Mazda 6 20th Anniversary – edycja specjalna

Mazda 6 20th Anniversary
Po raz pierwszy Mazda 6 na rynku zadebiutowała w 2002 roku. Z okazji 20-lecia modelu postanowiono stworzyć edycję specjalną. To Mazda 6 20th Anniversary. Sprawdzamy, co charakteryzuje tę wersję modelu japońskiego auta.

W artykule przeczytasz

Historia Mazdy 6

Zanim zdradzimy, jaka jest Mazda 6 20th Anniversary, w pierwszej kolejności należy odnieść się do historii modelu. Tak więc, jak już zauważyliśmy, 1. generacja Mazdy 6 zadebiutowała w 2002 roku.

Mazda 6 I (GG/GY) była samochodem, który zastąpił Mazdę 626. Auto oferowano jako sedan, liftback oraz kombi i przyjęło się całkiem dobrze. Świadczy o tym 2. miejsce w konkursie na Europejski Samochód Roku 2003. Uwagę zwracała bowiem dosyć odważna jak na owe czasy stylistka. Model był produkowany przez pięć lat, do 2007 roku. Z kolei w 2005 roku samochód przeszedł niewielki facelifting. Wyróżnikiem gamy była usportowiona odmiana MPS z 2,3-litrowym, doładowanym silnikiem o mocy 260 KM oraz napędem na obie osie (debiut w 2006 roku).

Druga generacja zadebiutowała w 2007 roku i była produkowana przez kolejnych pięć lat, do 2012 roku. Mazda 6 II (GH) była dostępna jako sedan, hatchback oraz kombi. W porównaniu z Mazdą 6 I to jeszcze ciekawsza oraz odważniejsza stylistyka. Szczególnie w wersji Dynamic Sport, która charakteryzowała się zmianami stylistycznymi oraz bardziej rozbudowanym wyposażeniem. W okresie produkcji model przeszedł jeden facelifting (2010 rok).

Mazda 6 III (GJ) jest produkowana od 2012 roku i sprzedawana do dzisiaj. W tym czasie model przeszedł kilka modyfikacji. Szczególnie uwagę należy tutaj zwrócić na dwa faceliftingi – jesienią 2014 roku i wiosną 2018 roku.

Mazda 6 20th Anniversary – jubileuszowa edycja Mazdy 6

Tak więc Mazda 6 20th Anniversary to samochód specjalnie stworzony z myślą o 20. rocznicy debiutu Mazdy 6. W związku z tym japoński producent wprowadził kilka zmian i wyróżników, tj.:

 • specjalny lakier Artisan Red;
 • srebrny grill;
 • 19-calowe alufelgi polakierowane na wysoki połysk;
 • emblemat na błotniku z przodu auta;
 • brązowa tapicerka ze skóry nappa oraz materiału tapicerskiego Leganuw;
 • logo 20th Anniversary wytłoczone na zagłówkach.

Pozostałe zmiany w Maździe 6

Oprócz tego w Maździe 6 na rok modelowy 2023 wprowadzono kilka nowości, tj.:

 • zmienione nastawy wspomagania układu kierowniczego – lepsza reakcja przy średnich i wysokich prędkościach;
 • system CTS – zmniejsza zmęczenie kierowcy podczas jazdy (m.in. funkcja kontroli odległości czasowej do pojazdu przed autem);
 • bezprzewodowa obsługa Apple CarPlay;
 • indukcyjna ładowarka;
 • nowe kolory lakierów Rhodium White i Platinum Quartz.

 

Przeczytaj też: “Apple CarPlay — czym jest i jak działa?

Zmiany widoczne są również w specjalnej wersji Homura. To wersja, która na rynku pojawiła się pod koniec 2020 roku. Wraz ze zmianami model otrzymał:

 • 19-calowe alufelgi w kolorze czarnym;
 • czarne listwy przednie i tylne w kształcie skrzydeł;
 • czarna dolna listwa przedniego zderzaka;
 • czarne relingi dachowe.

FAQ – najczęstsze pytania o wersję specjalną Mazda 6 20th Anniversary

Kiedy Mazda 6 pojawiła się w sprzedaży?

Po raz pierwszy Mazda 6 zadebiutowała w 2002 roku. Dotychczas w sprzedaży pojawiły się trzy wersje modelu.

Jakim modelem jest Mazda 6 20th Anniversary?

Mazda 6 20th Anniversary to wersja specjalna przygotowana na 20-lecie Mazdy 6.

Czym wyróżnia się Mazda 6 20th Anniversary?

Mazda 6 w wersji specjalnej 20th Anniversary ma kilka wyróżników. Tak więc są to m.in. lakier Artisan Red, srebrny grill, 19-calowe alufelgi, emblemat na przednim błotniku, brązowa tapicerka, logo specjalnej edycji na zagłówkach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: