Kia Sportage – akcja serwisowa dla 12 tys. aut w Polsce

Udostępnij
Wasza ocena
Akcja serwisowa dla modelu Kia Sportage SL
Ruszyła akcja serwisowa modelu Kia Sportage SL. Na samym rynku w Polsce do serwisów zostanie wezwanych kilkanaście tysięcy samochodów Kia Sportage III z kodem modelowym SL, wyprodukowanych od 2013 do 2015 roku na Słowacji. Problemem może być zwarcie w obwodzie elektrycznym w skrzynce z bezpiecznikami hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej. W wyniku zwarcia i przegrzania dojść może nawet do pożaru w komorze silnikowej samochodu.

W artykule przeczytasz

Akcja serwisowa Kii Sportage SL w Polsce dla blisko 12 000 aut

Południowokoreański producent informuje, że tylko w samej Polsce w przypadku modelu Kia Sportage SL akcja serwisowa obejmie 11 189 egzemplarzy. Sportage o kodzie modelowym SL to trzecia generacja tego auta. Samochód był produkowany od 2010 do 2015 roku. Natomiast akcją naprawczą zostaną objęte pojazdy, które były produkowane:

  • w słowackiej Żylinie;
  • od 15 maja 2013 roku do 17 listopada 2015 roku.

 

Jednak sama akcja serwisowa Kii Sportage III ma charakter międzynarodowy. Problem jest poważny, ponieważ istnieje nawet ryzyko pożaru. Wszystko przez potencjalne zwarcie w skrzynce z bezpiecznikami jednostki HECU (ang. Hydraulic Electronic Control Unit). To skrzynka z bezpiecznikami hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej. Jeżeli dojdzie do zwarcia i przegrzania połączeń elektrycznych, zachodzi ryzyko pożaru w komorze silnikowej auta.

Właściciele aut, w których istnieje takie ryzyko, zostaną powiadomieni o konieczności odwiedzenia ASO producenta. Akcja naprawcza będzie polegać na wymianie bezpiecznika w skrzynce HECU.

Przeczytaj też: “Akcje serwisowe samochodów – czym są, jak z nich korzystać?

Jak sprawdzić, czy ogłoszono akcję serwisową dla egzemplarza Kii Sportage?

Większość Polaków może sobie pozwolić wyłącznie na auto z drugiej ręki. W takiej sytuacji nabywca nie jest pewien, czy dany egzemplarz miał ogłoszoną akcję serwisową, a właściciel dopilnował obowiązku i stawił się w ASO. Na szczęście jest kilka sposobów, aby sprawdzić, czy konkretny samochód był wzywany do serwisu w celu usunięcia usterki. Jest to możliwe również w przypadku modeli marki Kia. Wystarczy znać numer VIN samochodu. Można to sprawdzić:

  • na stronie uokik.gov.pl należącej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – UOKiK publikuje komunikaty o akcjach naprawczych pojazdów;
  • bezpośrednio w ASO Kia i u dealera – dealerów marki Kia można znaleźć na stronie kia.com/pl/dealerzy;
  • poprzez Raport Historii Pojazdu – jedną z sekcji raportu są akcje serwisowe ogłoszone dla danego egzemplarza.

 

Przeczytaj też: “Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu?

Z pewnością warto sprawdzić, czy dany samochód był wzywany do ASO w celu usunięcia usterki. Jak widać w przypadku modelu Kia Sportage SL, akcja serwisowa może dotyczyć poważnego problemu i zagrażać bezpieczeństwu kierowcy oraz pasażerów.

W przypadku raportu VIN znajduje się w nim jedynie informacja, czy dany egzemplarz miał ogłoszoną akcję naprawczą. Pozostaje dopytać właściciela, czy dopilnował obowiązku i stawił się w ASO. Równie ważny jest fakt, że w Raporcie Historii Pojazdu znajdują się inne istotne informacje, które mogą zdecydować o tym, czy dany egzemplarz jest wart swojej ceny i zakupu. W raporcie znaleźć można m.in.:

  • dane techniczne,
  • fabryczne wyposażenie,
  • rzeczywisty przebieg,
  • informacje o szkodach i kolizjach.

 

W ten sposób można łatwiej dotrzeć do informacji, które stawiają pojazd w zupełnie innym świetle. Jeżeli nawet nabywca nie rezygnuje z zakupu, raport VIN może być narzędziem do negocjacji ceny auta.

FAQ – najczęstsze pytania o akcję serwisową modelu Kia Sportage SL

Czego dotyczy akcja naprawcza modelu Kia Sportage III?

Trzecia generacja Kii Sportage może mieć problem z bezpiecznikiem w skrzynce HECU. Zachodzi w związku z tym możliwość zwarcia i pożaru w komorze silnikowej pojazdu.

Jakich egzemplarzy Kii Sportage dotyczy akcja serwisowa?

Problem z bezpiecznikiem w skrzynce HECU może występować w egzemplarzach produkowanych w okresie 15 maja 2013 roku – 17 listopada 2015 roku w słowackiej Żylinie. Łącznie na polskim rynku akcja naprawcza obejmie 11 189 egzemplarzy.

Jak sprawdzić, czy dla danego egzemplarza były ogłoszone akcje naprawcze?

Jest kilka sposobów, aby to zrobić (np. u dealera, w ASO, na stronie UOKiK). Pomaga też raport VIN, który zawiera informacje o wszystkich akcjach serwisowych ogłoszonych dla danego egzemplarza.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: