CAN – Control Area Network

Control Area Network

CAN, z angielskiego Control Area Network to szeregowa magistrala komunikacyjna, która powstała z myślą o zastosowaniu w przemyśle samochodowym i takich systemach auta jak sterowanie silnika czy ABS. Magistrala CAN wykorzystuje dwuprzewodową skrętkę. Jej maksymalna prędkość transmisji, którą odnotowuje się na dystansie do 40 metrów to 1 Mb/s. Im dystans jest dłuższy, tym prędkość transmisji spada. Jej powstanie datuje się na lata 80. XX wieku, kiedy stworzono ją w firmie Robert Bosch GmbH.

Control Area NetworkRamki komunikatów CAN w standardzie 2.0A

Najważniejsze cechy

Magistrala CAN w związku z tym, że nie ma wyodrębnionej jednostki nadrzędnej, należy do grupy magistral typu multi-master. Komunikacja ma w tym przypadku charakter rozgłoszeniowy, a nadawane komunikaty odbierane są przez wszystkie urządzenia (CSMA/CR). Najważniejsze cechy magistrali Control Area Network to:

  • sprzętowa obsługa błędów
  • jeden komunikat może zawierać do 8 bajtów danych
  • komunikaty rozpoznawane są przez identyfikatory
  • automatyczna obsługa dostępu

Protokoły

W magistrali Control area Network wyróżniamy dwa protokoły:

  • 2.0A – 11-bitowy identyfikator
  • 2.0B – 29-bitowy identyfikator
Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 1]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: