Kara za brak OC w 2024 roku – wysoka podwyżka kar i to dwukrotnie!

Udostępnij
Wasza ocena
Kara za brak OC w 2023 roku
W roku 2024 kara za brak OC będzie rekordowo wysoka. Wszystko w związku z kolejnym podniesieniem płacy minimalnej, która w 2024 roku ponownie wzrośnie dwukrotnie – w I i II połowie roku. Tymczasem zgodnie z ustawą regulującą kwestie obowiązkowego ubezpieczenia OC, podstawą obliczenia opłaty za brak obowiązkowego OC jest wysokość pensji minimalnej określonej przez Radę Ministrów. Dlatego w przypadku samochodu osobowego brak OC może kosztować właściciela aż 8600 złotych.

W artykule przeczytasz

Od czego zależy wysokość grzywny za brak ubezpieczenia OC?

Kara za brak OC w 2024 roku, podobnie jak we wcześniejszych latach, zależy od trzech czynników, tj.:

 • rodzaj pojazdu;
 • okres bez ochrony obowiązkowym ubezpieczeniem OC w danym roku kalendarzowym;
 • wysokość płacy minimalnej.

 

W 2024 roku podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma miejsce aż dwukrotnie – od 1 stycznia i 1 lipca, tj.:

 • 4242 złote w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku;
 • 4300 zł w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

 

Należy pamiętać, że dla większości pojazdów ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Już nawet kilka dni opóźnienia może nieść w sobie przykre konsekwencje finansowe w postaci nałożenia kary. Kary nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nie są do tego potrzebne nawet kontrole drogowe. Wykrycie polis, które wygasły i nie zostały odnowione, jest możliwe z poziomu systemu.

Grzywna za brak OC a rodzaj pojazdu:

 • samochody osobowe – podstawą jest równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – podstawą jest równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę;
 • pozostałe pojazdy (np. motocykle) – podstawą jest równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Grzywna za brak OC a okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w 2024 roku:

 • do 3 dni – 20% pełnej kary;
 • od 4 do 14 dni – 50% pełnej kary;
 • powyżej 14 dni – 100% kary.

 

Inaczej wylicza się ubezpieczenie OC dla rolników. Podmioty rolnicze płacą równowartość 1/10 minimalnego wynagrodzenia. Za każdym razem wyliczane kwoty grzywny zaokrągla się do pełnych 10 zł.

Kara za brak OC w 2024 roku w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca (wysokość płacy minimalnej to 4242 złote):

Rodzaj pojazdu|Okres bez ochrony OC Brak OC do 3 dni (20% maksymalnej grzywny) brak OC od 4 do 14 dni (50% maksymalnej grzywny) brak OC powyżej 14 dni (100% grzywny)
Samochody osobowe 1700 złotych 4240 złotych 8480 złotych
Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy 2550 złotych 6360 złotych 12 730 złotych
Pozostałe pojazdy (m.in. motocykle) 280 złotych 710 złotych 1410 złotych
Rolnicy 420 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia) 420 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia) 420 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia)

Kara za brak OC w 2024 roku w okresie od 1 lipca do 31 grudnia (wysokość płacy minimalnej to 4300 złotych):

Rodzaj pojazdu|Okres bez ochrony OC Brak OC do 3 dni (20% maksymalnej grzywny) brak OC od 4 do 14 dni (50% maksymalnej grzywny) brak OC powyżej 14 dni (100% grzywny)
Samochody osobowe 1720 złotych 4300 złotych 8600 złotych
Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy 2580 złotych 6450 złotych 12 900 złotych
Pozostałe pojazdy (m.in. motocykle) 290 złotych 720 złotych 1430 złotych
Rolnicy 430 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia) 430 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia) 430 złotych (10% minimalnego wynagrodzenia)

Najczęstsze przyczyny braku polisy OC przez kierowców

 • Brak ubezpieczenia nieużytkowanego pojazdu – od 31 stycznia 2022 roku można czasowo wyrejestrować samochód osobowy, natomiast w rzeczywistości taką możliwość ma niewielka grupa kierowców. Jest to bowiem możliwe tylko raz na 3 lata, jedynie na okres od 3 do 12 miesięcy i wyłącznie w przypadku mocno rozbitych samochodów. Oczywiście nawet wówczas OC jest obowiązkowe. Kluczowe jest, że na wniosek właściciela pojazdu Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi obniżyć składkę przynajmniej o 95 proc.
 • Wygaśnięcie polisy sprzedawcy samochodu – po zakupie używanego samochodu można korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy. Jednak takie OC obowiązuje jedynie do ostatniego dnia umowy ubezpieczenia, po czym wygasa, a obecny właściciel musi wykupić własną polisę.
 • Nieopłacenie całej składki polisy – ubezpieczenie pojazdu przedłuża się automatycznie. Jednak pod warunkiem, że nie jest to polisa zbywcy i została opłacona w całości. Ma to więc znaczenie przy ubezpieczeniu ratalnym, jeżeli właściciel zapomniał zapłacić jednej z rat. Przy niedopilnowaniu tego obowiązku OC wygasa wraz z ostatnim dniem na umowie.
 • Wykupienie OC po dacie rejestracji pojazdu – ubezpieczenie należy wykupić nie później niż w dniu rejestracji pojazdu.

 

Przeczytaj też: “Kiedy można wyrejestrować samochód?

W 2024 roku kary za brak OC są więc naprawdę bardzo wysokie. Tymczasem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest coraz skuteczniejszy w wyłapywaniu kierowców, których pojazdy nie mają ważnego obowiązkowego ubezpieczenia. Jednocześnie w uzasadnionych przypadkach UFG może odstąpić od nałożenia kary lub udzielić ulgi. Jednak jest to możliwe jedynie, jeżeli właściciel pojazdu ma trudną sytuację materialną.

Odpowiedni wniosek z dokumentami potwierdzającymi trudną sytuację majątkową należy złożyć w ciągu 30 dni od daty wezwania do zapłaty. 30 dni właściciel ma też na zapłatę kary. Środki należy przelać na rachunek o numerze 86 1030 1508 0000 0005 0033 3057, wpisując w tytule przelewu numer sprawy w UFG.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Od czego zależy wysokość grzywny za brak obowiązkowego OC?

Kara za brak OC jest zależna od trzech czynników. Należą do nich wysokość płacy minimalnej, rodzaj pojazdu oraz okres bez ochrony ubezpieczeniowej.

Ile wynosi w 2024 roku pensja minimalna?

W 2024 roku pensja minimalna jest podwyższona dwukrotnie: do 4242 złotych (od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku) oraz do 4300 złotych (od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku).

Jak wysoka jest w 2024 roku kara za brak OC dla samochodu osobowego?

W zależności od okresu bez ochrony, w I połowie 2024 roku są to grzywny następującej wysokości: 1700 zł (do 3 dni), 4240 zł (od 4 do 14 dni) i 8480 zł (powyżej 14 dni). Z kolei w II połowie 2024 roku: 1720 zł (do 3 dni), 4300 zł (od 4 do 14 dni) i 8600 zł (powyżej 14 dni).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.