Zgubiona tablica rejestracyjna. Jak się zachować?

Zgubiona tablica rejestracyjna. Jak się zachować?

W artykule przeczytasz

Zgubiona tablica rejestracyjna może przydarzyć się każdemu. Sprawdzamy, jak zachować się w takiej sytuacji i ile kosztuje wyrobienie duplikatu.

Co zrobić, kiedy zgubiliśmy tablicę rejestracyjną?

Zgubiona tablica rejestracyjna to na przykład wynik jazdy samochodem podczas nawałnic, kiedy poruszamy się po zalanych ulicach. Jeśli z jakiegoś powodu straciliśmy tablice, przede wszystkim powinniśmy się upewnić, czy nie zostały ona skradzione. W takiej sytuacji konieczne musi być bowiem zgłoszenie sprawy na policję. Przy kradzieży tablic mogą one następnie zostać użyte w przestępstwie.

Jednak na policję warto udać się również wówczas, kiedy zwyczajnie zginie nam tablica rejestracyjna i najprawdopodobniej ją zgubiliśmy. Bardzo często trafiają one bowiem na komisariat policji lub straży miejskiej. Na pewno właściciel pojazdu powinien także sprawdzić lokalne fora internetowe oraz grupy na Facebooku. Często szuka się tam właścicieli zgubionych tablic rejestracyjnych. O tym, co zrobić, kiedy znajdziemy tablice, więcej piszemy w artykule “Znaleziona tablica rejestracyjna — jak się zachować?“.

Zgubiona tablica rejestracyjna. Jak wyrobić wtórnik?

Warto pamiętać, że jazda bez tablicy rejestracyjnej jest niedozwolona. Za brak tablicy czy naklejki legalizacyjnej na szybie zapłacimy mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Wszystko zależy od funkcjonariusza i tego, jak oceni on takie przewinienie.

Jeśli nie udało się ich odzyskać, konieczne jest wyrobienie duplikatu. Ile kosztuje więc wydanie wtórnika? W zasadzie mamy tutaj opcji, a w tym duplikat, ale i przerejestrowanie auta. Oczywiście w zależności od dostępnego rozwiązania narażamy się na inne koszty.

W przypadku, kiedy zgubiliśmy czarne tablice rejestracyjne, musimy uzyskać nowe znaki rejestracyjne. Wszystko dlatego, że stare tablice nie są już dorabiane. Wyrobić musimy więc nowy dowód rejestracyjny, tablice, nalepkę i znaki legalizacyjne. Jak przy standardowej rejestracji zapłacimy za to 180,50 zł.

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy są to białe tablice ze znakiem “PL”. Wówczas musimy wystąpić do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie duplikatu tablicy rejestracyjnej samochodu. Co ważne, dotyczy to dwóch tablic i znaków legalizacyjnych. Wtórniki będą nas kosztować 93 zł. Oczywiście możemy wystąpić o nowe numery rejestracyjne. Wówczas, podobnie jak przy starych “blachach”, zapłacimy 180,50 zł.

W końcu zgubić możemy także białe tablice z unijnymi gwiazdkami. W takiej sytuacji możemy wystąpić o wtórnik nawet jednej tablicy rejestracyjnej. Duplikat jednej tablicy z nowymi oznaczeniami kosztuje 53 zł. Oczywiście także w tym przypadku mamy możliwość przerejestrowania pojazdu i wystąpienia nie o wydanie wtórnika, ale nowe tablice.

Widzimy więc, że zgubiona tablica rejestracyjna może nam przysporzyć problemów. Najlepiej, kiedy uda się znaleźć zgubę. W innym wypadku narażamy się na koszty związane z wyrobieniem duplikatu tablicy rejestracyjnej lub przerejestrowaniem pojazdu. Oczywiście pamiętajmy też, że poruszając się bez tablic, narażamy się na mandat, nawet w wysokości 500 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: