Oznaczenia paliw na stacjach dla benzyny, oleju i gazu

Udostępnij
Wasza ocena
Ujednolicone oznaczenia paliw na stacjach dla benzyny, oleju i gazu
Oznaczenia paliw na stacjach kojarzą nam się głównie z benzyną Pb 95 i Pb 98, olejem napędowym (ON) oraz autogazem (LPG). Większość nie zwraca uwagi na oznaczenia wprowadzone w 2018 roku (m.in. E5, E10, E85, B7, B10, XTL). Sprawdzamy, o jakim paliwie świadczą te symbole i skąd wzięły się na stacjach paliw.

W artykule przeczytasz

Ujednolicony system nazewnictwa paliw

Obecne oznaczenia paliw to wynik ujednolicenia systemu nazewnictwa. Na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej nowe oznaczenia na stacjach wprowadzono 12 października w 2018 roku. Wcześniej kierowcy gubili się w oznaczeniach, ponieważ paliwa nosiły różne nazwy. Zmotoryzowani mieli trudności w odróżnieniu zwykłych paliw od biopaliw. Teraz jest to znacznie prostsze. Jeżeli nawet niewiele zmienia to na stacjach benzynowych w Polsce, bo nie było z tym trudności, ujednolicenie symboli może być pomocne przy wyjeździe za granicę. Nowe oznaczenia paliw na stacjach są identyczne na wszystkich dystrybutorach w krajach UE, podobnie jak na plakietkach przy wlewach paliwa w pojazdach.

W nowym systemie wydzielono trzy rodzaje paliw podzielone na kilka gatunków, tj.:

 • benzyna – E5, E10 i E85,
 • olej napędowy – B7, B10 i XTL,
 • paliwa gazowe – LPG, CNG, H2 i LNG.

 

Poszczególne gatunki różnią się od siebie składem chemicznym i są stosowane w innych silnikach. Przede wszystkim wyróżniono biopaliwa, które zawierają w sobie większą ilość biokomponentów. Głównie jest to etanol pozyskiwany z kukurydzy, trzciny cukrowej i ze zboża. W różnych proporcjach znajduje się on w każdej benzynie. Przy oleju napędowym stosuje się metyloestry FAME.

Oznaczenia benzyny na stacji:

 • E5 – z zawartością 5 proc. biokomponentu i 95 proc. benzyny (do każdego silnika benzynowego);
 • E10 – z zawartością 10 proc. biokomponentu i 90 proc. benzyny (do większości silników benzynowych wyprodukowanych po 2000 roku);
 • E85 – z zawartością 85 proc. biokomponentu i 15 proc. benzyny (tylko w silnikach Flexi Fuel – niektóre Ople, Fordy i Volvo).

Oznaczenia oleju napędowego na stacji:

 • B7 – z zawartością 7 proc. bioestrów FAME i 93 proc. oleju napędowego (do każdego silnika wysokoprężnego);
 • B10 – z zawartością 10 proc. bioestrów FAME i 90 proc. oleju napędowego (do starych silników wysokoprężnych i jednostek, do których dopuszczają je producenci);
 • XTL – w pełni paliwo syntetyczne (biopaliwo II generacji) o innej gęstości i licznie cetanowej, stworzone z węgla, biomasy lub odpadów komunalnych (tylko w silnikach wysokoprężnych przystosowanych do tego rodzaju paliwa).

Oznaczenia paliwa gazowego na stacji:

 • LPG – gaz propan-butan (do wszystkich samochodów z instalacją LPG);
 • CNG – sprężony gaz ziemny (metan; do wszystkich samochodów z instalacją CNG);
 • H2 – wodór (do wszystkich samochodów zasilanych ogniwami wodorowymi i spalających wodór);
 • LNG – gaz ziemny (metan pod wysokim ciśnieniem; do samochodów zasilanych gazem ziemnym, którego w Polsce się nie stosuje).

 

Przeczytaj też: “Filtr paliwa w samochodzie – czemu służy i ile kosztuje?

Przypomnijmy, że powyższy sposób oznakowania paliw ma ułatwić kierowcom zatankowanie właściwej benzyny, oleju napędowego czy paliwa gazowego. Nie uwzględniają one liczby oktanowej (np. Pb 95). Na polskich stacjach benzynowych wśród paliw dla silników wysokoprężnych dominuje olej napędowy B7. Może to być ropa zwykła, paliwo premium czy olej arktyczny. W przypadku benzyny najczęściej spotyka się paliwo Pb 95 oraz Pb 98, a przy paliwach gazowych – autogaz LPG.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.