Klonowanie aut – czym jest przebijanie numeru VIN?

Udostępnij
Wasza ocena
Klonowanie aut
Klonowanie aut nie jest niczym nowym. Proceder polega na przypisaniu skradzionemu pojazdowi numeru VIN z modelu identycznego pod względem modelu, wersji silnikowej i koloru. Nabywcę takiego pojazdu, który w rzeczywistości jest osobą poszkodowaną, czekają przykre konsekwencje. Tymczasem ofiarą tego typu oszustw padają nie tylko zwykłe osoby fizyczne, ale również celebryci czy politycy. Dobrym tego przykładem jest Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, który nabył Peugeota 5008 będącego klonem auta z Francji.

W artykule przeczytasz

Czym jest i jak wygląda klonowanie samochodów?

W najprostszym tłumaczeniu klonowanie aut jest procesem nadawania skradzionemu pojazdowi tożsamości innego auta – legalnie zarejestrowanego i identycznego pod względem modelu, wersji silnikowej czy koloru. Cały proces można sprowadzić do pięciu etapów:

  1. Kradzież pojazdu.
  2. Pozyskanie danych identyfikacyjnych identycznego i legalnie zarejestrowanego pojazdu (np. z serwisów ogłoszeniowych).
  3. Fałszowanie dokumentów (m.in. dowód rejestracyjny, certyfikat ubezpieczenia) na podstawie danych legalnego pojazdu.
  4. Modyfikacja skradzionego pojazdu – zmiana numeru VIN poprzez instalację nowej płytki znamionowej, ale dodatkowo przestępcy mogą na przykład zmienić tablice rejestracyjne.
  5. Sprzedaż nieświadomemu nabywcy sklonowanego samochodu przy użyciu fałszywych dokumentów.

 

Przeczytaj też: “Tabliczka znamionowa samochodu – opis symboli, czym jest, jak wygląda?

Jak ujawnia się przebite numery VIN?

Ujawnienie oszustwa jest trudne. Najczęściej dochodzi do tego przez przypadek, na przykład po rozbiciu przez służby grup zajmujących się kradzieżą aut i sprawdzania tych pojazdów, ale też podczas rejestracji i w momencie, kiedy oba pojazdy trafiają do jednego systemu ubezpieczeniowego. Natomiast zdarza się, że takie auto porusza się po drogach przez kilka czy kilkanaście lat.

Jak nie kupić samochodu ze sklonowanym numerem VIN?

Żeby być pewnym, że nabywany samochód nie jest kradziony, należy kupić nowe auto od dealera. Takiej pewności nie można mieć w przypadku samochodów z rynku wtórnego. Pomóc nie musi nawet przegląd przed zakupem w ASO. Natomiast można zachować pewne środki ostrożności.

Przede wszystkim należy upewnić się, że samochód nie pochodzi z przestępstwa kradzieży. Tutaj pomaga Raport Historii Pojazdu, który daje wgląd w bazy kradzieżowe. Zmniejszy to ryzyko zakupu sklonowanego auta, natomiast musi to być historia pojazdu z danymi z wiarygodnych źródeł (m.in. firmy ubezpieczeniowe, agencje rządowe).

Przeczytaj też: “Policyjna baza samochodów skradzionych – dlaczego warto sprawdzić przed zakupem auta?

Duże znaczenie ma data zgłoszenia kradzieży pojazdu przez poszkodowanego. Często odbywa się to z opóźnieniem. Same dane w systemach państwowych i komercyjnych także muszą zostać przetworzone, co również zajmuje nieco czasu. Przestępcy próbują wykorzystać te opóźnienia i starają się sprzedać pojazd zaraz po kradzieży.

Co grozi za zakup skradzionego samochodu?

