Dopuszczalna prędkość z przyczepą – ile można jechać, jaki mandat?

Udostępnij
Wasza ocena
Dopuszczalna prędkość z przyczepą
Kierowcy na co dzień nie poruszają się z przyczepą, dlatego wielu zapomina, jakie są dopuszczalne limity prędkości dla takiego zestawu. Tymczasem mandaty za zbyt dużą prędkość względem dopuszczalnej są dotkliwe finansowo. Do konta kierowcy może zostać również dopisanych nawet 15 punktów karnych. Dlatego przypominamy, jaką przyczepę może ciągnąć auto osobowe, jaka jest dopuszczalna prędkość z przyczepą w zależności od rodzaju drogi oraz co grozi za złamanie przepisów drogowych w tym obszarze.

W artykule przeczytasz

Jaka przyczepa przy kategorii B prawa jazdy?

Zanim wskażemy dopuszczalną prędkość z przyczepą, w pierwszej kolejności należy odnieść się do przepisów w zakresie maksymalnej masy przyczepy doczepionej do samochodu. Prawo jazdy kategorii B pozwala prowadzić m.in. auta osobowe i lekkie dostawczaki o masie DMC (dopuszczalna masa całkowita) do 3500 kg. Oprócz tego kierowca z prawem jazdy kat. B może prowadzić zestaw pojazdów, a więc auto z przyczepą, tj.:

 • przyczepa lekka o DMC do 750 kg – jeżeli masa DMC samochodu nie przekracza 3500 kg, ponieważ zestaw (samochód + przyczepka) nie może ważyć łącznie więcej niż 4250 kg;
 • przyczepa inna niż lekka – jeżeli zestaw (samochód + przyczepka) nie waży łącznie więcej niż 3500 kg, a DMC przyczepki nie przekracza DMC samochodu (prawo określa stosunek 1.33 do 1 na korzyść auta).

 

Dla ciągnięcia większych przyczep (np. lepiej wyposażone przyczepy kempingowe, przyczepy do przewozu dla koni) należy zdobyć kod B96. Kierowca z takim kodem w uprawnieniach może prowadzić zestaw składający się z samochodu o DMC do 3500 kg oraz przyczep innych niż lekka, z maksymalną masą DMC zestawu do 4250 kg. Niestety, o ile za granicą często wystarczy ukończyć w tym celu kilkugodzinny kurs, o tyle w Polsce trzeba zdać praktyczny egzamin państwowy. Dlatego być może warto rozważyć prawo jazdy na kategorię B+E. Taka kategoria pozwala kierować zespołem pojazdów złożonym z samochodu o DMC do 3500 kg oraz przyczepy o DMC do 3500 kg. Należy tylko pamiętać, aby DMC przyczepy nie przekraczało DMC samochodu (stosunek 1.33 do 1 na korzyść auta).

Oprócz tego zawsze warto sprawdzić możliwe ograniczenia producenta samochodu określające wagę ciągniętych przyczep. Jest to o tyle proste, że nie ma potrzeby zaglądania w instrukcję auta. Wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego samochodu:

 • pozycja O1 – maksymalna masa przyczepy z hamulcem najazdowym;
 • pozycja O2 – maksymalna masa przyczepy bez hamulca.

Dopuszczalna prędkość z przyczepą

Jazda z przyczepą wymaga zachowania odpowiedniej prędkości. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na fakt, że podłączenie nawet niewielkiej przyczepy może mocno wydłużyć drogę hamowania w sytuacji awaryjnej. Oprócz tego jazda ze zbyt dużą prędkością utrudnia inne manewry (m.in. pokonywanie zakrętów). Zagrożenie na drodze spowodować może też przewożony ładunek wypadający z przyczepy.

Przeczytaj też: “Limity prędkości w Polsce

Dlatego przepisy jasno określają limity dopuszczalnej prędkości z przyczepą. Kluczowy dla maksymalnej prędkości pojazdów ciągnących przyczepy jest art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy muszą zwrócić uwagę zwłaszcza na dopuszczalną prędkość z przyczepą poza obszarem zabudowanym. Poniższe limity prędkości dotyczą samochodów ciągnących przyczepy lekkie oraz cięższe wyposażone w hamulec najazdowy.

Jazda z przyczepą – limity prędkości

Obszar, rodzaj drogi Maksymalna prędkość podczas jazdy z przyczepą
Strefa zamieszkania 20 km/h
Obszar zabudowany 50 km/h
Drogi jednojezdniowe poza terenem zabudowanym 70 km/h
Drogi o przynajmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu poza terenem zabudowanym 80 km/h
Drogi ekspresowe 80 km/h
Autostrady 80 km/h

Przeczytaj też: “Strefa zamieszkania – co to jest, gdzie obowiązuje, przepisy

Jaki mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości samochodu z przyczepą?

Jazda ze zbyt dużą prędkością często stwarza zagrożenie. Dotyczy to również poruszania się z przyczepą. Wysokość mandatu jest różna w zależności od skali złamania przepisów.

