto powinien siedzieć z tyłu samochodu. Ekspert marki daje przydatne wskazówki.

– Pomyślcie o sytuacjach, w których cała rodzina musi szybko wysiąść z samochodu. Na przykład podczas kolizji. Pasażerów samochodu należy zawsze sadzać w taki sposób, aby umożliwić im szybką ewakuację samochodu przez prawe drzwi zwrócone w stronę jezdni. Na przykład: dziecku w foteliku niemowlęcym i jego matce siedzącej obok. Mama powinna zawsze siedzieć po prawej stronie za fotelem pasażera, aby mogła szybko odpiąć dziecko lub cały jego fotelik i uciec w prawo. Jeśli jest odwrotnie, musi wyjść na jezdnię i obejść samochód – mówi Robert Šťastný.

Dziecięcy pasażerowie też muszą jeździć bezpiecznie

Robert Šťastný ma również kilka porad dotyczących przewożenia dzieci.

– Niektóre przedszkolaki wolałyby siedzieć na siedzisku pozbawionym oparcia. To jednak nie chroni głowy i szyi przed bocznym uderzeniem. Właśnie dlatego apeluję do wszystkich: trzymajcie swoje dzieci w pełnym foteliku tak długo, jak to możliwe, dopóki z niego nie wyrosną. Dzieje się to zwykle między 8 a 10 rokiem życia.

– Pomyślcie o sytuacjach, w których cała rodzina musi szybko wysiąść z samochodu. Na przykład podczas kolizji. Pasażerów samochodu należy zawsze sadzać w taki sposób, aby umożliwić im szybką ewakuację samochodu przez prawe drzwi zwrócone w stronę jezdni. Na przykład: dziecku w foteliku niemowlęcym i jego matce siedzącej obok. Mama powinna zawsze siedzieć po prawej stronie za fotelem pasażera, aby mogła szybko odpiąć dziecko lub cały jego fotelik i uciec w prawo. Jeśli jest odwrotnie, musi wyjść na jezdnię i obejść samochód – mówi Robert Šťastný.

Prawidłowo przypięte dziecko w foteliku

Niemowlęta należy przewozić w specjalnych fotelikach zwróconych tyłem do kierunku jazdy.

– Najnowszy trend to umieszczanie fotelików tyłem do kierunku jazdy, nawet jeśli są one przeznaczone dla większych dzieci, na przykład czteroletnich. Eksperci do spraw bezpieczeństwa zdecydowanie to popierają: siła uderzenia jest wtedy lepiej rozkładana w przypadku zderzenia. Niektóre dzieci mogą nie czuć się do końca komfortowo w tej pozycji, lecz mimo to radzimy, by siedziały w samochodzie w ten sposób. Jest to nieporównywalnie bezpieczniejsze – apeluje Šťastný do rodziców.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

AB – Airbag

Airbag co to jest? AB (z ang. Airbag) to poduszka powietrzna, a więc specjalnie ukształtowany

*) można wybrać kilka opcji