Jak sprowadzić samochód z Włoch?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak sprowadzić samochód z Włoch?
Polacy szukający samochodu za granicą, w stronę Półwyspu Apenińskiego spoglądają dość rzadko. Znacznie częściej do kraju sprowadza się samochody z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, a nawet Stanów Zjednoczonych. Z Włoch do Polski rokrocznie sprowadza się kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. Podpowiadamy, co charakteryzuje włoskie auta, gdzie szukać ofert sprzedaży oraz jak sprowadzić samochód z Włoch, a także jak zweryfikować dany egzemplarz, aby był to zakup udany, a auto posłużyło nowemu właścicielowi przez długie lata.

W artykule przeczytasz

Rynek motoryzacyjny we Włoszech

Zanim podpowiemy, jak sprowadzić samochód z Włoch, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do rynku aut na Półwyspie Apenińskim. Rynek samochodów używanych we Włoszech jest bardzo szeroki. Włosi stawiają przede wszystkim na Fiaty czy Alfy Romeo, ale znaleźć tam można także dobrze wyposażone samochody klasy premium (Porsche, Mercedesy, BMW, Audi) czy modele luksusowe (Ferrari, Maserati, Lamborghini).

Większość włoskich aut ma bogate wyposażenie. Standardem jest klimatyzacja, co jest zrozumiale ze względu na temperatury panujące w Italii. Z zasady nie ma też problemów ze skorodowaną karoserią. Utrzymanie lakieru w dobrym stanie jest tam łatwiejsze ze względu na panujący klimat.

Natomiast niczym rzadkim nie są drobne, ale liczne zarysowania. Na szczęście tego typu usterki można usunąć niskim kosztem, czy to u specjalisty, czy samodzielnie. Poza tym to argument do negocjacji ceny za samochód.

Przeczytaj też: “Naprawa ubytków lakieru. Co możemy zrobić samodzielnie?

Gdzie szukać ofert samochodów z Włoch?

Najprościej samochód z Włoch jest nabyć od handlarza, który sprowadził auto do Polski. Jednak nie bez powodu Polacy są negatywnie nastawieni do handlarzy. Wielu z nich swoje samochody przedstawia w zupełnie innym świetle od tego, jakie są faktycznie. Samochody wypadkowe są sprzedawane jako bezwypadkowe. Auta mają też cofane liczniki, są poddawane naprawom blacharskim czy lakierniczym itp.

Alternatywą jest zakup samochodu na miejscu. To jednak dość kłopotliwe bowiem wymaga cierpliwości oraz czasu. Oczywiście także dodatkowych nakładów finansowych, które wiążą się z podróżą i powrotem do Polski samochodem lub sprowadzeniem go na lawecie. Poza tym doliczyć trzeba koszty akcyzy oraz rejestracji. To wszystko pochłonie kilka tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że we Włoszech nie ma giełd samochodowych. Używany samochód można nabyć w komisie lub bezpośrednio od właściciela. Interesujących egzemplarzy szukać można przez Internet. Wobec tego ciekawą opcją jest też zlecenie znalezienia i sprowadzenia interesującego pojazdu firmie, która specjalizuje się w takich usługach.

Co warto wiedzieć przy podróży po samochód do Włoch?

Kierowcy, którzy zastanawiają się, jak sprowadzić samochód z Włoch, muszą być cierpliwi, ponieważ pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć. Problematyczna jest odległość. W zależności od miejsca zamieszkania i docelowej lokalizacji we Włoszech w jedną stronę pokonać trzeba około 2000, a nawet 3000 kilometrów. W związku z tym przed wyjazdem należy skontaktować się ze sprzedawcą i dokonać podstawowych ustaleń. Już to może być problematyczne, ponieważ wielu Włochów nie zna języków obcych i kontakt po angielsku czy niemiecku nie zawsze jest możliwy.

Kolejną przeszkodą jest limit płatności gotówką, który na Półwyspie Apenińskim wynosi jedynie 1000 euro. O ile komisy mogą dawać możliwość rozliczenia bezgotówkowego, o tyle w przypadku prywatnych sprzedawców konieczne jest zlecenie przelewu.

Sprawdzenie historii samochodu z Włoch

Przy samodzielnym zakupie auta z Włoch, ze względu na odległość i koszty, interesujące egzemplarze należy zweryfikować jeszcze przed podróżą. Nabywca musi wiedzieć, jak sprawdzić przebieg auta z Włoch, czy auto miało wypadkową przeszłość oraz nie pochodzi z przestępstwa kradzieży. Sprawdzenie historii samochodu z Włoch jest możliwe poprzez Raport VIN.