Klonowanie aut to poważne przestępstwo. Jednak poszkodowana jest też osoba, która kupi taki pojazd. Przede wszystkim grozi jej oskarżenie o paserstwo umyślne lub nieumyślne, tj.:

  • Nieumyślny zakup samochodu pochodzącego z przestępstwa (paserstwo nieumyślne – art. 292 Kodeksu karnego) – kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. W przypadku aut o wartości powyżej 200 000 złotych przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.
  • Umyślny zakup samochodu pochodzącego z przestępstwa (paserstwo umyślne – art. 291 Kodeksu karnego) – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku aut o wartości powyżej 200 000 zł może to być do 10 lat więzienia. Przy samochodach o niewielkiej wartości grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.

 

Przeczytaj też: “Skradzione samochody a paserstwo. Co grozi Polakowi za zakup auta pochodzącego z kradzieży?

Dodatkowo poszkodowany najczęściej straci kupiony samochód i ma niewielkie szanse, żeby odzyskać środki wydane na pojazd. Najczęściej samochód jest konfiskowany:

  • wraca do byłego właściciela – jeżeli jest on znany i zgłosił kradzież;
  • przechodzi na rzecz ubezpieczyciela – jeżeli poprzedni właściciel zgłosił kradzież i otrzymał odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC;
  • przechodzi na rzecz skarbu państwa – jeżeli nie uda się ustalić poprzedniego właściciela.

 

Szansa na zachowanie samochodu zachodzi tylko pod warunkiem, że zakup był nieświadomy (w tzw. dobrej wierze) i miał miejsce przynajmniej przed trzema laty.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Klonowanie aut dotyczy pojazdów pochodzących z kradzieży. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć samochód przed złodziejami. Zwłaszcza jeżeli jest to model cieszący się dużą popularnością wśród przestępców.

Naturalnie ryzyko kradzieży ogranicza parkowanie samochodu na strzeżonych parkingach oraz w garażach – podziemnych i przydomowych. Warto też stosować zabezpieczenia kradzieżowe. Obok fabrycznych instalacji alarmowych i antykradzieżowych pomogą fizyczne blokady kierownicy lub dźwigni zmiany biegów, ponieważ sforsowanie tych zabezpieczeń wymaga czasu.

Natomiast już po wykryciu kradzieży należy jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję. To samo dotyczy skradzionego dowodu rejestracyjnego. Z kolei w namierzeniu skradzionego pojazdu pomagają odpowiednie systemy. Technologia GPS/GSM może zostać zagłuszona przez specjalne urządzenia, dlatego skuteczniejszy jest system radiowy.

Podsumowując, klonowanie aut jest poważnym przestępstwem. Jednocześnie to proceder będący dużym wyzwaniem dla organów ścigania. Dla przestępców klonowanie numeru VIN jest jedną z metod łatwej sprzedaży skradzionego pojazdu pod postacią legalnego egzemplarza. Dla nieświadomego nabywcy może to oznaczać stratę pieniędzy i samochodu, a dodatkowo konsekwencje prawne włącznie z oskarżeniem o paserstwo.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Czym jest klonowanie samochodów?

To oszustwo polegające na klonowaniu numeru VIN. Przestępcy umieszczają na kradzionym samochodzie numer VIN legalnego pojazdu identycznego pod względem modelu, wersji silnikowej i koloru. Po sklonowaniu numeru VIN i podrobieniu dokumentów auto jest sprzedawane pod postacią legalnego egzemplarza.

Jak nie kupić sklonowanego auta?

Jedyną gwarancję daje nabycie nowego egzemplarza z salonu. W przypadku samochodów używanych ryzyko zakupu auta ze sklonowanym numerem VIN ogranicza Historia Pojazdu. Jedną z sekcji raportu jest weryfikacja numeru VIN w bazach pojazdów kradzionych.

Co grozi za zakup sklonowanego samochodu?

Zakup sklonowanego auta najczęściej jest nieświadomy. Przede wszystkim nabywca traci samochód i pieniądze wydane na jego zakup. Dodatkowo może zostać oskarżony o nieumyślne paserstwo, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli to samochód o wartości ponad 200 000 złotych przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.