Kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym – jak temu zapobiec?

Udostępnij
Wasza ocena
kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym

W artykule przeczytasz

Kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym jest szybka i bezinwazyjna. Wprawdzie nie ma w 100% skutecznych metod zabezpieczenia auta przed kradzieżą auta w ogóle, to można ją znacznie utrudnić.

Czym jest i jak działa bezkluczykowy system dostępu?

Okazuje się, że kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym trwać może jedynie kilkanaście, a nieraz nawet kilka sekund. Zanim o zabezpieczeniach przed kradzieżą takich aut, wcześniej należy zrozumieć, jak działa bezkluczykowy system dostępu.

Mimo iż samochody są coraz nowocześniejsze i pełne innowacyjnych systemów, to ich kradzież nigdy nie była tak prosta. Dawniej niezbędne były łomy czy śrubokręty, a kradzież z reguły polegała na mechanicznej ingerencji w strukturę auta. Obecnie wystarczy tzw. walizka, czyli elektroniczny wzmacniacz sygnału kluczyka. Żadne umiejętności ślusarskie, a tym bardziej komputer podłączany do gniazda OBD, nie są niezbędne.

Bezkluczykowy system dostępu z pewnością jest sporym udogodnieniem. Mając kluczyk w kieszeni czy teczce, nie trzeba go nawet wyjmować, aby uruchomić samochód i odjechać. W samochodzie i na zewnątrz, np. w klamkach, umieszczone są bowiem czujniki monitorujące obecność kluczyka. Wystarczy, że pojawi się on w pobliżu drzwi samochodu, a system automatycznie uruchamia tryb gotowości do odryglowania zamków.

W samochodach z systemem bezkluczykowym na ogół stosowane są dwa rodzaje klamek. Pierwsze z nich mają czujnik reagujący na dłoń wsuniętą między klamkę a nadwozie, otwierając zamek i umożliwiając otwarcie drzwi. Inne klamki, często stosowne w samochodach koreańskich i japońskich, mają zewnętrzny włącznik. Wystarczy go nacisnąć, a zamek zostanie odryglowany. Oczywiście, o ile w pobliżu znajduje się kluczyk, z którego sygnał jest odbierany przez zewnętrzne czujniki auta. Poza tym klamki z czujnikiem mają dotykowy sensor. Dzięki niemu można zamknąć samochód, przykładając palec w zaznaczone miejsce na klamce. Z kolei, jeżeli klamka ma mechaniczny przycisk, służy on do otwierania, ale i ryglowania zamków.

Zewnętrzne sensory to pierwsza część systemu bezkluczykowego. Drugim elementem są czujniki wykrywające obecność kluczyka we wnętrzu samochodu. Jeżeli zostanie on wykryty, włączony zostaje tryb gotowości przycisku do uruchomiania silnika. Jako ciekawostkę warto dodać, że samochodu nie da się odpalić, jeżeli sygnał z kluczyka pochodzi z zewnątrz auta. Tak samo nie ma możliwości zamknięcia auta, jeżeli kluczyk pozostał w kabinie.

Jak wygląda kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym?

O tym, jak łatwa jest kradzież samochodu z systemem keyless, mówi artykuł pt. Kradzież auta z systemem bezkluczykowym – szybko i prosto!“. Sprzęt do kradzieży składa się z dwóch części. Jedna z nich odbiera sygnał kluczyka, jednocześnie go wzmacniając i przekazując dalej. Drugim elementem jest odbiornik, w który wyposażony jest jeden z przestępców stojący przy samochodzie. Po otrzymaniu sygnału z kluczyka odbiornik udaje ten element, po czym samochód zostaje otwarty.

Oczywiście dla odebrania sygnału z kluczyka, wzmacniacz musi znaleźć się w jego odległości nie większej niż kilka metrów. O to nie trudno, ponieważ właściciele pojazdów kluczyki często zostawiają przy drzwiach wejściowych czy oknach. Wówczas to formalność, a kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym staje się faktem z udziałem zaledwie dwóch przestępców. Jeden z nich odbiera i wzmacnia przekazywany sygnał, drugi z kolei otwiera samochód, uruchamia auto i nim odjeżdża.

Wprawdzie pojazd sygnalizuje nieobecność kluczyka, ale silnik nie jest unieruchamiany, bo po odpaleniu samochodu kluczyk przestaje być zbędny do jazdy. To zabezpieczenie na wypadek, kiedy z jakiegoś powodu kluczyk przestałby działać i nadawać sygnał. To zrozumiałe, bo nagłe unieruchomienie samochodu groziłoby wypadkiem. Jednak to, co z jednej strony ma służyć poprawie bezpieczeństwa, z drugiej natomiast działa na korzyść przestępców, którzy za cel wzięli sobie kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym. Uruchomionym podczas kradzieży samochodem można jechać w dowolnym kierunku. Tym samym kradzione auta trafiają do dziupli lub od razu przemierzają setki kilometrów, będąc kierowanymi do innych krajów, a przynajmniej województw.

