Czyszczenie CEPiK – czy będą kary za brak OC?

Udostępnij
Wasza ocena
Czyszczenie CEPiK
Czyszczenie CEPiK zaplanowano na 10 czerwca 2024 roku. Z systemu zniknie ponad 7 000 000 samochodów. Większość z nich to auta, które od wielu lat nie miały badania technicznego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC, dlatego określa się je mianem tzw. martwych dusz. W takiej sytuacji wielu właścicieli aut, które nadal widnieją w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ale zostaną usunięte, zadaje sobie pytanie o ewentualne kary za brak polisy OC. Okazuje się, że mogą spać spokojnie i kary rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych im nie grożą.

W artykule przeczytasz

Czym jest CEPiK?

Czyszczenie CEPiK to ważne wydarzenie. W rejestrze znajdują się bowiem następujące informacje:

  • dane pojazdu (m.in. marka, model, numer VIN);
  • dokumenty pojazdu;
  • poprzedni i obecni właściciele;
  • informacje o zdarzeniach (m.in. zbycie, wyrejestrowanie, kradzież);
  • informacje o ubezpieczeniu;
  • informacje o badaniu technicznym (wynik badania i stan licznika przebiegu).

 

W całej bazie CEPiK znajduje się 26 700 000 pojazdów, w tym samochody, motocykle, ciężarówki i autobusy. Jednak statystyka ta jest mocno na wyrost, bo nawet ponad 7 000 000 pojazdów to tzw. martwe dusze. Tym mianem określa się auta, których właściciele od 10 lat nie zbyli pojazdu lub nie poddali go kasacji, ale także nie odwiedzili stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia badania technicznego oraz nie przedłużyli obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W systemie znajdują się również informacje o kierowcach (z uprawnieniami, bez uprawnień, z zakazem prowadzenia pojazdów).

Jakie auta obejmuje czyszczenie CEPiK?

Czyszczenie CEPiK zaplanowano na 10 czerwca 2024 roku. Z rejestru znikają pojazdy, które nie mają ważnych badań technicznych, ich ostatnia rejestracja miała miejsce przed 14 marca 2005 roku i przynajmniej od 10 lat nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC. W ten sposób z ulic i parkingów znikną nieużytkowane od lat pojazdy, które wielokrotnie nie mają tablic, szyb czy opon, ale wciąż blokują miejsca parkingowe. Oczywiście wiele takich aut wciąż zalega gdzieś na działkach, w szopach czy stodołach. Numery rejestracyjne pojazdów usuwanych z CEPiK znajdują się na stronach internetowych poszczególnych urzędów.

Przeczytaj też: “Złomowanie auta krok po kroku. Jak zrobić to dobrze?

Właściciel pojazdu usuniętego z rejestru będzie mieć możliwość jego ponownej rejestracji. Oczywiście wymaga to wykonania badania technicznego oraz ubezpieczenia pojazdu polisą OC.

Czyszczenie CEPiK a kary za brak OC

W związku z czyszczeniem bazy CEPiK z pojazdów, które przynajmniej od 10 lat nie miały ubezpieczenia OC, należy zadać sobie pytanie o kary za brak polisy. Szczególnie że są one horrendalnie wysokie. Natomiast właściciele takich pojazdów nie mają powodów do obaw, ponieważ nie będą karani za brak OC, a prowadzone wobec nich postępowania zostaną umorzone.

Dzięki temu w kieszeniach właścicieli takich pojazdów zostanie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kary za brak OC są bowiem wysokie, zależne od wysokości minimalnego wynagrodzenia, rodzaju pojazdu oraz okresu bez ochrony OC. W przypadku aut usuwanych z rejestru CEPiK jest to 100% kary naliczanej za brak ciągłości ubezpieczenia przez ponad 14 dni. W zależności od rodzaju pojazdu jest to:

  • samochody osobowe – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia;
  • samochody ciężarowe – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia;
  • pozostałe pojazdy (np. motocykle) – 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość kar za brak OC przez ponad 14 dni w 2024 roku

Rodzaj pojazdu Kara za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca (minimalne wynagrodzenie 4242 złote brutto) Kara za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia (minimalne wynagrodzenie 4300 złotych brutto)
Samochody osobowe 8480 złotych 8600 złotych
Samochody ciężarowe 12 730 złotych 12 900 złotych
Pozostałe pojazdy 1410 złotych 1430 złotych

Przeczytaj też: “Kara za brak OC w 2024 roku – wysoka podwyżka kar i to dwukrotnie!

Czyszczenie CEPiK należy oceniać pozytywnie. Pokaże to również faktyczną liczbę pojazdów w Polsce, których po czyszczeniu będzie niespełna 20 000 000.

zdjęcie: pixabay.com (https://pixabay.com/photos/car-old-car-peugeot-404-oldtimer-5002956/)

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Na kiedy zaplanowano czyszczenie bazy CEPiK?

Czyszczenie CEPiK zaplanowano na 10 czerwca 2024 roku.

Jakie auta obejmie czyszczenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców?

Z systemu znikną pojazdy bez ważnych badań technicznych, ostatnio zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku i bez ubezpieczenia OC w ciągu ostatnich 10 lat. Numery rejestracyjne usuniętych pojazdów znajdują się na stronach internetowych poszczególnych urzędów.

Czy właściciele usuwanych tzw. martwych dusz otrzymają kary za brak OC?

Nie, właściciele takich aut nie muszą obawiać się kar za brak OC. Umorzone zostaną także wszystkie postępowania toczące się w ich sprawie.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.