Jak bezpiecznie jeździć zimą autem?

Okres jesienno-zimowy bywa wyjątkowo wymagający dla pojazdów oraz ich kierowców. Niskie temperatury, gwałtowne opady, szybko zapadający zmrok – jazda w trudnych warunkach nie jest łatwa. Sprawdź informacje o tym, jak jeździć zimą – porady dla kierowców i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich pasażerów. Przygotuj się na zimowy okres, by nic nie mogło Cię zaskoczyć.

Podstawa – odpowiednie przygotowanie na zimę

Zanim jeszcze zmieni się pogoda i temperatury znacznie obniżą, warto doprowadzić samochód do stanu nadającego się do jazdy w zimowych warunkach. Co to znaczy? Jeżeli jeszcze nie zmieniłeś opon, załóż “zimówki”. Sprawdź na przykład ranking opon zimowych, aby upewnić się, że Twoje ogumienie będzie dostatecznie dobre. Upewnij się, że płyn do spryskiwaczy, płyny eksploatacyjne czy nawet wycieraczki są odpowiedniej jakości, niewyeksploatowane. Sprawdź również sprawność układów hamowania oraz tych związanych z bezpieczeństwem jazdy. Jeżeli w Twojej okolicy zdarzają się duże mrozy, bądź na nie gotowy.

Zanim ruszysz w drogę

Jeżeli już wyruszasz w drogę w zimowych warunkach, przygotuj odpowiednio samochód. Ma to wpływ na jazdę zimą:

  • odśnież szyby, usuń z nich lód nie tylko na niewielkiej powierzchni,
  • usuń śnieg z dachu, aby przy gwałtownym hamowaniu nie spowodował zagrożenia,
  • doprowadź do czystości reflektory i tablice rejestracyjne.

Nie “rozgrzewaj silnika” na postoju, współczesne konstrukcje nie wymagają takiego postępowania, temperaturę zyskają w trakcie jazdy.

Dostosowanie prędkości do warunków na drodze

Najważniejszą kwestią w trakcie jazdy zimą jest dopasowanie prędkości do warunków panujących na drodze, a także temperatury. Zawsze trzeba wziąć poprawkę na fakt, że mogą się one dynamicznie zmieniać i lepiej jest jechać za wolno, niż zbyt szybko. Ważna jest także świadomość, jak wychodzić z poślizgów – nadsterownego i podsterownego – przede wszystkim nie hamować i odpowiednio reagować na zachowanie pojazdu. Dobrym pomysłem jest kurs na płycie poślizgowej, który przekazuje taką wiedzę w ujęciu praktycznym. Wszelkie manewry na oblodzonej czy ośnieżonej drodze powinny być wykonywane przy niskich prędkościach w sposób łagodny, przy stałym kontrolowaniu przyczepności.

Zimowe hamowanie w teorii i praktyce

Warto wiedzieć, jaki wpływ na drogę hamowania mają warunki panujące na drodze, a także ogumienie. Oczywiście sporo zależy od modelu opon, ich wieku i stopnia użycia, jednak uśrednione dane możesz znaleźć w poniższej tabeli:

jak bezpieczenie jeździć autem

Ważne jest, aby ogumienie było w dobrym stanie, dopasowane do pory roku. Warto przy podejmowaniu decyzji o zakupie skorzystać z rankingu opon zimowych. Kiedy zachodzi potrzeba gwałtownego hamowania, decyzje muszą być szybkie i podejmowane z uwzględnieniem najmniejszego ryzyka.

Co jeszcze warto wiedzieć o poruszaniu się samochodem zimą?

Jesteś kierowcą i chcesz jak najlepiej przygotować się do zimy i jej wyzwań? Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić na blogu Wulkanista.pl, aby jeździć bezpiecznie. Poznaj porady ekspertów, sprawdź ciekawe artykuły, przeczytaj opinie innych kierowców i znajdź rozwiązania najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: