Znaki drogowe: znak “Ustąp pierwszeństwa” – jak wygląda i co oznacza znak A-7?

Udostępnij
Wasza ocena
Co oznacza znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa)?
Znak "Ustąp pierwszeństwa" to jeden z najpopularniejszych znaków drogowych. Podobnie jak każdy zmotoryzowany powinien widzieć, co oznacza znak pierwszeństwa przejazdu (znak D-1 "Droga z pierwszeństwem"), tak samo musi rozumieć, o czym ostrzega znak A-7. W tym artykule podpowiadamy, jak wygląda, co oznacza i gdzie umieszcza się charakterystyczny znak, który wskazuje obowiązek ustąpienia pierwszeństwa i zakaz wjazdu na skrzyżowanie przed pojazdami znajdującymi się na drodze uprzywilejowanej. Podpowiadamy też, jaki mandat grozi za zignorowanie znaku A-7.

W artykule przeczytasz

Jak wygląda znak “Ustąp pierwszeństwa”?

Większość znaków, jakie można spotkać przy polskich drogach, ma kształt trójkątów, kół, kwadratów czy prostokątów. Znak “Ustąp pierwszeństwa” wyróżnia się na tym tle swoim kształtem. Znak A-7:

 • ma kształt odwróconego trójkąta;
 • ma żółte pole w środku z czerwonym obramowaniem.

 

Nie jest to jedyny nietypowy znak, jeżeli spojrzeć na przepisy ruchu drogowego. Inne znaki drogowe, które można zaliczyć do grupy nietypowych, a przy tym niezwykle istotnych, to m.in.:

 • znak B-20 “STOP” – znak w formie ośmiokąta;
 • znak D-1 “Pierwszeństwo przejazdu” – znak w formie rombu.

 

Fakt, że to znaki o charakterystycznym kształcie, nie bierze się z niczego. Dzięki temu są one łatwiejsze w rozpoznaniu, również wówczas, kiedy ich powierzchnia jest zabrudzona lub przykryta śniegiem. Zmniejsza to ryzyko błędnego zachowania i wypadku, jeżeli panują niekorzystne warunki atmosferyczne.

Przeczytaj też: “Znak P-17 – jak wygląda, co oznacza, jaki mandat?

Co oznacza znak A-7 “Ustąp pierwszeństwa przejazdu”?

Znak A-7 jest ustawiany przy drogach podporządkowanych. Najważniejsze, co należy zapamiętać, samochód poruszający się taką drogą musi przepuścić wszystkie pojazdy jadące po drodze uprzywilejowanej. W zależności od sytuacji, przed wjazdem na skrzyżowanie należy:

 • zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność – jeżeli na skrzyżowaniu nie ma pojazdów, którym należy ustąpić pierwszeństwa, można wykonać manewr, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności;
 • zatrzymać pojazd – jeżeli przez skrzyżowanie przejeżdżają inne pojazdy, które poruszają się po drodze uprzywilejowanej.

 

Bez wątpienia znak A-7 “Ustąp pierwszeństwa przejazdu” jest jednym z najważniejszych w obszarze przepisów ruchu drogowego. Stosowanie się do tego znaku to podstawa bezpieczeństwa w ruchu. Natomiast sam znak nie wymusza zatrzymania, jeżeli nie jest to konieczne do pokonania skrzyżowania. To znak informujący o tym, że pojazd porusza się po drodze podporządkowanej i ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom na drodze z pierwszeństwem.

Gdzie umieszcza się znak “Ustąp pierwszeństwa”?

Znak A-7 ostrzega o zbliżaniu się do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem. Znajduje się w obrębie i dotyczy najbliższego skrzyżowania. To znak, który jest ustawiany:

 • przed skrzyżowaniami, w tym skrzyżowaniami o ruchu okrężnym (rondo);
 • przed połączeniem dróg;
 • w innych miejscach, gdzie z przepisów ustawy o ruchu drogowym wynika obowiązek ustąpienia pierwszeństwa (np. wyjazd z obiektu, torowisko tramwajowe).

 

Przeczytaj też: “Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym

W zależności od typu drogi znak “Ustąp pierwszeństwa” umieszcza się w następującej odległości od skrzyżowania:

 • do 50 m od skrzyżowania – na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h (dodatkowo w odległości od 150 do 300 metrów musi być poprzedzony znakiem A-7 z tabliczką T-1);
 • do 25 m do skrzyżowania – na pozostałych drogach.

 

Jeżeli na drodze podporządkowanej nie są spełnione warunki dobrej widoczności, wówczas znak “Ustąp pierwszeństwa” jest zastąpiony znakiem B-20 “STOP”. Ten znak bowiem nie tylko wymusza ustąpienie pierwszeństwa, ale także oznacza konieczność zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie.

