Jak sprawdzić punkty karne – sprawdzenie punktów karnych

Udostępnij
Wasza ocena
Jak sprawdzić punkty karne – sprawdzenie punktów karnych
Punkty karne sprawdzić można na dwa sposoby. Jest to procedura prosta i szybka, szczególnie przez Internet. Dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić punkty karne online oraz stacjonarnie na komisariacie policji. Wyjaśniamy też, co ponownie zmieniło się w punktach karnych od dnia 17 września 2023 roku.

W artykule przeczytasz

Punkty karne – co zmieniło się 17 września 2022 roku i rok później – 17 września 2023 roku

Zanim podpowiemy, jak sprawdzić punkty karne krok po kroku, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do zmian, jakie zaszły w obszarze punktów karnych 17 września 2022 roku. Wówczas zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Jednak w życie weszły także inne zmiany, tj.:

 • podwyższono maksymalną liczbę punktów karnych za wykroczenie lub przestępstwo do 15 punktów karnych;
 • zlikwidowano kursy redukujące 6 najstarszych punktów karnych poprzez udział w kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego;
 • wydłużono okres przedawnienia punktów karnych z konta kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców do 2 lat od dnia opłacenia mandatu;
 • wprowadzono mandat w warunkach tzw. recydywy.

 

Przeczytaj też: “Recydywa w mandatach – o co chodzi, za co i jakie kary?

Kolejne zmiany w tym zakresie obowiązują od 17 września 2023 roku, tj.:

 • ponowny powrót do kasowania punktów karnych po roku, ale od opłacenia mandatu (przed 17 września 2022 roku był to rok od dnia otrzymania mandatu);
 • ponowna możliwość skorzystania z kursów zmniejszających liczbę 6 punktów karnych raz na 6 miesięcy – kursy tylko w formie stacjonarnej (przed 17 września 2022 roku odbywały się też przez Internet).

 

Przeczytaj też: “Przedawnienie punktów karnych po roku od 17 września 2023 roku”

Przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych

Warto wiedzieć, jak sprawdzić punkty karne również dlatego, że po zmianach, które weszły w życie 17 września 2022 roku, znacznie łatwiej stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby. Limit punktów karnych wynosi bowiem:

 • 20 punktów karnych – kierowcy z prawem jazdy poniżej roku;
 • 24 punkty karne – pozostali kierowcy.

Co dzieje się po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Limit dopuszczalnych punktów karnych wciąż jest niezmienny – to 20 i 24 punkty karne. Po przekroczeniu limitu procedura jest następująca:

 • Przekroczenie 20 punktów karnych – dopuszczalna liczba punktów dla kierowców z prawem jazdy do roku. Przekroczenie tej liczby oznacza odebranie uprawnień.
 • Przekroczenie 24 punktów karnych – dopuszczalna liczba punktów dla pozostałych kierowców. Przekroczenie tej liczby oznacza zatrzymanie uprawnień. Kierowca może odzyskać prawo jazdy, jeżeli po otrzymaniu wezwania od starosty z wynikiem pozytywnym zda egzamin sprawdzający w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) – część teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo musi opłacić i zaliczyć badania psychologiczne. Jeżeli kierowca nie zda egzaminu, procedurę ubiegania się o prawo jazdy musi rozpocząć od nowa. Konieczne jest wówczas zapisanie się na kurs na prawo jazdy w ośrodku szkolenia.

 

Przeczytaj też: “Przekroczenie 24 punktów karnych – co dalej?

Jak sprawdzić punkty karne online przez Internet?

Sprawdzenie punktów jest proste i szybkie. Najwygodniej zrobić to za pośrednictwem usługi w systemie CEPiK 2.0. Żeby to zrobić, trzeba mieć tzw. profil zaufany potwierdzający tożsamość użytkownika.

sprawdzanie punktów karnych krok po kroku

Sprawdzenie punktów karnych krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę www.gov.pl.
 2. Kliknij przycisk “Sprawdź swoje punkty karne”.
 3. Po przeniesieniu na stronę profilu zaufanego zaloguj się na swoje konto.
 4. Po zalogowaniu system przeniesie Cię do serwisu mObywatel.
 5. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

 

Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe także poprzez aplikację mObywatel i moduł Punkty Karne powiązany z usługą mPrawo Jazdy. Należy pamiętać, że baza danych punktów karnych jest aktualizowana regularnie raz dziennie. Dlatego w razie wątpliwości warto sprawdzić liczbę punktów karnych kolejnego dnia.

Przeczytaj też: “Aplikacja mObywatel. Lista najpopularniejszych usług apki

Jak sprawdzić punkty karne na komisariacie policji?

Sprawdzenie punktów karnych jest też możliwe bezpośrednio na komisariacie policji. To dobry pomysł, jeżeli kierowca potrzebuje urzędowego zaświadczenia o punktach karnych. Taką informację można uzyskać na każdym komisariacie policji. Żeby to zrobić, należy przygotować:

 • dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty lub paszport;
 • potwierdzenie wpłaty lub przelewu – jeżeli potrzebne jest urzędowe zaświadczenie o punktach karnych (zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego).

 

Otrzymanie zaświadczenia kosztuje 17 zł. Opłatę można uiścić w urzędzie gminy lub miasta, gdzie znajduje się komisariat policji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzanie punktów karnych

Jaka jest dopuszczalna liczba punktów karnych w Polsce?

Kierowcy z prawem jazdy do roku mogą uzbierać 20 punktów karnych, pozostali – 24 punkty karne.

Jak sprawdzić punkty karne?

Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe na dwa sposoby – na komisariacie policji i przez Internet. Żeby sprawdzić punkty karne online, należy mieć tzw. profil zaufany.

Ile kosztuje urzędowe zaświadczenie o punktach karnych?

Urzędowe zaświadczenie o punktach karnych kosztuje 17 zł. Opłatę można wnieść przelewem lub w kasie urzędu gminy bądź miasta, gdzie mieści się komisariat policji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.