Jakie są rodzaje kont bankowych?

Udostępnij
Wasza ocena
Różne konta bankowe mogą oferować odmienne działania, które są niezbędne niezależnie od wieku klienta, charakteru jego pracy czy kwestii wydawania pieniędzy. Warto zapoznać się z popularnymi rodzajami kont bankowych, aby znaleźć takie, które będzie dopasowane do potrzeb.

W artykule przeczytasz

Konta osobiste – co warto wiedzieć?

Ze względu na charakterystykę bankowych klientów zdecydowana większość ofert jest kierowana do osób prywatnych. Dane NBP wskazują, że ponad 80% dorosłych Polaków posiada ROR, czyli inaczej Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy, który ułatwia zarządzanie własnymi funduszami i realizowanie zobowiązań.

Zależne od instytucji finansowej rachunki osobiste mogą różnić się niektórymi warunkami, które zostały przewidziane w umowie. Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Warto skorzystać z rankingu, np. takiego, który znajduje się pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe, dla porównania, co można zyskać w poszczególnych ofertach.

Wśród benefitów da się wymienić:

 • darmową kartę debetową;
 • dostęp do aplikacji mogilnej;
 • bankowość internetową;
 • tanie wypłaty bankomatowe w kraju i za granicą.

Aby jednak skorzystać z darmowego posiadania ROR-u, należy spełniać pewne warunki np. co miesiąc realizować określoną liczbę transakcji na danym koncie.

Konto osobiste to jeden z najpopularniejszych rodzajów konta dedykowany osobom fizycznym, który jest wykorzystywany do:

 • odbierania środków typu wynagrodzenie, emerytury, renty, przelewy prywatne itp. oraz ich przechowywania;
 • rozliczania osobistych transakcji (opłata czynszu, rachunków, zakupów internetowych);
 • zautomatyzowanego rozliczania transakcji, czyli ustawiania zleceń stałych (np. powtarzających się co miesiąc, kwartał).

Zazwyczaj środki na takim koncie nie są oprocentowane, a wielu nowych klientów może skorzystać z korzystnych premii i bonusów. ROR pozwala też na wybieranie pieniędzy w dowolnym momencie i to bez ryzyka utraty oprocentowania. Poza tym właściciel konta ma stały dostęp do swoich środków.

Konto osobiste dla dzieci i młodzieży

Konto osobiste dla dzieci i młodzieży to rachunek dedykowany osobom w określonej grupie wiekowej. Zazwyczaj są to produkty przeznaczone dla osób od 13. do 18. roku życia, a ich założenie wiąże się z uzyskaniem zgody prawnego opiekuna. Wynika to z funkcjonującego prawa, zgodnie z którym osoba niepełnoletnia nie ma jeszcze zdolności do czynności prawnych. Z tego względu rachunek może być obsługiwany przez dziecko, ale jego aktywacja wymaga pomocy rodzica.

Wiele banków dopuszcza funkcjonowanie takich rachunków w ramach reguły odnoszącej się do tego, że nieletni jest użytkownikiem rachunku, a prawny opiekun pełni funkcje pełnomocnika, który również ma ograniczony dostęp do konta.

Młodzieżowe konto osobiste nie posiada większych ograniczeń w porównaniu z funkcjami standardowego ROR-u. Na przykład 13-latek jest w stanie wykonywać takie operacje jak:

 • płatności kartą;
 • korzystanie z bankomatów;
 • realizowanie transakcji za pośrednictwem bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej.

Z poziomu takiego konta niemożliwe jest natomiast:

 • zaciągnięcie kredytu;
 • korzystanie z instrumentów inwestycyjnych.

Dodatkowo rodzic może ustalić z bankiem limity, np. wypłat na dzień lub miesiąc. Podstawową zaletą tego rodzaju konta są bardzo niskie lub wręcz zerowe koszty jego utrzymania. Placówki nie naciskają na regularne, comiesięczne wpływy, co jest niespotykane przy standardowym ROR-rze i wiąże się z ponoszeniem opłat.

Po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia konto zazwyczaj zostaje automatycznie przemianowane na standardowy rachunek, a produkty dotychczas niedostępne pojawiają się w ofercie dostępnej dla klienta.

Alternatywą dla zwykłego rachunku jest druga grupa kont ograniczona wiekowo. Konta studenckie to rachunki dedykowane zazwyczaj osobom w wieku 18-26 lat i stanowią formę zwykłego rachunku bankowego z niedużymi wymaganiami, jakie ma spełniać klient. Aby posiadać konto dla żaków, wystarczy znajdować się we wskazanym przedziale wiekowym.

Konto oszczędnościowe

Osobnym rodzajem kont osobistych są te oszczędnościowe. Łączą one zalety standardowego ROR-u oraz lokaty oszczędnościowej. Oznacza to, że w ramach takiego rachunku zgromadzone na nim środki są oprocentowane. Jednocześnie klient ma do nich stały dostęp, co pozwala mu wybrać je w dowolnym momencie bez ryzyka utraty czegokolwiek.

Do każdego rachunku oszczędnościowego przypisana jest stopa zwrotu, czyli zmiana wartości inwestycji w czasie. Kapitalizacja naliczonych odsetek następuje co miesiąc, dlatego regularnie można aktualizować wysokość naliczanych przychodów.

Posiadanie takiego konta jest korzystne nie tylko dla klienta, ale również dla banku. Ze względu na charakterystykę rachunku pieniądze zazwyczaj częściej tam wpływają, niż zostają z niego wyciągane, a na tym też zależy instytucjom finansowym. Dzięki regularnym wpływom i powiększaniu oszczędności, placówki zyskują środki dalszego obrotu takiego jak np. udzielanie kredytu.

Z tego względu, że łatwiej jest wypłacić środki z konta oszczędnościowego niż np. z lokaty, banki wprowadzają z góry ustalone limity, które mają zniechęcać klientów do takich działań. Wśród nich wymienia się z góry wyznaczoną ilość wypłat z ROR-u i dodatkowe opłaty za ponadregulaminowe transakcje.

Konto walutowe

Rachunek walutowy to świetne rozwiązanie dla osób, które:

 • często podróżują;
 • zarabiają w obcej walucie;
 • spłacają kredyt w innej walucie;
 • często robią zakupy za granicą;
 • prowadzą międzynarodowy biznes.

Jak działa konto walutowe? Dokonując transakcji z takiego rachunku, pobierane są pieniądze w ilości odpowiadającej danej walucie. Konto działa niczym kantor, automatycznie przewalutowując środki w trakcie transakcji po kursie ustalonym przez bank.

Konto firmowe

Rachunki firmowe przeznaczone są dla osób prowadzących własną działalność. Często są one spersonalizowane, a warunki poszczególnych umów mogą być negocjowalne. Wynika to z faktu, że placówkom zależy na klientach firmowych, obracających dużymi kwotami, które pośrednio wchodzą w środki bankowe, podlegające dalszym operacjom. Co dają konta firmowe? Wśród ich opcji można wyróżnić:

 • tanie przelewy ELIXIR;
 • bankowość internetową;
 • funkcje innych kont (np. walutowego)
 • premię dla otwierających swój rachunek.

Rozrachunki firmowe w wielu przypadkach różnią się od płatności osób fizycznych i ma to związek np. z odprowadzaniem podatków, płatnościami składek do ZUS-u czy rozliczeniami z US.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.