Samochód sprawdzić trzeba także na miejscu, najlepiej z udziałem mechanika w warsztacie lub stacji kontroli pojazdów. Nawet mimo związanych z tym kosztów, a co może pochłonąć ok. 80-100 euro. Weryfikacja pod względem stanu technicznego jest konieczna także dlatego, że włoskie samochody przeglądy techniczne przechodzą co 2 lata. Koniecznie zajrzeć trzeba więc w historię przeglądów w dowodzie rejestracyjnym. Przydać się może także książka serwisowa samochodu.

Przeczytaj też: “Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?

Dokumenty i umowa kupna-sprzedaży samochodu z Włoch

Istotnym dokumentem jest umowa, która:

 • chroni interesy nabywcy;
 • jest potrzebna do rejestracji samochodu z Włoch w polskim wydziale komunikacji.

 

Umowa zakupu samochodu powinna być sporządzona w języku zrozumiałym dla obu stron – najlepiej włoskim i polskim, angielskim i polskim czy niemieckim i polskim. W dokumencie znaleźć się muszą podstawowe informacje na temat stron transakcji i przedmiotu sprzedaży:

 • dane osobowe sprzedawcy i nabywcy;
 • cena samochodu
 • opis auta (marka, model, rok, przebieg, numer VIN);
 • data;
 • podpisy sprzedawcy i nabywcy.

 

Przy zakupie w komisie dokumentem sprzedaży jest faktura. Natomiast niezależnie od źródła sprzedaży – osoba prywatna czy komis – kluczowe są dokumenty, jakie sprzedawca powinien przekazać nabywcy:

 • dowód rejestracyjny (Carta di Circolazione);
 • homologacja zgodności z wytycznymi Komisji Europejskiej (The European Certificate of Conformity (COC)).

 

Najważniejszy jest dowód rejestracyjny, ponieważ to dokument niezbędny do rejestracji auta z Włoch w Polsce. Homologacja zwykle nie jest potrzebna. Poza tym, chociaż za dodatkową dopłatą, jej duplikat można wyronić u producenta w Polsce. Natomiast warto dopytać o ten dokument sprzedawcę.

Jak sprowadzić samochód z Włoch do Polski?

Zastanawiając się, jak sprowadzić samochód z Włoch, należy zadać sobie na pytanie o sposób transportu auta do Polski – na lawecie lub na kołach:

 • Sprowadzenie samochodu z Włoch na lawecie – auto należy wyrejestrować, co skutkuje wydaniem dokumentu Certificatio di Properieta. W dokumencie znajdują się w informacje z dowodu rejestracyjnego, w tym adnotacja, że auto jest przeznaczone do eksportu za granicę.
 • Sprowadzenie samochodu z Włoch na kołach – bardziej problematyczny i czasochłonny jest powrót do Polski bezpośrednio na kołach. Wymaga to wyrobienia tablic eksportowych (Targa provvisoria per l’Esportazione) we włoskim wydziale komunikacji (Ufficio Motorizzazione Civile). Potrzeba do tego kilku dokumentów (wniosek o tymczasowe tablice rejestracyjne, umowa własności lub faktura, zezwolenie na eksport auta, dowód opłacenia tablic tymczasowych, kopia dokumentu tożsamości – dowód osobisty lub paszport, kopia dowodu rejestracyjnego). Niestety, z urzędnikami często można porozumieć się tylko w języku włoskim. Cały proces zajmuje minimum 2 dni, a koszt tablic eksportowych wraz z krótkoterminowym ubezpieczeniem to ok. 200 euro. Alternatywą jest wcześniejsze wykupienia niemieckich tymczasowych tablic rejestracyjnych w cenie ok. 100 euro (żółte tablice z zielonym drukiem ubezpieczenia). To tablice ważne przez 5 dni i uznawane niemal w całej Europie.

