Przystanek wiedeński – co to jest, jak się zachować, jaki mandat?

Udostępnij
Wasza ocena
Przystanek wiedeński
Większość kierowców na co dzień nie ma styczności z tramwajami. Sieci tramwajowe znajdują się bowiem tylko w kilkunastu polskich miastach (Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Częstochowa, Kraków, Górnośląski Okręg Przemysłowy). Dlatego nie każdy kierowca wie, czym jest tzw. przystanek wiedeński i jak zachować się w jego okolicy. Natomiast warto przyswoić sobie przepisy prawa w tym obszarze, ponieważ niewłaściwe zachowanie może kosztować kierowcę mandat w wysokości nawet 5000 złotych.

W artykule przeczytasz

Czym jest przystanek wiedeński?

Jak łatwo się domyślić, swoją nazwę przystanek wiedeński zawdzięcza stolicy Austrii, gdzie ten rodzaj przystanku tramwajowego wybudowano po raz pierwszy. Naturalnie takie przystanki znajdują się także w polskich miastach, w których znajdują się sieci tramwajowe.

Nie jest to szczególnie skomplikowany typ przystanku. Przystanki wiedeńskie znajdują się w miejscach, gdzie pasażerowie do tramwaju wsiadają bezpośrednio z jezdni. Cechą charakterystyczną takiego przystanku jest wyniesienie jezdni na wysokość chodnika. Doceniają to zwłaszcza seniorzy, osoby z dysfunkcją narządu ruchu i rodzice przewożący dzieci w wózkach.

Przeczytaj też: “Znak P-17 – jak wygląda, co oznacza, jaki mandat?

Jak zachować się w okolicy przystanku wiedeńskiego?

Fragment ulicy z przystankiem wiedeńskim formalnie pozostaje jezdnią. Jeżeli więc na przystanku nie ma tramwaju, fragment jezdni służy poruszaniu się samochodom. Wejście na platformę przez pieszego jest uzasadnione dopiero po podjechaniu tramwaju.

Naturalnie w okolicach przystanku wiedeńskiego należy zachować dużą ostrożność i zwolnić. Same zasady poruszania się w tym rejonie nie różnią się natomiast od przepisów obowiązujących w okolicy innych przystanków. Jeżeli zachodzi taka konieczność, oczywiście należy ustąpić pierwszeństwa pasażerom wsiadającym i wysiadającym z tramwaju.

Przeczytaj też: “Przejście dla pieszych z wysepką – pierwszeństwo, jak się zachować, mandat

Same przepisy w tym obszarze także nie są jednoznaczne. Można usłyszeć głosy, że w momencie, kiedy na przystanku wiedeńskim znajduje się autobus lub tramwaj, kierowca ma zakaz wjazdu na platformę. Jednak dwa podstawowe przepisy tego nie zabraniają, tj.:

  • Art. 26, pkt 6 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
  • Art. 2, pkt 22 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

 

Wskazują one, że kierowca musi zachować szczególną ostrożność i jeżeli jest taka potrzeba – ustąpić pierwszeństwa pieszym. Natomiast nie ma tam informacji o bezwzględnym zakazie wjazdu na wzniesienie na jezdni.

W zależności od sytuacji należy zachować się w następujący sposób:

  • Przy podjeżdżaniu tramwaju – należy zatrzymać się i umożliwić wymianę pasażerów.
  • Po wymianie pasażerów – po upewnieniu się, że jest bezpiecznie, można przejechać obok tramwaju.

 

Niewłaściwe zachowanie w okolicy przystanku wiedeńskiego to ryzyko ukarania mandatem. Maksymalna kwota mandatu za stworzenie zagrożenia na drodze wynosi aż 5000 złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywna sięgnąć może nawet 30 000 złotych.

Przeczytaj też: “Przejścia sugerowane dla pieszych – czym są, jak się zachować?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jak wygląda przystanek wiedeński?

Przez przystanek wiedeński rozumiemy podniesienie jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Takie rozwiązanie konstrukcyjne ułatwia wchodzenie i wychodzenie z tramwaju.

Jak zachować się w okolicach przystanku wiedeńskiego?

Jeżeli tramwaj zbliża się do przystanku, należy zatrzymać pojazd i umożliwić wymianę pasażerów.

Czy można wjechać na przystanek wiedeński przed odjazdem tramwaju?

Przepisy tego nie zabraniają, natomiast należy zachować szczególną ostrożność. Bezpieczniej poczekać, aż tramwaj ruszy.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.