Zielone tablice rejestracyjne — jakie dają korzyści?

Jakie korzyści dają zielone tablice rejestracyjne?

W artykule przeczytasz

Zielone tablice rejestracyjne są od dziesięciu miesięcy wydawane samochodom bezemisyjnym. Okazuje się, że coraz częściej trafiają do aut, które nie są uprawnione do ich używania. Jakie w związku z tym korzyści daje używanie zielonych tablic rejestracyjnych?

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Tak więc zielone tablice powstały po to, aby wyróżnić auta bezemisyjne. Przypomnijmy, że mowa tutaj o tablicach z czarnymi znakami na zielonym tle, a nie zielonym frontem służących dealerom, o których piszemy w artykule pt. Zielone tablice rejestracyjne również dla komisów?“.

Tablice dla aut bezemisyjnych są wydawane od 1 stycznia 2020 roku, przysługując samochodom elektrycznym oraz zasilanych wodorem. Jednak o zielone tablice dla samochodów bezemisyjnych, choć nie ma takiego obowiązku, mogą się też ubiegać właściciele starszych pojazdów ekologicznych, które obecnie korzystają z naklejki.

Zielone tablice nie dla hybryd

Z zielonych tablic nie mogą korzystać właściciele hybryd, podobnie jak pojazdów generujących prąd z benzyny lub oleju napędowego. Zgodnie z przepisami, auto elektryczne nie może mieć bowiem wlewu paliwa służącego do napędzania samochodu.

Tyczy się to również hybryd plug-in, kiedy właściciel chce poruszać się wyłącznie na prądzie. Jest to możliwe, ale mając takie auto, wcześniej musisz wykonać konwersję na samochód elektryczny, po czym przerejestrować pojazd.

Jak się jednak okazuje, po polskich drogach poruszają się już pojazdy, które nie powinny korzystać z zielonych tablic. Raz jest to wynik pomyłki, innym natomiast fałszywych oświadczeń właścicieli pojazdów. Większość kieruje się tu przywilejami wynikającymi z użytkowania zielonych tablic. Niestety, nie biorą oni pod uwagę faktu, że właściciel takiego auta może mieć poważne problemy podczas kontroli policyjnej czy przeglądu technicznego.

Przywileje korzystania z zielonych tablic rejestracyjnych:

  • korzystanie z buspasów na równi z taksówkami oraz autobusami (sprawdź, czy zarządca drogi nie uzależnił tego przywileju od liczby osób w pojeździe),
  • bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania,
  • zatrzymywanie się przy ogólnodostępnych stacjach ładowania dla uzupełnienia energii w akumulatorach.

Poza tym warto pamiętać, że w przyszłości wiele polskich miast może wprowadzić strefy czystego transportu. Wówczas w takich strefach będą mogły poruszać się wyłącznie auta bezemisyjne z zielonymi tablicami.

Oczywiście z powyższych przywilejów możesz też korzystać wówczas, kiedy masz starszy samochód elektryczny lub wodorowy, nie wymieniłeś tablic na zielone, a poruszasz się ze specjalną naklejką. Jest ona równoznaczna z zieloną tablicą rejestracyjną, aczkolwiek te ostatnie są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ są lepiej widoczne.

Jak zdobyć zielone tablice?

Jeśli kupiłeś samochód bezemisyjny i rejestrujesz go w urzędzie, zielone tablice rejestracyjne dostaniesz automatycznie. Taki stan prawny obowiązuje od początku 2020 roku.

Z kolei, jeśli pojazd elektryczny lub wodorowy rejestrowałeś przed 1 stycznia 2020 roku i chcesz otrzymać zielone tablice, musisz zgłosić się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Numery oraz dowód rejestracyjny pozostaną bez zmian, ale wymiana tablic wymaga wówczas dodatkowej opłaty w wysokości 93 zł. Pamiętaj, że nie masz takiego obowiązku. Nadal możesz poruszać się z właściwą naklejką i korzystać z przywilejów, które przysługują samochodom bezemisyjnym.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

zielone tablice

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Ostatnio w polskich miastach można zauważyć samochody, które mają zielone tablice rejestracyjne. Po co te oznaczenia, co one znaczą i jak można je zdobyć dowiesz się właśnie z tego wpisu.