Czym jest i co oznacza kontrolka EPC w samochodzie?

Udostępnij
Wasza ocena
Kontrolka EPC w samochodzie
Większość kierowców nie ma problemu z rozpoznaniem podstawowych kontrolek, jakie zapalają się na desce rozdzielczej. Jednak zdarza się, że niektóre lampki sprawiają spory problem. Jedną z nich jest kontrolka EPC świecąca się w kolorze żółtym. Zdarza się, że kierowcy mylą ją z oznaczeniem check engine. Dlatego sprawdzamy, czym jest i co oznacza zapalona lampka EPC w samochodzie.

W artykule przeczytasz

Czym jest żółta kontrolka EPC w aucie?

W pierwszej kolejności musimy zauważyć, że kontrolka EPC nie występuje w każdym aucie. Przede wszystkim jest ona na wyposażeniu samochodów grupy VAG. Mowa więc o autach marki Volkswagen, Skoda, Audi czy SEAT. Oczywiście jej zapalenie po przekręceniu kluczka w stacyjce to rzecz w pełni normalna. Niepokoić powinna świecąca się lampka już po uruchomieniu jednostki napędowej.

Sama kontrolka EPC (ang. Electronic Power Control) zwykle oznacza awarię układu elektronicznego lub elektryki. Co nie jest bez znaczenia, na pewno świecące się oznaczenie EPC nie oznacza, że doszło do awarii mechanicznej. Co ciekawe, nie brakuje kierowców, którzy utożsamiają taki komunikat z awarią systemów bezpieczeństwa jazdy (m.in. ABS, ESP), co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Co oznacza zapalenie kontrolki EPC w samochodzie?

Jeżeli mówimy o problemach, jakie wskazuje kontrolka EPC w samochodzie, jak zauważyliśmy wyżej, głównie wiąże się ona z awarią układów elektrycznych. Jako że współczesne auta są wręcz naszpikowane elektroniką, nie trudno się domyślić, że zapalona lampka EPC może zwiastować bardzo różne awarie, m.in.:

  • świateł STOP,
  • czujnika świateł,
  • układu chłodzenia,
  • systemu zasilania paliwem,
  • przepustnicy,
  • czujnika położenia wału.

Jak zachować się przy zapalonej lampce EPC?

Niestety, samodzielne określenie źródła awarii jest bardzo trudne, szczególnie w trasie. Jako że święcący się na żółto symbol EPC nie spowoduje unieruchomienia samochodu, mimo wyświetlania się komunikatu możemy kontynuować jazdę. Ważne jednak, aby nie bagatelizować tego problemu i jak najszybciej udać się do mechanika, który podłączy pojazd pod urządzenie diagnostyczne. Ewentualnie można samodzielnie przeprowadzić diagnostykę z wykorzystaniem podstawowego skanera wpinanego w gniazdo OBD.

Winny może być bowiem niewielki i prosty czujnik (np. silnika, świateł). Zdarza się czasami, że zapalenie kontrolki EPC ma miejsce po przepaleniu żarówek światła STOP. Diagnostyka samochodowa pozwala sprawdzić kod błędu i miejsce awarii. Średnio podłączenie samochodu pod interfejs diagnostyczny kosztuje 50-100 złotych. Oczywiście skasowanie kodu błędu nie musi rozwiązać problemu. Dowiemy się jednak, z jak poważną usterką mamy do czynienia i ile zapłacimy za naprawę pojazdu.

Przeczytaj też: “Interfejs diagnostyczny – co to jest, jak działa, ile kosztuje?

Mimo iż kontrolka EPC nie zatrzyma naszego auta, nie należy bagatelizować problemu. Często jest to niegroźna usterka, innym razem wystarczy wymienić przepaloną żarówek świateł STOP. Jednak zdarza się, że awarii ulec może nawet przepustnica, układ wtryskowy czy jednostka napędowa (np. przy awarii czujnika cieczy chłodzącej). Tak poważna usterka może już uszkodzić zespół napędowy i doprowadzić do unieruchomienia pojazdu. Doprowadzenie samochodu do stanu używalności wymaga wówczas poniesienia wysokich kosztów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 19 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.