Dekoder VIN – co to takiego i jak z niego korzystać?

Udostępnij
Wasza ocena
Rejestracja samochodu przez Internet
Zakup samochodu na rynku wtórnym jest dziś dość mocno ryzykowny. Zwłaszcza handlarze, ale i sprzedawcy prywatni ukrywają przed kupującym poważne usterki i inne kluczowe informacje o aucie. Mogą one mieć wpływ na cenę, a nawet decyzję o zakupie lub rezygnacji z samochodu. W weryfikacji informacji o pojeździe pomaga tzw. Raport Historii Pojazdu. Bazuje on na numerze nadwozia, w którym zapisane są informacje o aucie. Żeby go rozkodować, należy wykorzystać specjalne narzędzie, jakim jest dekoder VIN.

W artykule przeczytasz

Czym jest i do czego służy dekoder VIN?

W najprostszym tłumaczeniu dekoder VIN to algorytm do rozkodowania informacji, które zawiera w sobie indywidualny dla każdego pojazdu numer VIN. Dzięki temu jako zainteresowany nabyciem auta z rynku wtórnego możesz w prosty sposób zweryfikować informacje i dane podawane przez sprzedawcę, w tym sprawdzić przeszłość pojazdu. Wszystkie dane znajdziesz w Raporcie Historii Pojazdu, wygenerowanym dla danego numeru VIN. Jeśli skorzystasz z narzędzia, jakim jest darmowy dekoder VIN, nie masz jednak obowiązku zamawiania raportu. Przede wszystkim bezpłatny dekoder służy rozkodowaniu nr VIN pojazdu.

Liczba dostępnych informacji w raporcie jest różna w zależności od dwóch czynników:

 • aplikacji rozkodowującej numer VIN,
 • źródeł danych zakodowanych w numerze VIN.

Numer VIN – co to takiego?

Jako że każdy dekoder VIN służy rozkodowaniu Numeru Nadwozia Pojazdu, osobny akapit należy poświęcić numerowi VIN. Tak więc jest to numer identyfikacyjny pojazdu, który składa się z 17 znaków będących kombinacją cyfr i liter. Zawsze składa się on z trzech części – WMI, VDS oraz VIS:

 • WMI – pierwsze trzy znaki numeru nadwozia opisujące światowy symbol producenta (np. TRU – Audi, WBA – BMW; sprawdź: “Jakie informacje zawiera numer VIN?“). Kod nadaje odpowiedni urząd w kraju, zawsze w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO bądź jej przedstawicielem w danym państwie.
 • VDS – najczęściej 5-6 kolejnych znaków. Zakodowane są w nich m.in. cechy charakterystyczne danego modelu i dane techniczne pojazdu (np. nadwozie, silnik, skrzynia biegów).
 • VIS – zwykle 8 ostatnich znaków numeru. Określają m.in. rok produkcji (pozycja 10.), miejsce montażu (11.) czy serię pojazdu (kolejne znaki).

Schemat numeru VIN:

 • B – cyfra lub litera,
 • N – cyfra.

Schemat numeru VIN pojazdu

Gdzie znajduje się numer VIN?

Miejsce lokalizacji numeru VIN jest różne w zależności od marki czy modelu. Zawsze znajduje się on pod literą E w dowodzie rejestracyjnym. Często znajdziesz go na tabliczce znamionowej na podszybiu po stronie kierowcy. Poza tym nanosi się go na poszczególnych elementach nadwozia (np. w komorze silnika, przy fotelu kierowcy lub pasażera, na słupku B przy przednim siedzeniu pasażera, na słupku pomiędzy rzędami siedzeń, wokół jednego z kielichów amortyzatorów, pod wykładziną w okolicach siedzenia pasażera, w bagażniku pod obiciem materiałowym).

Sam numer najczęściej jest nanoszony po lakierowaniu nadwozia, rzadziej po nałożeniu lakieru podkładowego. W zależności od metody mogą być to znaki wklęsłe (wybijane), wypukłe (wytłaczane), w formie otworów (wycinane) lub składające się z wielu punktów o średnicy około 1 mm (wypalane metodą elektroiskrową).

Ważne, aby zawsze numer VIN sprawdzić na kilku elementach i go ze sobą porównać. Podstawą jest porównanie Numeru Nadwozia na aucie z tym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Poza tym niepokojące może być nieprawidłowe naniesienie numeru VIN. Powinien on znaleźć się w jednym rzędzie, ewentualnie w dwóch z zachowaniem równych odstępów. W przypadku znaków dwurzędowych każda z trzech części (WMI, VDS, VIS) nie może być rozdzielona.

Jakie informacje przedstawia dekoder VIN?

Jeśli chcesz skorzystać z dekodera VIN, bezpłatnie możesz użyć narzędzia na stronach autobaza.pl lub vin-info.pl. Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz numer VIN pojazdu, który chcesz zweryfikować. W odpowiedzi otrzymasz podstawowe informacje o samochodzie, a dodatkowo również liczbę kategorii, jakie zawiera w sobie Raport Historii Pojazdu do zamówienia online.

Co jest najistotniejsze, wydanie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych może uchronić od straty rzędu wielu tysięcy złotych, jakie przyjdzie zapłacić za pojazd z rynku wtórnego. W raporcie znaleźć możesz wiele kluczowych informacji, które będą decydujące dla zakupu auta lub rezygnacji z tego procesu. Dodatkowo zyskujesz dostęp do danych, dzięki którym łatwiej o negocjację ceny pojazdu.

Raport jest najlepszym, pełnym i wiarygodnym źródłem informacji o pojeździe, dzięki któremu możesz sprawdzić przeszłość auta. Pochodzą one z agencji rządowych, organizacji non-profit, partnerów branżowych, informacji publicznych oraz innych źródeł dostępnych w sieci. Raport VIN to m.in.:

 • Dane techniczne pojazdu (m.in. marka, model, rok produkcji, typ paliwa, nadwozie);
 • Przebieg pojazdu (rejestr znanych odczytów przebiegu);
 • Historia incydentów (rejestr odnotowanych szkód i kolizji);
 • Historia sprawdzeń (rejestr sprawdzeń numeru VIN w serwisie Autobaza);
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych (weryfikacja numeru VIN w bazach: IAATI/Autobaza, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine);
 • Usterki fabryczne (ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach i ogłoszonych akcjach serwisowych);
 • Dane producenta (adres miejsca montażu pojazdu);
 • Historia internetowa (dane z aukcji i portali prezentujących pojazd w przeszłości);
 • Wyposażenie (fabryczne wyposażenie pojazdu);
 • Galeria zdjęć (historyczne zdjęcia pojazdu).

Jak skorzystać krok po kroku z darmowego dekodera VIN w serwisie Autobaza (www.autobaza.pl):

 1. Podaj numer VIN w polu “Wpisz nr VIN”.
 2. Kliknij przycisk “Sprawdź Auto”.

Jak skorzystać krok po kroku z darmowego dekodera VIN w serwisie VIN-INFO (www.vin-info.pl):

 1. Podaj numer VIN w polu “Wpisz numer VIN”.
 2. Kliknij przycisk “Sprawdzenie VIN”.

Podsumowując, bezsprzecznie dekoder VIN to narzędzie, z którego warto skorzystać przy zakupie auta z rynku wtórnego. Co istotne, darmowy dekoder VIN nie zobowiązuje do zakupu Raportu Historii Pojazdu. Już po rozkodowaniu VIN otrzymasz podstawowe informacje o pojeździe. Poza tym ujrzysz liczbę kategorii, jakie znajdziesz w raporcie możliwym do zamówienia drogą online.

Ten jest natomiast kopalnią informacji o sprawdzanym pojeździe. Dzięki temu może on uchronić przed stratą rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jakie możesz wydać na zakup auta z przekręconym licznikiem, pochodzącego z kradzieży, popowodziowego czy powypadkowego. Tym bardziej sprawdź historię pojazdu, jeśli kupujesz używane auto. Oczywiście bezpłatny dekoder VIN pomoże też w rozszyfrowaniu fabrycznego wyposażenia i danych technicznych samochodu, co na przykład pozwoli właściwie dobrać części zamienne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.