Rejestracja samochodu z Włoch w Polsce

Nie wystarczy wiedzieć, jak sprowadzić samochód z Włoch. Po sprowadzeniu auta do kraju trzeba zarejestrować pojazd. Rejestracja samochodu z Włoch powinna odbyć się w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. W terminie 14 dni trzeba opłacić podatek akcyzowy. W tym celu – w urzędzie celnym lub zdalnie – należy złożyć deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Akcyza na samochody z Włoch z silnikiem spalinowym wynosi:

 • 3,1 proc. wartości auta – samochody z silnikami o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych;
 • 18,6 proc. wartości auta – samochody z silnikami o pojemności powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

 

Przed rejestracją należy jeszcze przetłumaczyć dokumenty. Kluczowe są dowód rejestracyjny (Carta di Circolazione) i dowód własności pojazdu (Certificatio di Properieta). Nie ma konieczności tłumaczenia umowy, ale pod warunkiem, że jest ona sporządzona również w języku polskim. Natomiast nawet wówczas może wymagać uwierzytelnienia pieczęcią tłumacza przysięgłego. Koszt tłumaczenia dokumentów to ok. 200 zł. Konieczne jest też badanie techniczne (najczęściej 98 zł).

Wniosek o rejestrację można pobrać ze strony urzędu. Dokumenty o rejestrację składa się wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta (miasta na prawach powiatu) lub urzędzie dzielnicy (Warszawa). Urzędnikowi należy dostarczyć:

 • wypełniony wniosek o rejestrację;
 • potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego;
 • potwierdzenie badania technicznego z wynikiem pozytywnym w Polsce;
 • włoski dowód rejestracyjny;
 • umowa zakupu lub faktura.

 

Najpóźniej w dniu rejestracji nabyć trzeba także ubezpieczenie OC. Tymczasowo pojazd jest rejestrowany na 30 dni. W tym czasie przygotowany zostanie właściwy dowód rejestracyjny auta. Rejestracja samochodu z Włoch kosztuje 160 zł (standardowe tablice rejestracyjne) lub 1080 zł (indywidualne tablice rejestracyjne).

Wyjaśniliśmy jak sprowadzić samochód z Włoch, ponieważ auta z Półwyspu Apenińskiego mogą być dobrą alternatywą dla samochodów z Niemiec, Francji, Belgii czy Holandii. Często to auta w dobrym stanie technicznym i bogato wyposażone. Najprościej usługę zlecić firmom, które specjalizują się w sprowadzaniu firm z zagranicy, w tym z Włoch. To podmioty, które pomogą wyszukać samochód, a później zajmą się sprowadzeniem i formalnościami. Przy samodzielnym poszukiwaniu aut koniecznie trzeba wspomóc się Raportem Historii Pojazdu. Natomiast już na miejscu auto powinien obejrzeć mechanik. Później pozostaje spisanie umowy, sprowadzenie pojazdu do Polski i rejestracja samochodu z Włoch w polskim wydziale komunikacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu z Włoch?

Jak sprowadzić samochód z Włoch do Polski?

Można to zrobić na lawecie, do czego wystarczy wyrejestrowanie auta we włoskim urzędzie. Przy powrocie bezpośrednio na kołach konieczne jest wykupienie tablic tymczasowych z ubezpieczeniem. To koszt rzędu kilkuset ok. 200 euro i minimum 2 dni formalności.

Jak sprawdzić historię i przebieg auta z Włoch?

Sprawdzenie historii samochodu z Włoch jest możliwe poprzez numer VIN. Sprawdzenie VIN daje wgląd w rzeczywisty przebieg oraz pozwala zweryfikować wypadkową przeszłość. Auto jest też weryfikowane w bazach pojazdów kradzionych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Włoch?

Przy zwykłych tablicach to koszt 160 zł, przy tablicach indywidualnych – 1080 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 58 Średnio: 2.4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

5 odpowiedzi

 1. Dzień dobry.Mam pytanie,mam zarejestrowane auto we Włoszech.Chcę przerejestrować na tablice polskie.Co jest potrzebne ???Auto jest zarejestrowane na mnie.

 2. Dzień dobry.Mam pytanie,mam zarejestrowane auto we Włoszech.Chcę przerejestrować na tablice polskie.Co jest potrzebne ???Auto jest zarejestrowane na mnie.
  mam taki sam problem jak pan Dariusz

 3. Witam nie polecam aut z Włoch ze względu na wysokie temperatury i mocne słońce często mają problemy lakiernicze łuszczący się zmatowiony lakier czesto malowane drugi raz itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

dobre włoskie samochody

Dobre włoskie samochody

Przez wiele lat ze stereotypem słabych jakościowo samochodów musieli walczyć producenci z Francji. Nie inaczej

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.