Sprawdzenie punktów karnych krok po kroku

Udostępnij
Wasza ocena
Sprawdzenie punktów karnych przez Internet i na komisariacie policji
Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe na dwa sposoby i warto wiedzieć, jak to zrobić. Szczególnie że jest to procedura bardzo prosta i szybka. Liczbę punktów karnych można bowiem sprawdzić online przez Internet. Przypomnijmy również, że wiele w obszarze punktów karnych zmieniło się od 17 września 2022 roku. Wówczas nie tylko zwiększono liczbę punktów karnych. Teraz punkty kasują się dopiero po 2 latach od dnia opłacenia mandatu. Dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ilość punktów karnych przez Internet i stacjonarnie na komisariacie policji.

W artykule przeczytasz

Punkty karne – co zmieniło się 17 września 2022 roku?

Zanim podpowiemy, jak wygląda sprawdzenie punktów karnych krok po kroku, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do zmian, jakie zaszły w obszarze punktów karnych. Ważną datą był dzień 17 września 2022 roku. Wówczas zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, ale w życie weszły także inne zmiany, tj.:

 • maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie lub przestępstwo to 15 punktów karnych (wcześniej było to 10 punktów karnych);
  koniec kursów redukujących stan o 6 punktów karnych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego;
 • kasowanie punktów z konta kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców po 2 latach od opłacenia mandatu (wcześniej punkty karne przedawniały się po roku od dnia złamania przepisów);
 • mandat w warunkach tzw. recydywy (mandat finansowy podwójnej wysokości, jeżeli w ciągu dwóch lat kierowca popełni szczególnie niebezpieczne wykroczenie – np. wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych lub na pasach, jazda pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h).

 

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany od 17 września 2022 roku!

Przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych

Regularne sprawdzanie punktów karnych ma sens również dlatego, że po zmianach, jakie weszły w życie 17 września 2022 roku, znacznie łatwiej stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej ilości. Limit punktów karnych wynosi bowiem:

 • 20 punktów karnych – kierowcy z prawem jazdy poniżej roku;
 • 24 punkty karne – pozostali kierowcy.

 

Tak więc limit punktów się nie zmienił, natomiast jednocześnie podniesiono liczbę punktów za wykroczenia, usunięto kursy redukujące 6 punktów i wydłużono okres przedawnienia punktów karnych do 2 lat od dnia opłacenia mandatu. Nie są to zmiany na korzyść zmotoryzowanych. Dlatego warto wiedzieć, co dzieje się, jeżeli kierowca przekroczy dopuszczalny limit punktów karnych.

Jeżeli jest to zmotoryzowany z prawem jazdy do roku, przekroczenie liczby 20 punktów karnych oznacza odebranie uprawnień. W przypadku pozostałych kierowców, jeżeli przekroczą oni 24 punkty karne, następuje zatrzymanie uprawnień. Jednak kierowca może je odzyskać, jeżeli po otrzymaniu wezwania od starosty z wynikiem pozytywnym zda egzamin sprawdzający w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) – część teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo musi opłacić i zaliczyć badania psychologiczne.

Jeżeli kierowca nie zda takiego egzaminu, procedurę ubiegania się o prawo jazdy musi rozpocząć od nowa. Konieczne jest więc wówczas zapisanie się na kurs na prawo jazdy w ośrodku szkolenia.

Natomiast nie można wykluczyć, że jeszcze w 2023 roku kierowca nie będzie wysyłany na egzamin sprawdzający jego umiejętności. W przygotowaniu jest projekt ustawy, który ma wprowadzić kurs reedukacyjny, który:

 • ma odbywać się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego;
 • ma trwać do 28 godzin;
 • będzie kasować wszystkie punkty karne.

 

Wyzerowanie punktów karnych będzie możliwe raz na 5 lat. Jeżeli kierowca po raz drugi przekroczy liczbę punktów karnych, straci swoje uprawnienia. Taki kurs może kosztować nawet ok. 2000 zł.

Przeczytaj też: “Przekroczenie 24 punktów karnych – co dalej?

Jak sprawdzić punkty karne online przez Internet?

Sprawdzenie punktów karnych jest dziś bardzo poste i szybkie. Najwygodniej zrobić to za pośrednictwem usługi w systemie CEPiK 2.0. Żeby to zrobić, trzeba mieć tzw. profil zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość użytkownika. Oczywiście sprawdzić można wyłącznie liczbę własnych punktów karnych.

Sprawdzenie punktów karnych krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne.
 2. Kliknij przycisk “Sprawdź swoje punkty karne”.
 3. Po przeniesieniu na stronę profilu zaufanego zaloguj się na swoje konto.
 4. Po zalogowaniu system przeniesie Cię do serwisu mObywatel.
 5. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

 

Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe także poprzez aplikację mObywatel i moduł Punkty Karne powiązany z usługą mPrawo Jazdy.

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Sprawdzenie punktów karnych na komisariacie policji

Informację o liczbie punktów karnych można otrzymać także na komisariacie policji. To dobry pomysł, jeżeli kierowca potrzebuje urzędowego zaświadczenia o punktach karnych. Taką informację można uzyskać na każdym komisariacie policji. Żeby to zrobić, należy przygotować:

 • dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty lub paszport;
 • potwierdzenie wpłaty lub przelewu – jeżeli potrzebne jest urzędowe zaświadczenie o punktach karnych (zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego).

 

Otrzymanie zaświadczenia kosztuje 17 zł. Opłaty można dokonać w urzędzie gminy lub miasta, gdzie znajduje się komisariat policji.

Należy pamiętać, że baza danych punktów karnych jest aktualizowana regularnie raz dziennie. Dlatego w razie wątpliwości warto sprawdzić liczbę punktów karnych kolejnego dnia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzanie punktów karnych

Jaka jest dopuszczalna liczba punktów karnych w Polsce?

Kierowcy z prawem jazdy do roku mogą uzbierać 20 punktów karnych, pozostali – 24 punkty karne. Przypomnijmy, że obecnie punkty karne kasują się dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu.

Jak sprawdzić punkty karne?

Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe na dwa sposoby – na komisariacie policji i przez Internet. Żeby sprawdzić punkty karne online, należy mieć tzw. profil zaufany.

Ile kosztuje urzędowe zaświadczenia o punktach karnych?

Urzędowe zaświadczenie o punktach karnych kosztuje 17 zł. Można je opłacić przelewem lub w kasie urzędu gminy bądź miasta, gdzie mieści się komisariat policji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: