Karta Dużej Rodziny – samochód elektryczny z dopłatą dla posiadaczy KDR

Udostępnij
Wasza ocena
Karta Dużej Rodziny – samochód elektryczny z dopłatą
Posiadacze Karty Dużej Rodziny samochód elektryczny mogą kupić na innych warunkach, aniżeli jest to w przypadku osób fizycznych bez KDR. W przypadku posiadaczy KDR zakup auta bezemisyjnego nie uwzględnia maksymalnego progu cenowego. Wyższa jest też sama dopłata. Sprawdzamy, o jakie dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego mogą ubiegać się posiadacze Karty Dużej Rodziny, komu ona przysługuje, jak wnioskować o taką kartę i jakie inne przywileje zapewnia KDR.

W artykule przeczytasz

Karta Dużej Rodziny w Polsce – co to jest?

Posiadacze dokumentu, jakim jest Karta Dużej Rodziny, samochód elektryczny kupią taniej. Jednak w pierwszej kolejności musimy odnieść się do tego, czym jest KDR. Tak więc jest to pewna forma wsparcia dla rodzin wielodzietnych, które mają przynajmniej troje dzieci. Kartę Dużej Rodziny wprowadzono w 2014 roku.

Często rodziny wielodzietne borykają się z problemami finansowymi, korzystając ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, czy zaciągając pożyczki pozabankowe. Karta Dużej Rodziny jest programem skierowanym do rodzin mających przynajmniej trójkę dzieci i potrzebujących wsparcia, chociaż nie tylko. Wprawdzie posiadacze KDR mogą liczyć na rabaty w sklepach czy punktach usługowych, ale jako że KDR nie jest uzależniona od dochodu, mogą z niej korzystać gospodarstwa domowe o różnym statusie materialnym.

Dobry przykład stanowi możliwość zakupu samochodu elektrycznego z Kartą Dużej Rodziny bez górnego pułapu ceny i z wyższym dofinansowaniem. Oczywiście z uwagi na wysoką cenę, na nowe auto bezemisyjne mogą sobie pozwolić wyłącznie rodziny, które nie mają problemów finansowych. Potwierdza to, że program skierowano do wszystkich rodzin wielodzietnych, nie tylko tych najuboższych.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Jak zauważyliśmy wyżej, Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom przynajmniej z trójką dzieci. Otrzymują ją:

 • rodzice do końca życia,
 • dzieci do ukończenia 18. roku życia (do 25. roku życia przy kontynuowaniu nauki),
 • dzieci bez ograniczeń wiekowych z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością.

 

Oprócz tego od 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą wnioskować rodzice dzieci, które są już dorosłe. Oczywiście jest to możliwe, jeżeli rodzina liczyła przynajmniej troje dzieci.

Rodzice korzystają z KDR bezterminowo przez całe życie, również po ewentualnej śmierci dziecka. Dzieci mają do tego prawo do uzyskania pełnoletności, a przypadku kontynuowania nauki do 30 września następującego po zakończeniu roku szkolnego planowanego zakończenia nauki. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością KDR jest ważna przez cały okres obowiązywania orzeczenia. Dzieciom w rodzinach zastępczych lub domach dziecka przysługuje ona do ukończenia 18. roku życia.

Zniżki i rabaty z Kartą Dużej Rodziny

W ramach KDR beneficjenci mogą korzystać ze zniżek w obszarze wydarzeń kulturalnych (np. kina Helios, parki narodowe), sportowych, transportu (np. stacje Lotos, Orlen, Shell, zniżki na przejazdy kolejowe, tańszy paszport), zakupów (np. Lidl, Carrefour) czy usług (np. banki PKO BP, Credit Agricole, Santander Bank Polska, operatorzy Orange, Play, T-Mobile). Łącznie w całym kraju Kartę Dużej Rodziny honoruje ponad 30 000 punktów.

W obszarze motoryzacji z dokumentem, jakim jest Karta Dużej Rodziny, samochód elektryczny można nabyć bez limitu, który dla osób fizycznych wynosi 225 000 zł. Wyższa jest też dopłata (27 000 zł zamiast 18 500 zł). Takie rodziny mają też możliwość szybszego rozliczenia zeznania rocznego i otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku na rachunek bankowy w ciągu 30 dni, aczkolwiek tylko wówczas, kiedy PIT jest składany przez Internet.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Żeby móc korzystać z KDR, należy zgłosić się z wnioskiem do gminy właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Może to zrobić każdy pełnoletni członek rodziny. We wniosku należy podać niezbędne dane:

 • pierwsza część dotyczy wnioskodawcy: nazwa oraz adres organu prowadzącego postępowanie, dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania i korespondencyjny), dane kontaktowe;
 • druga część dotyczy informacji o członkach rodziny: dane osobowe i adresowe, kogo dotyczą (rodzic, małżonek, dziecko), stopień niepełnosprawności i termin ukończenia nauki (opcjonalnie);
 • trzecia część to oświadczenie wnioskodawcy o prawdziwości danych i świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznania.

