BDC — Bottom Dead Centre

BDC, z ang. Bottom Dead Centre to nic innego jak skrajnie dolne położenie tłoka w cylindrze, w skrócie DMP. Jest on wówczas najbardziej oddalony od głowicy, maksymalnie zbliżając się do wału korbowego. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z BDC tłok, korbowód i oś wału korbowego znajdują się w jednej linii.

BDCPoruszanie się tłoka

Zasada działania BDC

W zależności od tego, w jakim cyklu roboczym jest jednostka napędowa pojazdu, w momencie kończy się zasysanie, a zaczyna się sprężanie powietrza lub też kończy się suw pracy, a zaczyna wydalanie spalin. Jest to przeciwieństwo GMP (ang. TDC), kiedy to tłok znajduje się na innym biegunie, będąc najdalej od wału korbowego.

Przy sprężaniu, kiedy tłok przemieszcza się z punktu GMP do DMP, pobiera do cylindra powietrze lub mieszankę paliwową. Zawór dolotowy zamyka się wówczas w momencie osiągnięcia przez tłok punktu DMP. Przy wydechu tłok przemieszcza się z punktu DMP do GMP, wypychając spaliny przez otwarty zawór wylotowy, który zamyka się po osiągnięciu punktu GMP. Wówczas otwiera się zawór dolotowy i cykl się powtarza.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]