Woda z klimatyzacji pod samochodem. Co zrobić?

Woda z klimatyzacji pod samochodem. Co zrobić?

W artykule przeczytasz

Woda z klimatyzacji pod samochodem nie jest niczym rzadkim. Mimo iż wyciek i plama wody jest niegroźne dla auta, ma to swoje konsekwencje. Oznacza to, że w układzie gromadzi się wilgoć, która sprzyja nagromadzeniu grzybów. Sprawdź, jak temu zaradzić.

Skąd bierze się woda z klimatyzacji pod samochodem?

Sama woda z klimatyzacji pod samochodem nie jest niczym szczególnym. Co najważniejsze, jeśli woda kapie i skrapla się pod autem, wcale nie jest to efekt awarii układu. Jest to zwykły proces, a kałuża wody pod podwoziem powstaje w wyniku różnicy temperatur.

Dochodzi do tego w momencie, kiedy zaraz po zakończeniu jazdy wyłączysz silnik. Przy włączonej klimatyzacji para wodna przekształca się bowiem w ciecz. Po wyłączeniu jednostki napędowej, z jednej strony w układzie pozostaje bardzo zimny parownik, z drugiej – czynnik przestaje krążyć po systemie, a wentylator nie odbiera zimna. Wskutek tego parownik ma kontakt z ciepłym powietrzem i zostaje skroplony wodą. Niestety, może to skutkować zawilgoceniem klimatyzacji. Mimo iż nie jest to zjawisko groźne dla układu, sprzyja rozwojowi grzybów. Choćby dlatego warto uniknąć tego zjawiska.

Przeczytaj też: “Czynnik chłodzący w klimatyzacji z Chin. Czy jest bezpieczny?

Wyciek wody z klimatyzacji pod autem. Jak temu zaradzić?

Na szczęście jest prosty sposób na wyciek wody spod auta. Wystarczy, że będziesz we właściwy sposób korzystać z działające klimatyzacji. W ten sposób unikniesz zawilgocenia systemu, a tym samym jego zagrzybienia, co będzie mieć pozytywny wpływ na zdrowie pasażerów.

Wystarczy, że na pięć minut przed końcem jazdy wyłączysz klimatyzację w aucie i jechać bez klimy. Dzięki temu parownik zostanie osuszony pracą wentylatora. Dodatkowo możesz na krótko (1-2 minuty) podnieść temperaturę w pojeździe.

Jak widzisz, jest to prosta i szybka metoda, która pozwoli rzadziej odgrzybiać klimatyzację. Oczywiście wiąże się to z nieco mniejszym komfortem. Na kilka minut musisz bowiem zrezygnować z klimatyzacji podczas podróży. Jednak z drugiej strony bez klimy organizm lepiej przystosuje się do upałów panujących na zewnątrz. Co jednak ważniejsze, spowolni to zawilgocenie układu i rozwój grzybów, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Niższy poziom wilgoci to również korzyści dla samego auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: