Krótkoterminowe OC – co to jest, dla kogo, ile kosztuje?

Udostępnij
Wasza ocena
Krótkoterminowe OC – co to jest, dla kogo, ile kosztuje?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Standardowe ubezpieczenie OC jest nabywane na okres 12 miesięcy. W określonych przypadkach właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Dlatego podpowiadamy, czym jest OC krótkoterminowe i co różni ten rodzaj polisy od standardowego ubezpieczenia. Wskazujemy też, dla jakich pojazdów nabyć można krótkoterminowe ubezpieczenie OC oraz ile kosztuje taka polisa.

W artykule przeczytasz

Czym jest krótkoterminowe ubezpieczenie pojazdu?

Krótkoterminowe OC to polisa pojazdu nabywana na okres krótszy niż 12 miesięcy, a więc termin obowiązywania standardowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Okres, na jaki nabywana jest polisa krótkoterminowa, nie może być jednak krótszy niż 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych – 3 miesięcy.

Różnica jest widoczna także w mechanizmie przedłużania. Ubezpieczenie całoroczne OC przedłuża się automatycznie, polisa krótkoterminowa OC wygasa po upływie okresu, na jaki została zawarta.

Krótkoterminowe OC jest też określane mianem ubezpieczenia zadaniowego lub komisowego. Nie dzieje się tak bez powodu. Wynika to z przeznaczenia takiej polisy, która jest wykorzystywana m.in. przy sprowadzaniu samochodu zza granicy. Krótkoterminowa polisa ubezpieczeniowa jest wystarczająca na czas sprowadzenia auta, jego rejestracji i sprzedaży. Całoroczne ubezpieczenie OC byłoby wówczas niepotrzebnym kosztem.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu

Dla kogo krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC to specjalny rodzaj polisy ubezpieczeniowej dla pojazdów. Z tego rodzaju ubezpieczenia mogą skorzystać tylko określone grupy kierowców:

  • Handlarze samochodów – komisy samochodowe i osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami mogą wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie, aby obniżyć koszty prowadzenia działalności. Nabycie 12-miesięcznej polisy dla kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu aut wiązałoby się z wysokimi kosztami. Oczywiście w komisach mogą znajdować się auta z pełną polisą ubezpieczeniową od osób, które sprzedały pojazd komisowi lub zostawiły tam auto.
  • Osoby sprowadzające pojazdy – jeżeli auto sprowadzane z zagranicy nie ma ważnego OC, ubezpieczenie krótkoterminowe pozwoli na załatwienie wszystkich formalności (np. badanie techniczne). Taką polisę nabyć można tylko raz. Z tego przywileju mogą też skorzystać właściciele pojazdów, którym na terenie Polski wygasł okres ważności Zielonej Karty.
  • Osoby posiadające czasowo zarejestrowany pojazd – z czasową rejestracją mamy do czynienia przy wydaniu czerwonych tablic rejestracyjnych. Takie tablice są wydawane na okres 30 dni, co pozwoli dokonać napraw niezbędnych dla zaliczenia badania technicznego, odbioru auta za granicą i powrotu do Polski, czy wywozu pojazdu za granicę. 30-dniowy termin czasowej rejestracji może zostać przedłużony jednorazowo o 14 dni.
  • Właściciele pojazdów historycznych i zabytkowych – pojazd historyczny ma przynajmniej 40 lat lub 25 lat przy pojazdach unikatowych i znaczących dla historii, o ile taką decyzję podejmie rzeczoznawca. Dla takich pojazdów można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na okres przynajmniej 30 dni. Krótkoterminowe OC można nabywać nawet kilkukrotnie w ciągu roku i nie są do tego niezbędne żółte tablice przysługujące pojazdom historycznym.
  • Właściciele pojazdów wolnobieżnych – pojazd wolnobieżny może poruszać się z prędkością do 25 km/h (m.in. maszyny rolnicze, leśne i budowlane). Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych należy wykupić przynajmniej na okres 3 miesięcy. Natomiast nie dotyczy to ciągników rolniczych i innych maszyn regularnie wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym, które muszą mieć pełną, 12-miesięczną polisę OC.
  • Właściciele pojazdów do jazd testowych – do tej grupy zalicza się na przykład pojazdy jednostek badawczych producentów aut. Krótkoterminowa polisa komunikacyjna jest zawierana na okres ważności dowodu rejestracyjnego, nie krótszy niż 30 dni. Taka możliwość pojawiła się dopiero w 2019 roku.

 

Przeczytaj też: “Samochód zabytkowy – definicja pojazdu zabytkowego, tablice, ubezpieczenie

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Wysokość krótkoterminowego ubezpieczenia, podobnie jak tradycyjnych polis OC, jest różna w zależności od klienta. Znaczenie mają m.in. wiek, pojazd, historia ubezpieczeniowa czy miejsce zamieszkania. Stawki ubezpieczenia wylicza się indywidualnie, natomiast na podstawie uproszczonych algorytmów. Zawsze polisa krótkoterminowa jest znacznie niższa niż OC całoroczne. W przypadku miesięcznych polis OC dla samochodów osobowych należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 50 do 150 zł.

Warto podkreślić, że ubezpieczenia krótkoterminowego nie można kupić zdalnie. Konieczny jest więc kontakt z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego. Poza tym wiele firm ubezpieczeniowych nie nalicza zniżek za krótkoterminową polisę.

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu na raty – czym jest, dla kogo?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o krótkoterminowe OC

Czym jest krótkoterminowe OC pojazdu?

To polisy nabywane na okres do 12 miesięcy. Minimalny okres, na jaki można kupić krótkoterminowe OC, wynosi 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych – 3 miesiące. To ubezpieczenie, które nie przedłuża się automatycznie i wygasa w ostatnim dniu umowy.

Kto może wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie pojazdu?

Z krótkoterminowego OC mogą skorzystać osoby zajmujące się sprzedażą i sprowadzaniem aut, a także właściciele pojazdów historycznych, zabytkowych, zarejestrowanych czasowo, wolnobieżnych i przeznaczonych do jazd testowych.

Ile kosztuje krótkoterminowa polisa OC?

Koszt ubezpieczenia krótkoterminowego jest różny w zależności od okresu, na jaki zawierana jest polisa OC. Znaczenie ma także kierowca i jego pojazd. Przy miesięcznej polisie OC dla auta osobowego należy przygotować się na wydatek od kilkudziesięciu do 150 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

*) można wybrać kilka opcji