Znaki drogowe: znak “Ustąp pierwszeństwa”

Co oznacza znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa)?

W artykule przeczytasz

Znak Ustąp pierwszeństwa jest jednym z najpopularniejszych znaków drogowych, z czym nie da się dyskutować. Mimo iż każdy zmotoryzowany powinien dobrze wiedzieć, o czym ostrzega znak A-7, przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

O czym ostrzega znak Ustąp pierwszeństwa”?

Znak Ustąp pierwszeństwa, jak sama nazwa wskazuje, ostrzega o zbliżaniu się do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem. Znajduje się w obrębie skrzyżowania i dotyczy wyłącznie najbliższej jezdni.

Poza tym znak A-7 umieszcza się również w innych miejscach, w których przecinają się kierunki ruchu, a gdzie z przepisów ustawy Prawo u ruchu drogowym, występuje obowiązek ustąpienia pierwszeństwa. Tyczy się to wyjazdów z obiektów czy torowisk tramwajowych.

Poza tym, jeżeli na drodze podporządkowanej nie są spełnione warunki widoczności, wówczas znak Ustąp pierwszeństwa jest zastąpiony znakiem B-20, czyli dobrze znanym znakiem STOP.

Znak A-7, podobnie jak znak STOP (B-20), umieszczone przed skrzyżowaniem nie występują samodzielnie, ale z odpowiednimi znakami umieszczonymi na drodze z pierwszeństwem przejazdu:

  • A-6a – Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach,
  • A-6b – Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po prawej stronie,
  • A-6c – Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie,
  • D-1 – Droga z pierwszeństwem.

W przypadku skrzyżowania z ruchem okrężnym, czyli ronda, znak A-7 umieszczony ze znakiem C-12 Ruch okrężny, określa pierwszeństwo dla znajdującego się na skrzyżowaniu typu rondo.

W jakiej odległości od skrzyżowania znajduje się znak A-7?

Znak A-7 powinien być umieszczony możliwie blisko skrzyżowania. Odległość dzieląca znak i skrzyżowanie nie powinna być większa niż:

  • 50 m — na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h,
  • 25 m — na pozostałych drogach.

Jeżeli jest to droga o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, znak A-7 w odległości od 150 do 300 metrów trzeba poprzedzić znakiem Ustąp pierwszeństwa z tabliczką T-1. Wskazuje ona odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego.

Więcej o prędkościach dozwolonych na drogach w Polsce mówi artykuł pt. Limity prędkości w Polsce“.

Znak Ustąp pierwszeństwa na skrzyżowaniach dróg nierównorzędnych

W przypadku skrzyżowania dróg nierównorzędnych, ich oznakowanie należy rozpoczynać od umieszczenia znaków A-7 lub B-20, po czym wspomnianych wyżej znaków A-6 lub D-1.

Łącznie ze znakiem Ustąp pierwszeństwa na tym samym słupku umieszczony może być tylko jeden znak ostrzegawczy, zakazu, nakazu lub znak informacyjny D-2 (Koniec drogi z pierwszeństwem). Jeżeli natomiast przed skrzyżowaniem została umieszczona tablica przeddrogowskazowa, znak A-7 umieszcza się nad tą tablicą.

Z kolei pod znakiem Ustąp pierwszeństwa może zostać umieszczona tabliczka T-6c. Umieszczana na drodze podporządkowanej wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.

Jeżeli zachodzi zmiana pierwszeństwa przejazdu, na wlotach, które po zmianach tracą pierwszeństwo, umieszcza się znaki D-48 (Zmiana pierwszeństwa).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: