Jak młody kierowca może obniżyć OC?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak młody kierowca może obniżyć OC
Jesteś początkującym kierowcą i chcesz ubezpieczyć samochód, ale obawiasz się, że zapłacisz ogromną kwotę? Podpowiadamy, jak młody kierowca może obniżyć cenę OC!

W artykule przeczytasz

Czy OC młodego kierowcy jest droższe niż doświadczonego?

Tak. Wiek oraz doświadczenie kierowcy, którego umownym wyznacznikiem jest to, ile lat ma on prawo jazdy, w znaczny sposób wpływa na cenę polisy. Wynika to z tego, że towarzystwa szacują tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Według nich jest wyższe prawdopodobieństwo, że młody kierowca będzie sprawcą drobnej kolizji czy poważniejszego wypadku niż w przypadku tego, który za kółkiem spędzili już trochę czasu. Związane jest to nie tylko z niewielkim doświadczeniem, ale i z brawurową jazdą. Polisa dla takich osób będzie droższa.

No dobrze. Ale jaka jest definicja młodego kierowcy? To zależy od ubezpieczyciela. Dla niektórych to osoba, która nie ukończyła 26. lat, a prawo jazdy ma krócej niż 2 lata. Inni za młodego będą uważać takiego kierowcę, który ma nawet 30 lat, ale nie jeździ długo.

Jak młody kierowca może obniżyć OC?

Co można zrobić, by jednak uniknąć drogiego OC w przypadku młodego kierowcy? Oto niektóre sposoby:

  • Bardziej doświadczony właściciel samochodu

Częstą strategią obniżenia składki jest wpisanie jako głównego właściciela osoby, która uzyskała już zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne, a młodego kierowcę jako współwłaściciela takiego pojazdu. Okazuje się bowiem, że towarzystwa ubezpieczeniowe, obliczając składkę biorą pod uwagę wypracowane zniżki „starszego” kierowcy, co pozwala mocno obniżyć cenę. Bardzo podobny efekt można osiągnąć w drugą stronę – poprzez dopisanie bardziej doświadczonej osoby w dowodzie jako współwłaściciela auta wraz z kierowcą, który nie uzyskał jeszcze zniżek. W obu przypadkach młody kierowca będzie zbierał na swoim koncie zniżki, jednocześnie „korzystając” z lepszej oferty ubezpieczeniowej, wyliczonej dla doświadczonego współwłaściciela.

  • Wcześniejsze zbieranie zniżek OC

By zapłacić mniej za polisę OC samochodu, młody kierowca może wykorzystać wcześniej wypracowane zniżki, ubezpieczając np. skuter. Za polisę takiego pojazdu płaci się o wiele mniej, a można zbudować dobrą historię ubezpieczeniową. Każdy rok bezszkodowej jazdy nagradzany jest zazwyczaj zniżką w wysokości 10%.

  • Zakup auta o niskiej pojemności silnika

Taki pojazd jest nie tylko bardzo ekonomiczny pod względem zakupu i eksploatacji. Okazuje się, że taki zakup opłaca się także, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Towarzystwa szacują, że pojazdy o małej pojemności silnika mogą wpłynąć na spokojniejszą, a przez to bezpieczniejszą jazdę. Takie auto nie rozpędza się do dużych prędkości, a więc i jazda jest mniej brawurowa.

  • Płatność jednorazowa zamiast ratalnej

Płacąc od razu całą składkę także można liczyć na nieco tańsze OC.

Jakie OC dla młodego kierowcy?

Najlepiej wybrać takie OC, które zawiera wiele przydatnych i bezpłatnych dodatków. Okazuje się bowiem, że o ile zakres ubezpieczenia OC wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, to wiele towarzystw rozszerza swoje oferty o dodatkowe opcje – bezpłatne lub płatne tylko kilka złotych. Może się więc okazać, że młody kierowca otrzyma u różnych towarzystw inne polisy za tę samą kwotę – u jednego tylko ubezpieczenie OC, u drugiego natomiast OC z ciekawymi dodatkami w formie Mini Casco czy podstawowy assistance. By jednak takie najkorzystniejsze ubezpieczenie znaleźć, dobrze jest porównać kilka ofert. Na własną rękę dotarcie do wielu towarzystw jest czasochłonne. Można jednak wygodnie skorzystać z przydatnych porównywarek OC. Jedną z nich jest kalkulator OC i AC, dostępny na stronie CUK Ubezpieczenia pod linkiem: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac

Korzystając z przejrzystego formularza i wpisując potrzebne dane, można sprawdzić, ile będzie kosztować ubezpieczenie OC. Mało tego. Po analizie, która oferta jest najkorzystniejsza, można taką polisę kupić przez internet lub dzwoniąc na infolinię.

Ile OC dla młodego kierowcy? Przykład

Sprawdźmy na przykładzie, ile zapłaci młody kierowca za OC. Skorzystaliśmy z kalkulatora podanego wyżej. Nasz bohater to Kamil, mieszkaniec Torunia. Niedawno ukończył 20 lat, a prawo jazdy ma niecałe dwa lata, a więc przez towarzystwa będzie traktowany jako młody kierowca. Kupił samochód Fiat Punto, rocznik 2013, z silnikiem benzynowym o pojemności 875 cm3. Nie ma jeszcze zniżek – to będzie jego pierwszy raz, kiedy ubezpiecza pojazd. Dla porównania sprawdzimy, ile będzie kosztować OC, jeśli głównym właścicielem będzie bardziej doświadczony kierowca – 59-letnia mama Kamila, która prawo jazdy ma od 2020 roku.

Towarzystwo Zakres ubezpieczenia Cena OC młodego kierowcy Cena OC młodego kierowcy z doświadczonym współwłaścicielem
MTU24 bezpośrednia likwidacja szkód 1 233 zł 744 zł
Zielona Karta
NNW kierowcy i pasażerów z zakresem na cały świat – suma ubezpieczenia 15 000 zł
Trasti Zielona Karta 3 282 zł 3 614 zł
autocasco z zakresem na Polskę i Europę (wszystkie ryzyka)
NNW kierowcy i pasażerów z zakresem na Polskę i Europę – suma ubezpieczenia 50 000 zł
Proama Zielona Karta 3 654 zł 3 983 zł
autocasco z zakresem na Polskę (szkody spowodowane przez żywioły i zwierzęta oraz kradzież)
NNW kierowcy i pasażerów z zakresem na Polskę i Europę – suma ubezpieczenia 30 000 zł

Najkorzystniejszej kalkulacji dokonaliśmy w towarzystwie MTU24. Nie dość, że nasz młody kierowca może tu kupić najtańszą polisę z ciekawymi dodatkami (m.in. NNW), to dużo też zaoszczędzi, jeśli zarejestruje samochód na mamę, a siebie wpisze jako współwłaściciela.

OC młodego kierowcy – podsumowanie

Przede wszystkim, by zaoszczędzić, trzeba porównywać oferty, co jest wygodne przy wykorzystaniu kalkulatorów online. Można też wcześniej budować sobie historię ubezpieczeniową, kupując np. OC dla skutera. Jeśli chcemy mocno obniżyć cenę, wtedy dobrze jest skorzystać ze zniżek doświadczonego kierowcy, wpisując go w dowodzie jako głównego właściciela pojazdu.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.