DSG (Direct Shift Gearbox)

DSG, z ang. Direct Shift Gearbox to rodzaj skrzyni biegów, którą na rynek wprowadził Volkswagen. Jest to przekładnia dwusprzęgłowa, którą po raz pierwszy wykorzystano w Golfie R32, co miało miejsce w roku 2003. Później stosowano ją jeszcze w innych modelach tej marki, a także samochodach Skody i Seata. Dziś natomiast wykorzystuje się ją w “osobówkach” i samochodach dostawczych koncernu Volkswagen AG. Zwróćmy uwagę na to, że w samochodach Audi DSG nosi nazwę S-tronic.

DSGSchemat: M: silnik, B: podwójne sprzęgło, C: wał główny, D: koła biegów parzystych, E: koła biegów nieparzystych, F: wał napędzany

Jak sama nazwa wskazuje, skrzynia ta posiada dwa sprzęgła. Jedno odpowiada biegom parzystym, a drugie – nieparzystym. Wykorzystanie dwóch przekładni pozwala zminimalizować czas przełożenia, choć pracować może ona także w trybie automatycznym.

Wady i zalety

Do największych zalet skrzyń DSG zaliczamy nawet 15-procentową oszczędność paliwa w porównaniu ze skrzyniami automatycznymi. Ponadto mamy tu do czynienia z krótkim czasem zmiany biegu na niższy oraz wyższy i brakiem szarpnięć przy zmianie przełożenia.

Do jej minusów zaliczymy gorszą sprawność mechaniczną w porównaniu ze skrzyniami manualnymi czy kosztowne płyny eksploatacyjne, które podlegają regularnej wymianie. Dodatkowo jest ona dość droga i ma ograniczoną możliwość przenoszenia większego momentu obrotowego, przez co trudne są jej modyfikacje.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]