Blokada na koło – kiedy można ją założyć i jak się zachować?

Blokada na koło samochodowe

W artykule przeczytasz

Blokada na koło to jedno z narzędzi stosowanych w walce z nieprawidłowo parkującymi kierowcami. Z uwagi na unieruchomienie pojazdu dla wielu zmotoryzowanych jest to sankcja dotkliwsza niż mandat. Sprawdzamy, w jakiej sytuacji służby – policja i straż miejska lub gminna mogą założyć blokadę na koło samochodowe, jakie pociąga to za sobą konsekwencje i jak zachować się w takiej sytuacji.

Blokada na koło samochodowe w świetle prawa

Okazuje się, że w skali roku blokada na koło przez funkcjonariuszy policji, a zwłaszcza straży gminnej lub miejskiej nakładana jest nawet 80 tysięcy razy. Oczywiście instalacja blokady na koło samochodowe jest uregulowana prawnie. Kluczowy jest tutaj art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z przepisami służby mogą unieruchomić samochód przez nałożenie blokady, ale pod pewnymi warunkami. Blokady na koła zakładać może tylko policja i straż miejska lub gminna. Jest to możliwe, jeżeli zaparkowany pojazd:

  • pozostaje w zabronionym miejscu;
  • nie utrudnia ruchu;
  • nie zagraża bezpieczeństwu.

Jeżeli pojazd jest nieprawidłowo zaparkowany, ale jednocześnie stwarza zagrożenie dla ruchu lub go utrudnia, wówczas zamiast nakładania blokady na koło służby mogą go odholować. Koszt odholowania, a następnie przetrzymywania pojazdu na parkingu depozytowym ponosi właściciel.

Przeczytaj też: “Odholowanie samochodu – jakie stawki w 2022 roku?

Po co i kiedy straż miejska oraz policja stosuje blokady na koła samochodowe?

Należy mieć na uwadze, że interpretacja przepisów w tym zakresie należy do funkcjonariusza. Dlatego wielu policjantów i strażników rezygnuje z blokady na koło samochodowe. W zamian możemy otrzymać pisemne ostrzeżenie, wezwanie do stawiennictwa w siedzibie straży, pouczenie czy mandat karny. Zwykle ma on wysokość od 100 do 300 złotych, aczkolwiek grzywna może być wyższa. Nawet 800 złotych możemy zapłacić, jeżeli posługujemy się nieważną lub cudzą kartą parkingową. To samo dotyczy parkowania na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

Samą blokadę na koło samochodowe możemy rozumieć jako środek wychowawczy. Jest oczywiste, że żółta, metalowa blokada na kole źle zaparkowanego samochodu rzuca się w oczy i oddziałuje na innych kierowców. Stąd zakłada się ją zwykle na samochody pozostawione w newralgicznych miejscach, oczywiście tam, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju (np. chodnik, brama wjazdowa). Zwłaszcza nieopodal przejść dla pieszych czy ścieżek rowerowych

Jak się zachować i ile kosztuje zdjęcie blokady z koła?

Bezsprzecznie nałożenie blokady to krótszy czas zamknięcia postępowania i ograniczenie związanych z tym kosztów. Jeżeli na koło naszego samochodu służby założą blokadę, aby ruszyć z miejsca, musimy skontaktować się z patrolem. Żeby to zrobić, należy zadzwonić na numer znajdujący się na kartce, której szukać należy za wycieraczką.

Po przyjeździe na miejsce służby zdejmą blokadę z koła. Zdjęcie blokady nic nie kosztuje i jest bezpłatne. Co więcej, jej założenie nie jest jednoznaczne z nałożeniem mandatu. Możemy tylko zostać pouczeni o nieprzestrzeganiu przepisów. Funkcjonariusze nie mają obowiązku, ale mogą nałożyć na nas mandat karny. Jeżeli rażąco naruszyliśmy przepisy ruchu drogowego, możliwe jest też skierowanie sprawy do sądu.

Jeżeli będzie to dla nas nawet oznaczać mandat, w ciągu 7 dni od otrzymania możemy się od niego odwołać. Po odwołaniu sprawa trafia do sądu, który wyznaczy termin rozprawy. Możemy, ale nie musimy stawiać się na sprawie. W zależności od rozpatrzenia sprawy sąd orzeka o naszej winie lub niewinności. Wówczas mandat zostaje uchylony. Szerzej o procedurze odwołania od mandatu mówi artykuł “Odwołanie od mandatu drogowego krok po kroku“.

Jak zachować się po nałożeniu blokady na koło krok po kroku:

  1. Poszukaj kartki z numerem telefonu pozostawionej przez funkcjonariuszy.
  2. Zadzwoń na podany numer (ewentualnie udaj się do siedziby służb pod wskazany adres).
  3. Podaj funkcjonariuszom lokalizację, markę i numer rejestracyjny pojazdu.
  4. Poczekaj na przyjazd policji lub straży – miejskiej bądź gminnej.

Pod żadnym względem blokady nie należy usuwać we własnym zakresie. Może się to skończyć oskarżeniem o zniszczenie mienia. W przypadku jej przywłaszczenia sprawa zostanie skierowana do sądu. Grozi nam wówczas nie tylko grzywna, ale też areszt, a nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: