Policyjna baza samochodów skradzionych – dlaczego warto sprawdzić przed zakupem auta?

Udostępnij
Wasza ocena
Policyjna baza samochodów skradzionych to narzędzie weryfikacji, czy auto nie jest poszukiwane. Wprawdzie w ostatnich latach liczba kradzieży jest na ustabilizowanym poziomie, każdego roku łupem złodziei pada kilka tysięcy samochodów. Często są to nowoczesne auta, które są kradzione metodą na tzw. walizkę, ale nie jest to reguła. Jednak nie tylko kradzież auta jest problemem. Poważne konsekwencje niesie w sobie również zakup samochodu pochodzącego z przestępstwa kradzieży. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony.

W artykule przeczytasz

Liczba kradzieży samochodów w Polsce

Zanim wyjaśnimy, czym jest i jak działa policyjna baza samochodów skradzionych, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do liczby kradzieży aut w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że obecnie łupem przestępców pada znacznie mniej samochodów niż dawniej. Doskonale potwierdzają to statystyki.

Jeszcze w 1999 roku skradziono w Polsce 71 543 auta. Dla porównania, w 2021 roku było to 7098 samochodów. W ostatnich latach liczba kradzieży jest na umiarkowanym poziomie i oscyluje w granicy 7000 pojazdów. Jednak faktem jest, że każdego roku kilka tysięcy samochodów znika z polskich ulic. Część z nich jest sprzedawana na części, ale nie brakuje aut zbywanych w całości.

Najczęściej kradzione marki samochodów w Polsce w 2021 roku:

  1. Toyota (950).
  2. Audi (685).
  3. BMW (522).
  4. Volkswagen (506).
  5. Hyundai (453).
  6. Mercedes (450).
  7. Renault (396).
  8. Mitsubishi (289).
  9. Kia (286).
  10. Fiat (248).

Najczęściej kradzione modele samochodów w Polsce w 2021 roku:

  1. Toyota Corolla (214).
  2. Toyota RAV4 (198).
  3. Hyundai Tucson (192).
  4. Mitsubishi Outlander (178).
  5. Audi A4 (177).
  6. Toyota Yaris (147).
  7. Audi A6 (137).
  8. Fiat Ducato (137).
  9. BMW Seria 5 (133).
  10. Toyota Auris (122).

Zakup kradzionego samochodu – konsekwencje

Jak zauważyliśmy wyżej, dużym problemem jest nie tylko utrata auta w wyniku kradzieży. Poważne konsekwencje niesie w sobie również zakup samochodu, który pochodzi z przestępstwa kradzieży. Trzeba pamiętać, że często takie auta są sprzedawane po niższej cenie, aby szybciej pozbyć się przedmiotu przestępstwa. Niższa cena kusi wielu kierowców. Dotyczy to aut sprzedawanych w Polsce, ale też za granicą. Dlatego należy dokładnie weryfikować również dokumenty i same auta importowane do Polski.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Jeżeli dojdzie do zakupu kradzionego samochodu, nowy właściciel może zostać oskarżony o tzw. paserstwo nieumyślne. Jest to nieświadome kupno kradzionego auta. Zgodnie z art. 292. Kodeksu karnego grozi za to:

  • grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat;
  • kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przeczytaj też: “Skradzione samochody a paserstwo. Co grozi Polakowi za zakup auta pochodzącego z kradzieży?

Co z kradzionym samochodem po zakupie – konfiskata czy zachowanie?

Oskarżenie o paserstwo nieumyślne to nie koniec problemów nowego właściciela, który nabył kradzione auto. Jeśli pierwotny właściciel kradzionego pojazdu zgłosił się na policję, wówczas odnaleziony pojazd jest mu zwracany. Konfiskata następuje również wówczas, kiedy były właściciel posiadał polisę AC i otrzymał rekompensatę od ubezpieczyciela. W takiej sytuacji samochód trafia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Nowy właściciel nie zatrzyma pojazdu także wtedy, kiedy nie można ustalić, do kogo należy kradziony pojazd, co oczywiście zdarza się rzadko. Wówczas auto będzie stanowić własność państwa.

W obu przypadkach nabywca kradzionego samochodu traci auto. Pozostaje mu jedynie pozwać nieuczciwego sprzedawcę. Zatrzymanie samochodu jest możliwe tylko w jednej sytuacji, kiedy sprawa zostanie uznana za przedawnioną. Jest to możliwe, jeżeli:

  • od podpisania umowy kupna-sprzedaży minęły minimum 3 lata;
  • nowy właściciel udowodni, że cała transakcja przebiegła w tzw. dobrej wierze (w pełni nieświadomy zakup kradzionego samochodu).

Policyjna baza samochodów skradzionych – jak sprawdzić w niej auto?

Jak widać, zakup kradzionego samochodu może nieść w sobie przykre konsekwencje. Dlatego przed finalizacją zakupu warto nie tylko sprawdzić samochód pod kątem stanu technicznego, ale też legalności pochodzenia. Pomoże w tym m.in. policyjna baza samochodów skradzionych.

Żeby sprawdzić taki samochód, trzeba nim podjechać do najbliższego komisariatu policji. Ważne, aby zabrać ze sobą komplet dokumentów oraz dowód tożsamości. Funkcjonariusze sprawdzą, czy w rekordach policyjnej bazy samochodów kradzionych nie figuruje dany pojazd. Co zrozumiałe, jeżeli samochód jest kradziony, sprzedawca będzie niechętny weryfikacji obecności auta w policyjnych kartotekach.

Policja identyfikuje kradzione samochody po numerze VIN. To indywidualny, 17-znakowy numer nadawany dla każdego pojazdu, który pozwala go zidentyfikować. Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz jest naniesiony na elementy konstrukcyjne auta. W ten sposób łatwo zweryfikować, czy samochód widnieje w bazach kradzieżowych, czy też nie. Warto przy tym pamiętać, aby porównać numer VIN na nadwoziu z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Należy być jednak uważnym, ponieważ przestępcy potrafią podrabiać dokumenty i wybijać na elementach nadwozia nowe numery, a nawet wpasowywać pochodzące z innych pojazdów całe elementy konstrukcyjne.

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Oprócz tego, że sprawdzona zostanie policyjna baza samochodów skradzionych, policjant zweryfikuje też, czy nie ma śladów ingerencji w numer VIN. Obejrzy także pojazd pod kątem śladów włamania.

Może się też zdarzyć, że nowy właściciel już po zakupie auta odkryje, że samochód pochodzi z kradzieży. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na policję. Będzie to doskonały dowód na to, że podczas zakupu nabywca nie był świadomy, iż pojazd jest przedmiotem przestępstwa. Niestety, konieczne będzie wypełnienie wielu dokumentów, w tym sporządzenie spisu przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Koniecznie zadbać trzeba także o potwierdzenie zatrzymania pojazdu. Odzyskanie auta będzie mimo wszystko trudne, a jeżeli nawet zakończy się powodzeniem, cała procedura może potrwać kilka lat.

Jak sprawdzić pojazd w międzynarodowych bazach kradzieżowych w Internecie?

Fakt, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży, sprawdzić można też w inny sposób, również poprzez numer VIN samochodu. W weryfikacji, czy samochód nie jest kradziony, pomaga raport historii pojazdu. Jak wskazuje nazwa, odnosi się on do wielu obszarów przeszłości auta, ale nie tylko. Raport VIN zawiera w sobie między innymi:

  • dane techniczne pojazdu,
  • fabryczne wyposażenie auta,
  • chronologiczną historię,
  • historię szkód i kolizji,
  • akcje naprawcze,
  • zdjęcia z poprzednich aukcji.

 

Oprócz tego raport VIN Autobaza to sprawdzenie samochodu w bazie skradzionych pojazdów. To bazy międzynarodowe (m.in. niemiecka, włoska, słoweńska, litewska, czeska, holenderska, rumuńska, słowacka, kanadyjska, norweska, szwedzka, CrimiMail, Kaynine).

Jeżeli pojazd znalazł się w bazie skradzionych pojazdów, jest to mocno niepokojące. Jednak nawet wówczas, kiedy samochód nie był tam widoczny, wciąż należy zachować ostrożność. Koniecznie sprawdzić należy więc też wszystkie dokumenty używanego samochodu (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, książka serwisowa, dowód zakupu).

Podsumowując, kradzieże samochodów w Polsce i za granicą – chociaż mniej liczne – nadal mają miejsce. Dlatego warto zrobić wszystko, aby możliwie najlepiej zabezpieczyć taki pojazd. Z kolei przy zakupie auta z rynku wtórnego należy dokładnie go zweryfikować. Pomoże policyjna baza samochodów skradzionych. Wsparciem jest też raport VIN i weryfikacja auta po numerze nadwozia w międzynarodowych bazach pojazdów poszukiwanych.

Jest to o tyle istotne, że historia samochodu to nie tylko weryfikacja baz kradzionych aut. Oprócz tego to wiele informacji z przeszłości samochodu, którymi właściciel nie zawsze chętnie się chwali. To wszystko często pozwala uchronić przed zakupem samochodu, który pochodzi z przestępstwa, jest po zalaniu, ma poważną szkodę na koncie, przekręcony licznik itd. Daje to możliwość rezygnacji z zakupu i oszczędność wielu tysięcy złotych. Jest to ważne zwłaszcza obecnie, kiedy przestępcy uważnie maskują dowody kradzieży auta, z kolei handlarze i nieuczciwi sprzedawcy ukrywają poważne usterki i szkody.

FAQ – najczęstsze pytania o sprawdzenie pojazdu w policyjnej bazie samochodów skradzionych

Czy policyjna baza samochodów skradzionych pozwala sprawdzić, czy auto nie pochodzi z kradzieży?

Tak, jest taka możliwość. W tym celu należy podjechać pod najbliższy komisariat policji z dokumentami auta. Samochód jest sprawdzany po numerze VIN.

Jak sprawdzić przez raport VIN, czy pojazd nie jest kradziony?

Wystarczy zakupić raport historii pojazdu, który bazuje na numerze VIN auta. Jedną z sekcji raportu jest sprawdzenie samochodu w bazach pojazdów poszukiwanych.

W jakich bazach kradzieżowych sprawdzany jest pojazd w raporcie VIN Autobaza?

Raport VIN serwisu Autobaza to weryfikacja auta w wielu różnych bazach kradzieżowych z polski i zagranicy. Są to następujące bazy: IAATI, niemiecka, włoska, słoweńska, litewska, czeska, holenderska, rumuńska, słowacka, kanadyjska, norweska, szwedzka, CrimiMail i Kaynine.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 2.5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

14 Responses

  1. Granatowy FORD FOCUS nr rej.: LBI64949 – już dwa tygodnie stoi na parkingu w Wilanowie (w widłach ulic: Wiertnicza/Przyczółkowa/Stanisława Kostki Potockiego) przed restauracją MILANOVO dodatkowo zajmując dwa miejsca parkingowe -> wygląda na porzucony -> może przez złodzieja?

  2. Czerwone Renault nr rej.PJA28*** od kilkunastu miesięcy stoi pod stadionem Odry Opole od strony torów kolejowych. Może ktoś go gdzieś szuka. To nie jest “grat” samochód wygląda na w miarę nowy. Zatem skradziony???

  3. Cayenne Hybrid, kolor szary/ kreda
    W środku brązowy skóra brązowa , automatyk został skradziony w Berlinie
    B-FN 2610E z środy na czwartek 21.06-22.06 proszę o pomoc . Auto było rodzinne w środku znajdował się fotelik dla dziecka

  4. Poszukuję Kia Sportage benzyna, z hiszpańskim numerem rejestracyjnym 2105GCW, kolor czarny, beżowe wnętrze.

  5. Z 20 na 21 lipca skradziono w Łowiczu KIA Cee’d GT nr rej ELC 52253, 2021 rok, 1.6 benzyna, ok 17k przebieg, grafitowy z czerwonymi dodatkami na progach, felgach. Auto bardzo zadbane. W środku znajdował się fotelik dziecięcy obrotowy firmy LIONELO Bastiaan. Gdyby komuś się rzuciło w oczy proszę o kontakt z policją.dziekuje

  6. U mnie pod blokiem Sochaczew ul Targowa stoi od kilku miesięcy biały Fiat Tipo z wyrwanymi kablami ze stacyjki, na Krakowskich blachach. KR3HG93
    Wygląda na kradziony i porzucony.

  7. Poszukuję pożyczonego odemnie samochodu Lancia Musa 1,4 o nr rejestracyjnym PP 6429 N koloru czarnego,rok produkcji 2008. W razie. Zauważenia proszę o kontakt.pozdrawiam

  8. W Szczecinie w zatoczce przy wyjeździe z Leroy Merlin w kierunku stacji paliw Auchan, od kilku miesięcy stoi zaparkowany Citroen Jumper o nr SBE 3019F z lekko uszkodzonym przednim zderzakiem.

  9. Pod Biedronką (adres Hirszfelda 1) przy Płaskowickiej prawie róg Dereniowej stoi od około roku Audi o nr. WWL 0359H.

  10. W Toruniu od 2 lat stoi na parkingu ul.Rusa audi TT nr rej.WPN TF72EYHLSDA NA PORZUCONY A MOZE KRADZIONY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Co jest najważniejsze przy wyborze samochodu z drugiej ręki?