Inne znaki drogowe przy znaku A-7

Znak A-7 “Ustąp pierwszeństwa” może występować samodzielnie, ale nie jest to reguła. Bardzo często przy znaku A-7 można zobaczyć dodatkowe tabliczki i znaki, tj.:

 • z tabliczką T-1 – określa ona odległość do skrzyżowania z obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa;
 • z tabliczką T-6c – tabliczka wskazująca przebieg dróg na skrzyżowaniu, w tym rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (drogi z pierwszeństwem są zaznaczone pogrubioną linią);
 • ze znakiem C-12 – znak informujący o zbliżaniu się do skrzyżowania z ruchem okrężnym, jeżeli pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy, które już znajdują się na rondzie.

 

Łącznie ze znakiem “Ustąp pierwszeństwa” na tym samym słupku umieszczony może być tylko jeden znak ostrzegawczy, zakazu, nakazu lub znak informacyjny D-2 (“Koniec drogi z pierwszeństwem”). Jeżeli zachodzi zmiana pierwszeństwa przejazdu, na wlotach tracących pierwszeństwo umieszcza się znak D-48 (“Zmiana pierwszeństwa”).

Znak pierwszeństwa przejazdu – jak wygląda i co oznacza znak D-1 “Droga z pierwszeństwem”?

Przeciwieństwem znaku A-7 jest znak D-1 “Droga z pierwszeństwem”. Znak pierwszeństwa przejazdu jest ustawiany przy drogach, które są uprzywilejowane względem dróg podporządkowanych. Znak D-1:

 • informuje o pierwszeństwie przejazdu;
 • ma kształt żółtego rombu z grubym obramowaniem w kolorze białym;
 • obowiązuje do odwołania znakiem D-2 “Koniec drogi z pierwszeństwem” (znak D-1 przekreślony szeroką, czarną linią).

Jaki mandat za niestosowanie się do znaku “Ustąp pierwszeństwa”?

Mandat za niestosowanie się do znaku A-7, o ile nie doszło do żadnej kolizji, wynosi najczęściej:

 • kara finansowa w wysokości 500 zł;
 • 8 punktów karnych.

 

Słono kosztuje także niestosowanie się do znaku STOP – 300 zł i 6 punktów karnych.

Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu bez znaków D-1 i A-7

Nie przed wszystkimi skrzyżowaniami znajdują się znaki, które wskazują pierwszeństwo przejazdu. Jeżeli przed skrzyżowaniem nie ma znaków D-1 (“Droga z pierwszeństwem”) i A-7 (“Ustąp pierwszeństwa”), należy kierować się kolejno:

 1. Poleceniami osoby uprawnionej do kierowania ruchem – polecenia takiej osoby mają pierwszeństwo przed sygnalizacją i znakami.
 2. Wskazaniami sygnalizacji świetlnej – ma pierwszeństwo przed znakami.
 3. Ogólnymi zasadami ruchu drogowego – jeżeli przy skrzyżowaniu nie ma znaków lub jest to skrzyżowanie równorzędne, należy kierować się tzw. zasadą prawej strony (należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony).

Znak “Ustąp pierwszeństwa” a pojazd szynowy

Warto odnieść się również do sytuacji, kiedy znak A-7 znajduje się przy drodze, którą porusza się pojazd szynowy. Wówczas motorniczy musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. Sytuacja zmienia się, jeżeli pojazd szynowy i samochód poruszają się drogą równorzędną, na przykład z pierwszeństwem przejazdu. Wówczas pierwszeństwo ma pojazd szynowy.

Przeczytaj też: “Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Znak “Ustąp pierwszeństwa” jest więc jednym z najważniejszych znaków w ruchu drogowym. Wprawdzie nie wymusza zatrzymania przed skrzyżowaniem, ale zawsze zmusza do zachowania dużej ostrożności. Oznacza on, że pojazd poruszający się drogą ze znakiem A-7 musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze uprzywilejowanej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o znak A-7 “Ustąp pierwszeństwa”

Co oznacza znak A-7?

Znak A-7 oznacza ustąpienie pierwszeństwa pojazdom, które poruszają się po drodze uprzywilejowanej. Jednak zmusza do zatrzymania pojazdu tylko wówczas, kiedy przez skrzyżowanie przejeżdżają pojazdy jadące po drodze uprzywilejowanej. Znak ustawia się w odległości do 50 m (drogi o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h) lub do 25 m od skrzyżowania (pozostałe drogi).

Jak wygląda znak “Ustąp pierwszeństwa przejazdu”?

Znak A-7 ma kształt odwróconego trójkąta. Ma on kolor żółty z czerwoną obwódką.

Ile wynosi mandat za wymuszenie pierwszeństwa przejazdu?

Jeżeli nie doszło do kolizji, najczęściej niestosowanie się do znaku A-7 jest karane mandatem w wysokości 500 zł i 8 punktami karnymi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.3]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

 1. formalna uwaga: zaprezentowany znak wygląda nietypowo. Środek zwykle jest żółty, odblaskowy, jasny jak biały. 10 lat gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.