Jak zapobiec kradzieży samochodu z systemem keyless?

Skoro kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym jest obecnie bardzo popularna, warto wiedzieć, jak się przed nią zabezpieczyć. Są sposoby na uniknięcie kradzieży auta metodą na tzw. walizkę. Oczywiście nie oznacza to, że przestępcy nie zastosują innej metody, ale z reguły zrezygnują z kradzieży auta.

Pomoże tzw. klatka Faradaya. Jest to ekranowy pojemnik, w którym trzyma się kluczyk do auta, kiedy jest się w domu. Ważne, aby do pojemnika włożyć nie tylko kluczyki używane, ale też zapasowy komplet. Za taką klatkę robić może na przykład stalowy garnek, choć koniecznie ze stalową pokrywką bez dużych otworów. Problemu nie ma też ze sprawdzeniem, czy klatka Faradaya jest efektywna. Wystarczy włożyć do niej kluczyk i podejść do auta, sprawdzając, czy można otworzyć drzwi samochodu i uruchomić pojazd. Jeśli nie jest to możliwe, sygnał kluczyka jest zablokowany i żaden wzmacniacz nie przechwyci wysyłanego sygnału. Alternatywą, choć znacznie bardziej elegancką, jest ekranowe etui na kluczyk, którego efektywność sprawdzić można na identycznej zasadzie, jak w przypadku garnka.

Ciekawy wynalazek wynaleźli również naukowcy z Polski. Skonstruowali oni urządzenie wykorzystujące czujnik ruchu i mikroprocesor. Ma ono formę klipsa zakładanego na baterię pilota. Mikroprocesor analizuje ruch człowieka i na tej podstawie włącza i wyłącza działania pilota. Chcąc aktywować pilota znajdującego się w kieszeni, na chwilę trzeba stanąć przy pojeździe i dwukrotnie klepnąć w kluczyk znajdujący się w kieszeni. Więcej o tym wynalazku w artykule Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“.

Clou ochrony samochodu z systemem bezkluczykowym:

 1. Nie trzymaj kluczyków przy drzwiach wyjściowych ani przy oknie.
 2. Nie trzymaj w aucie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.
 3. Stosuj inne zabezpieczenia, np. blokadę kierownicy.
 4. Po zakupie samochodu używanego przeprogramuj kluczyki (o ile to możliwe).
 5. Oddając samochód do warsztatu, fabryczne zabezpieczenia wprowadź w tryb serwisowy (o ile to możliwe).
 6. Sprawdź w instrukcji, czy można wyłączyć nadawanie sygnału przez kluczyk.
 7. Parkuj możliwie blisko domu.

Jak nie kupić samochodu kradzionego?

Kradzież samochodu z systemem bezkluczykowym może oznaczać poważną stratę, bo odzyskać udaje się jedynie średnio co czwarty skradziony pojazd. Jeżeli nie ma on monitoringu, najlepiej przez fale radiowe, to jego odnalezienie jest bardzo trudne. Jako że trzy na cztery kradzione pojazdy są rozbierane lub sprzedawane, poważny problem może mieć również nabywca takiego auta. W konsekwencji straci on wydane środki, a co gorsza, zostanie również oskarżony o paserstwo. Rozróżnia się dwa rodzaje paserstwa:

 • umyślne zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 291 k.k.)
 • nieumyślne zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (art. 292 k.k.)

Dlatego przed zakupem samochód trzeba zweryfikować w bazach pojazdów kradzionych. Pomaga w tym Historia Pojazdu. Zawiera ona w sobie rejestr sprawdzeń pojazdu w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych, m.in.: IAATI, VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail czy Kaynine.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

 1. Znalazłem fajny system antykradzieżowy firmy Zabezpiecz Auto. Mnie przekonuje, że to Polski producent. Widać, że się znają na rzeczy. Jutro do nich dzwonię i umawiam się na montaż.

 2. Wszystkie etui na klucze z zabezpieczeniem sygnału działają krótki okres czasu a potem coś się dzieje i sygnał się wydostaje.Najgirzej , że staje się to w niespodziewanym czasie a my jesteśmy przekonani o bezpieczeństwie. Są takie pudełka, trochę droższe ale skuteczniejsze.

 3. mam pytanie czy są systemy mierzące czas zadania pytania przez samochód do otrzymania odpowiedzi od kluczyka , przecież jeśli kluczyk będzie dalej od samochodu niż kilka metrów to oznacza prawdopodobna próbę skradnięcia pojazdu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.