 

Oprócz tego do wniosku należy dołączyć kilka innych dokumentów, tj.:

 • dokumenty tożsamości;
 • akty urodzenia dzieci;
 • oświadczenie, że rodzice nie mają pozbawionej ani ograniczonej władzy rodzicielskiej;
 • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki (w przypadku dzieci uczących się po ukończeniu 18. roku życia);
 • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci powyżej 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością);
 • odpis lub oryginał orzeczenia o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej czy domu dziecka (opcjonalnie, jeżeli ma to miejsce).

Elektroniczny wniosek o Kartę Dużej Rodziny

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny można również złożyć przez Internet. Służy do tego Platforma Informacyjno-Usługowa Emp@tia. Jest to szybki i komfortowy sposób złożenia wniosku, w czym pomaga specjalny kreator. Żeby złożyć wniosek online, niezbędny jest podpis elektroniczny lub Profil Zaufany.

Karta Dużej Rodziny ma dwie formy:

 • Plastikowa – czas wyrobienia to ok. miesiąc. Do odbioru w gminie w instytucji, która zajmuje się ich wyrabianiem.
 • Elektroniczna – czas wyrobienia do 24 godzin od rozpatrzenia wniosku. Możliwość korzystania przez aplikację mKDR, w której trzeba podać otrzymane dane autoryzacyjne i numer karty. W aplikacji od razu wyświetla się lista parterów z mapą geolokalizacji punktów, gdzie można skorzystać ze zniżek.

Karta Dużej Rodziny – samochód elektryczny z dotacją z programu Mój Elektryk

Posiadacze Karty Dużej Rodziny samochód elektryczny mogą kupić z wyższą dopłatą, aniżeli przysługuje ona osobom fizycznym bez KDR. W przypadku zeroemisyjnych aut elektrycznych (kategoria M1) jest to:

 • Osoby fizyczne bez Karty Dużej Rodziny – dopłata w wysokości 18 500 zł. Maksymalna cena pojazdu to 225 000 zł.
 • Posiadacze Karty Dużej Rodziny – dopłata do samochodu elektrycznego w wysokości 27 000 zł. Nie ma limitu dla maksymalnej ceny pojazdu.

 

Dofinansowanie można otrzymać na zakup samochodu, ale też leasing pojazdu oraz wynajem długoterminowy. To nie wszystko, ponieważ wybrane koncerny motoryzacyjne przygotowały specjalne zniżki na samochody dla posiadaczy KDR. Taką politykę względem rodzin przynajmniej z trójką dzieci stosuje na przykład Opel. Rabaty sięgają nawet kilkunastu procent. W połączeniu z dofinansowaniem w wysokości 27 000 zł cena samochodu elektrycznego dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest znacznie atrakcyjniejsza.

Przeczytaj też: “Będzie dopłata do używanych samochodów elektrycznych?

Wnioski o dopłaty do samochodu elektrycznego z Kartą Dużej Rodziny (i bez niej), wyłącznie przez Internet przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W przypadku osób fizycznych nabór wniosków trwa od 12 lipca 2021 roku. Wniosek składa się po zakupie samochodu. Dofinansowanie zakupu aut elektrycznych dotyczy pojazdów kupionych w okresie od 1 maja 2020 r. do 31 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków. Dokument należy podpisać Profilem Zaufanym. Budżet programu Mój Elektryk wynosi 700 mln zł.

ZŁÓŻ WNIOSEK O DOTACJĘ NA SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY!

FAQ – najczęstsze pytania o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych z Kartą Dużej Rodziny w programie Mój Elektryk

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom przynajmniej z trójką dzieci. Mogą z niej też korzystać rodzice, którzy mieli trójkę dzieci i są one już dorosłe.

Ile wynoszą dopłaty do samochodów elektrycznych z Kartą Dużej Rodziny?

Dofinansowanie z Kartą Dużej Rodziny do zakupu samochodu elektrycznego wynosi 27 000 zł. Dotację można też wykorzystać w przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego auta.

Jaki jest maksymalny limit ceny pojazdu dla dopłaty do aut elektrycznych z KDR?

Posiadacze Kart Dużej Rodziny nie muszą zwracać uwagi na próg cenowy. W ich przypadku nie obowiązuje górny limit ceny zakupu samochodu bezemisyjnego z silnikiem na prąd.

Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do samochodu elektrycznego z Kartą Dużej Rodziny?

Wniosek o dofinansowanie dla samochodu elektrycznego z Kartą Dużej Rodziny należy złożyć po nabyciu pojazdu do NFOŚiGW. Dokumenty składa się przez Internet i podpisuje Profilem Zaufanym. Dotacje dotyczą samochodów kupionych w okresie od 1 maja 2020 r. do 31 grudnia 2025 r., chyba że pula środków wyczerpie się wcześniej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.