Skala przekroczenia prędkości Mandat Punkty karne
Do 10 km/h 50 złotych 1 punkt karny
Od 11 do 15 km/h 100 złotych 2 punkty karne
Od 16 do 20 km/h 200 złotych 3 punkty karne
Od 21 do 25 km/h 300 złotych 5 punktów karnych
Od 26 do 30 km/h 400 złotych 7 punktów karnych
Od 31 do 40 km/h 800 złotych (1600 złotych w warunkach recydywy*) 9 punktów karnych
Od 41 do 50 km/h 1000 złotych (2000 złotych w warunkach recydywy*) 11 punktów karnych
Od 51 do 60 km/h 1500 złotych (3000 złotych w warunkach recydywy*) 13 punktów karnych
Od 61 do 70 km/h 2000 złotych (4000 złotych w warunkach recydywy*) 14 punktów karnych
Powyżej 70 km/h 2500 złotych (5000 złotych w warunkach recydywy*) 15 punktów karnych

* recydywa – popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat

Przeczytaj też: “Mandat za prędkość – jakie kary i ile punktów karnych?

Jak jeździć z przyczepą samochodową – wskazówki

Podczas standardowego kursu na prawo jazdy kategorii B kursant nie nabywa umiejętności jazdy z przyczepą. Tymczasem wymaga to stosowania się do przepisów, w tym limitów prędkości, a także zachowania szczególnej ostrożności. Zestaw złożony z samochodu i przyczepy jest dłuższy, dlatego jazda wygląda odrobinę inaczej. Prowadząc zestaw, należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Ruszanie – należy mocniej zwiększyć obroty silnika.
 • Przyspieszanie – należy w sposób bardziej zdecydowany operować gazem.
 • Hamowanie – droga hamowania jest dłuższa, a gwałtowne hamowanie może skończyć się zarzuceniem przyczepy.
 • Cofanie – poprzez ustawienie zestawu w linii prostej. Skręcanie podczas cofania w lewo – wymaga kręcenia kierownicą w prawo, skręcanie w prawo – kręcenia kołem w lewą stronę. Żeby wyprostować zestaw, należy kręcić kierownicą w przeciwnym kierunku.
 • Wyprzedzanie – zestaw jest dłuższy i cięższy, dlatego manewr wymaga większej ilości miejsca i czasu.
 • Pokonywanie zakrętów – koła przyczepy poruszają się po mniejszym łuku, a jeżeli przyczepa zacznie się nie zbyt wcześnie łamać, istnieje ryzyko zawadzenia o krawężnik.
 • Parkowanie – w razie problemów z zaparkowaniem w zestawie zawsze można odpiąć i ustawić przyczepę w odpowiednim miejscu.

 

Niewątpliwie auto z hakiem holowniczym to dodatkowa korzyść dająca możliwość podłączenia przyczepy. Jeżeli nawet kierowca nie ma własnej przyczepy może ją wypożyczyć. W ten sposób ogranicza też koszty (opłaty administracyjne, utrzymanie przyczepy w należytym stanie).

Natomiast jazda z przyczepą wygląda inaczej od prowadzenia samego auta. Dlatego kierowca zdecydowany na jazdę z przyczepą, a bez doświadczenia w prowadzeniu zestawu, wcześniej powinien poćwiczyć technikę jazdy z dodatkowym elementem. Zawsze należy też stosować się do obowiązujących przepisów i limitów dopuszczalnej prędkości jazdy z przyczepą. Zbyt szybka jazda jest niebezpieczna, stwarzając zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Zachodzi też ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Z jaką przyczepą można poruszać się z prawem jazdy kat. B?

Kierowca z uprawnieniami kategorii B do auta o masie do 3500 kg podłączyć może dwa rodzaje przyczep. Pierwszą jest przyczepka lekka o wadze do 750 kg. Przyczepy cięższe ważące powyżej 750 kg można prowadzić, jeżeli zestaw łącznie z autem nie waży powyżej 3500 kg, a przyczepka nie jest cięższa od samochodu (stosunek masy auta do przyczepki przynajmniej 1.33 do 1)

Jakie są maksymalne limity prędkości jazdy z przyczepą?

W obszarze zabudowanym limity są zgodne z dopuszczalną prędkością dla poruszania się autem osobowym bez przyczepy. Poza obszarem zabudowanym maksymalna prędkość z przyczepą jest ograniczona do 70 km/h (drogi jednojezdniowe) lub 80 km/h (drogi jednojezdniowe przynajmniej o dwóch pasach w jednym kierunku, drogi ekspresowe, autostrady).

Jak wysoki jest mandat za zbyt szybką jazdę z przyczepą?

Wysokość kary zależy od skali popełnienia wykroczenia. Kierowca naraża się na mandat w wysokości od 50 zł i 1 punktu karnego nawet do 2500 złotych (5000 złotych w warunkach recydywy) i 15 punktów karnych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.