Oznaczenia radiowozów policji. Co oznacza kod na boku radiowozu?

Udostępnij
Wasza ocena
Oznaczenia radiowozów policji przez numery boczne
Oznakowaniem samochodów osobowych jest numer rejestracyjny. W przypadku oznaczania radiowozów policji dodatkowym wyróżnikiem jest tzw. numer boczny. Sprawdzamy, czym jest ten numer składający się z czterech lub pięciu znaków w formie cyfr i liter.

W artykule przeczytasz

Jak rozumieć boczne oznaczenie radiowozów policji?

Oczywiście wszystkie pojazdy mają swój indywidualny numer VIN. Dotyczy to każdego pojazdu bez wyjątku. Jednak kluczowym wyróżnikiem aut na drogach jest numer rejestracyjny. To indywidualny numer dla samochodów prywatnych i wszystkich innych, także aut policji. Jednak w ich przypadku dodatkowym wyróżnikiem jest tak zwany numer boczny. Jak wskazuje jego nazwa, znajduje się z boku auta, ale może być umieszczany również na dachu policyjnego radiowozu. Wbrew temu, co się może wydawać, boczne oznaczenia radiowozów policji są dość proste w rozszyfrowaniu.

Przeczytaj też: “Będzie nowy kolor radiowozów. Jak zmienią się auta policji?

4- lub 5-znakowy numer boczny w postaci liter i cyfr:

 • jedna lub dwie litery na początku numeru,
 • trzy cyfry w przedziale kodów od 001 do 999.

Literowe oznaczenia radiowozów policji

Jako że cyfry są uzupełnieniem numeru, kluczowe znacznie mają litery: Poszczególne litery oznaczają:

 • A (Komenda Główna Policji),
 • B oraz BB (województwo dolnośląskie),
 • C oraz CC (województwo kujawsko-pomorskie),
 • D oraz DD (województwo lubelskie),
 • E oraz EE (województwo lubuskie),
 • F oraz FF (województwo łódzkie),
 • G oraz GG (województwo małopolskie),
 • H oraz Y (województwo mazowieckie),
 • J oraz JJ (województwo opolskie),
 • K oraz KK (województwo podkarpackie),
 • M oraz MM (województwo podlaskie),
 • N oraz NN (województwo pomorskie),
 • P oraz R (województwo śląskie),
 • S oraz SS (województwo świętokrzyskie),
 • T oraz TT (województwo warmińsko-mazurskie),
 • U oraz UU (województwo wielkopolskie),
 • W oraz WW (województwo zachodniopomorskie),
 • Z oraz ZZ (Komenda Stołeczna),
 • L (szkoły policyjne).

Podsumowując, numer boczny jest dodatkowym oznaczeniem radiowozu policji. Na co dzień takie numery nie są zwykłym obywatelom do niczego potrzebne. Zdarza się jednak, że warto spisać takie oznaczenie.

Przeczytaj też: “Kontrola drogowa – prawa, obowiązki, jak się zachować?

Jest tak na przykład podczas kontroli policyjnej, która według nas nie została przeprowadzona zgodnie z prawem i mamy co do niej jakieś zastrzeżenia. Wspomóc się wówczas można nie tylko danymi funkcjonariuszy, ale również numerem bocznym. Oznaczenie radiowozu pomoże też, kiedy nie mamy danych policjantów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.