Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania używanego silnika?

Udostępnij
Wasza ocena
kupno używanego silnika
Każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że jednostka napędowa to niezwykle precyzyjny oraz skomplikowany układ. Właśnie dlatego naprawa silnika nieraz kosztuje prawdziwą fortunę. Właśnie dlatego w wielu wypadkach to zakup nowego egzemplarza okazuje się korzystniejszym rozwiązaniem. Działanie to jednak może skończyć się powieleniem kosztów, dlatego trzeba zwrócić uwagę na określone aspekty. W przeciwnym razie chęć zaoszczędzenia nieco gotówki może przerodzić się w jej stratę. Sprawdź sam, na czym należy się skupić w czasie zakupu używanej jednostki napędowej!

W artykule przeczytasz

Stan techniczny używanego silnika – jak go sprawdzić przed zakupem?

Używany silnik można zakupić na autoszrocie, który na co dzień zajmuje się kasacją samochodów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak kupno tego układu w sklepie motoryzacyjnym, takim jak Autoparts24. Firmy takie mają w swojej ofercie różne używane silniki na sprzedaż, a ich jakość w większości wypadków stoi na zadowalającym poziomie. W przypadku, gdy kupujesz części samochodowe z auto złomu, takie jak silnik jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby sprawdzić na miejscu, czy jest on sprawny. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu nerwów, czasu oraz kosztów, jakie powiązane są z montażem oraz demontażem samej jednostki napędowej.

Prawda jest jednak taka, że najczęściej silniki używane, jakie można zakupić, są już poza samochodem. W związku z tym sprawdzenie tego, czy poprawnie funkcjonują, jest po prostu niemożliwe. W przypadku, gdy jednak jesteś w stanie to zweryfikować, sprawdź, czy jednostka napędowa jest zimna. Konieczna jest także weryfikacja kompresji na cylindrach silnika. Dzięki temu będziesz w stanie sprawdzić, czy cały układ jest szczelny oraz, czy utrzymuje parametry pracy, które deklarowane są przez producenta.

Co w przypadku, gdy nie mamy możliwości sprawdzenia silnika na miejscu?

W wielu wypadkach spotkasz się z sytuacją, kiedy sprawdzenie silnika po prostu nie będzie możliwe. W takich momentach powinieneś się upewnić, że na sam układ otrzymasz tak zwaną gwarancję rozruchową. Na tym jednak nie koniec, sprawdź, na jakich warunkach ona obowiązuje. To jedyna rzecz, jaka będzie w stanie uchronić cię przed ewentualną utratą pieniędzy, jeśli silnik okaże się niesprawny.

Bardzo ważnym aspektem, na jakim w takich wypadkach warto się skupić, jest sam wygląd silnika. W przypadku, gdy jednostka pokryta jest widocznymi otarciami, pęknięciami, czy innymi uszkodzonymi, nie powinieneś ryzykować zakupu takiego produktu. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo, jeśli układ pokryty jest rdzą. Jej obecność świadczy o tym, że silnik najprawdopodobniej nie był przechowywany w optymalnych warunkach.

Jak zakupić pasujący silnik?

W czasie zakupu używanego silnika z pewnością przejdzie ci przez myśl pytania, czy aby na pewno jednostka ta będzie pasowała do twojego samochodu. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, aby w czasie poszukiwań posługiwać się nie tylko pojemnością czy nazwą obiegową jednostki, a także kodem części. To właśnie za jego sprawą będziesz w stanie zweryfikować sam układ i upewnić się, że będzie on pasował do twojego samochodu.

SWAP – to musisz wiedzieć!

Wymiana silnika na taki, które charakteryzuje się większą mocą to nieco inna historia. Jedną z ważniejszych rzeczy, na którą musisz zwrócić uwagę w takim wypadku, jest sprawdzenie, czy aby na pewno owa jednostka zmieści się w twoim samochodzie. Na tym nie koniec, musisz być także gotowy na to, że z pewnością zmuszony będziesz dokonać określonych przeróbek mocowań silnika. W przeciwnym razie jego bezpieczne zamontowanie w komorze może być po prostu niemożliwe.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.