Jaka kara za brak OC w Europie – lista możliwych sankcji

Kary za brak OC w Europie

W artykule przeczytasz

Brak OC w Polsce grozi wysokimi grzywnami finansowymi. Oprócz tego w razie wypadku właściciel pojazdu bez OC musi ze swojej kieszeni pokryć powstałe koszty. Jednak w innych krajach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Okazuje się, że brak OC w Europie to nie tylko wysoka grzywna, ale też możliwość utraty prawa jazdy, konfiskata pojazdu, punkty karne, a nawet kara pozbawienia wolności.

Jaka kara za brak OC w Polsce?

Zanim ukażemy, co grozi za brak OC w Europie, najpierw skupmy się na sankcjach, jakie w tej materii przewiduje polskie prawo. Otóż w Polsce brak obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej oznacza grzywnę finansową, która jest ściśle powiązana z rosnącą rokrocznie płacą minimalną.

Jak piszemy w artykule “Kary za brak ubezpieczenia OC znowu w górę“, w zależności od rodzaju pojazdu i okresu braku ciągłości polisy OC w 2021 roku mandaty kształtują się następująco:

 • Samochód osobowy (maksymalnie 200 proc. minimalnego wynagrodzenia): 1120 zł (brak OC do 3 dni), 2800 zł (od 4 do 14 dni) lub 5600 zł (powyżej 14 dni).
 • Samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy (maksymalnie 300
  proc. minimalnego wynagrodzenia): 1680 zł (do 3 dni), 4200 zł (od 4 do
  14 dni) lub 8400 zł (powyżej 14 dni).
 • Motocykl lub inny pojazd (maksymalnie 33,3 proc. minimalnego wynagrodzenia): 190 zł (do 3 dni), 470 zł (od 4 do 14 dni) lub 930 zł (powyżej 14 dni).

Z punktu widzenia braku ciągłości polisy OC wygląda to następująco:

 • do 3 dni – 20 proc. maksymalnej opłaty dla danego pojazdu;
 • od 4 do 14 dni – 50 proc. maksymalnej opłaty dla danego pojazdu;
 • powyżej 14 dni – 100 proc. maksymalnej opłaty dla danego pojazdu.

Niestety, w 2022 roku kary za brak ubezpieczenia samochodu lub innego pojazdu będą jeszcze wyższe. Wszystko dlatego, że pensja minimalna ponownie wzrośnie. Tym razem do 3000 zł. Oznacza to, że brak OC dla samochodu osobowego przez przeszło 14 dni może skończyć się aż 6-tysięczną grzywną.

Sankcje za brak OC w Europie

Nie ulega więc wątpliwości, że w Polsce kary za brak polisy są wysokie. Co gorsza, ważne ubezpieczenie OC musi mieć nawet ten pojazd, który nie jest aktualnie eksploatowany. Wprawdzie za chwilę pojawi się prawna możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, ale nie rozwiąże to problemów większości kierowców. Nadal nie będzie bowiem możliwości wycofania z ruchu poza sezonem kampera, motocykla czy kabrioletu.

Jednak o ważności ubezpieczenia komunikacyjnego OC samochodu należy pamiętać również podczas podróży za granicę. Szczególnie że kary finansowe za brak OC w Europie mogą być znacznie wyższe niż w Polsce, sięgając kilku tysięcy euro. Co więcej, jazda bez ważnego ubezpieczenia samochodu za granicą może skończyć się utratą prawa jazdy, konfiskatą pojazdu, a nawet karą pozbawienia wolności.

Państwo Kara finansowa Konfiskata pojazdu Utrata prawa jazdy Punkty karne Pozbawienie wolności
Austria X        
Belgia X       X
Bułgaria X        
Bośnia i Hercegowina X        
Białoruś X        
Chorwacja X        
Cypr X X X   X
Czarnogóra X        
Czechy X        
Dania X X      
Estonia X        
Francja X X X    
Finlandia X X      
Grecja X X X   X
Hiszpania X        
Holandia X        
Irlandia X   X X X
Islandia   X      
Litwa X        
Luksemburg X       X
Łotwa X        
Macedonia X        
Malta X X X   X
Mołdawia X        
Norwegia X        
Niemcy X X     X
Rosja X        
Serbia X     X X
Słowenia X        
Szwajcaria X       X
Szwecja X        
Ukraina X        
Wielka Brytania X X   X  
Włochy X X     X
Sankcje za brak OC w Europie

Jak sprawdzić ważność polisy OC przez aplikację mObywatel?

Skoro kary za brak polisy innych krajach Europy są tak wysokie, przed podróżą należy upewnić się, czy ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ważne. Sankcje obowiązują bowiem wszystkich kierowców na terytorium danego państwa – jego mieszkańców i turystów. Dodatkowo oprócz tego, że poniesiemy karę adekwatną do przepisów w danym kraju za granicą, grzywnę za brak OC nałoży także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w Polsce.

Pomóc może aplikacja mObywatel, która zawiera w sobie kilka przydatnych usług z przeznaczeniem dla zmotoryzowanych. Jedną z nich jest usługa mPojazd. Znajdziemy w niej dane z dowodu rejestracyjnego (m.in. marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego), polisy OC czy karty pojazdu. Oprócz tego usługa przypomina na 30 dni przed upływem terminu o badaniu technicznym i ubezpieczeniu OC. Inne ciekawe usługi aplikacji to m.in.:

 • mObywatel – cyfrowe dane z dowodu osobistego,
 • mPrawo Jazdy – cyfrowe prawo jazdy,
 • Punkty Karne – moduł powiązany z usługą mPrawoJazdy, który pozwala sprawdzić stan punktów karnych.

Podsumowując, jazda bez prawa jazdy jest mocno ryzykowna. Szczególnie że elektroniczny system w Polsce coraz skuteczniej wyławia z bazy pojazdy bez ważnego OC. Jednak już za granicą mandat może być najlżejszą konsekwencją.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Uszkodzenie samochodu przez wiatr

Uszkodzenie samochodu przez wiatr. Co zrobić?

Uszkodzenie samochodu przez wiatr podczas wichur nie jest niczym rzadkim. Przy silnym wietrze o urwaną gałąź lub przewrócone drzewo nie trudno. Zdarza się też, że wiatr porwie jakiś przedmiot, który w mniejszym lub większym stopniu uszkodzi nasze auto. Jeżeli korzystamy nie tylko z obowiązkowej polisy OC, ale również autocasco, możemy liczyć na odszkodowanie. Trudniej o uzyskanie jakichś należności tylko z ubezpieczeniem OC, ale wiele zależy od okoliczności zdarzenia.

Czym jest Zielona Karta OC i kiedy jej potrzebujemy?

Czym jest Zielona Karta OC i kiedy jej potrzebujemy?

Zielona Karta OC to potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli jej nie mamy, w niektórych państwach Europy za wypadek zapłacimy z własnej kieszeni i to nawet mimo posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, jak wyrobić Zieloną Kartę i gdzie jest nam ona niezbędna.