Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

W artykule przeczytasz

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a brak wskazania kierowcy dzisiaj

Duże zmiany dla kierowców mają wejść w życie już z początkiem grudnia 2021 roku. Przede wszystkim wzrośnie liczba punktów karnych za przewinienia drogowe, o czym pisaliśmy w artykule “Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń“. Oprócz tego łatwiej będzie stracić prawo jazdy, jeżeli przekroczymy punkty karne. Będą one kasowane dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu. Wzrosnąć ma też kara za niewskazanie kierowcy, na przykład przy zasłanianiu się lukami w pamięci, jeżeli zdjęcie z fotoradaru będzie niewyraźne i przy przekroczeniu prędkości nie widać twarzy kierowcy.

Przeczytaj też: “Fotoradary na polskich drogach według statystyk Yanosika

Przypomnijmy, że obecnie, jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie pozwala zidentyfikować prowadzącego, służby o pomoc w ustaleniu sprawcy przewinienia proszą kierowcę. Jednak ci często próbują uniknąć mandatu. Zwłaszcza że prawo nie jest surowe, jeżeli nie poinformują policji, kto siedział za kierownicą auta w chwili przekroczenia prędkości.

Kierowcy mogą zasłaniać się niepamięcią, choć często to sami prowadzili taki pojazd. Oczywiście nie robią tego bez powodu. Dziś mandat za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie jest czytelne, wynosi 500 złotych. Nie jest to najniższa kara, ale akceptowalna przez wielu zmotoryzowanych. Co więcej, kierowcy nie są obciążani punktami karnymi.

Mandat za niewskazanie kierowcy po nowelizacji przepisów ruchu drogowego

Niemal na pewno za chwilę mandat za niewskazanie kierowcy, jeżeli nie widać twarzy kierowcy i nie wskazano prowadzącego, mocno wzrośnie. Podwyżka jest jednak horrendalna, ponieważ grzywna ma urosnąć aż 16-krotnie. Jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie pozwoli na rozpoznanie kierowcy, właściciel pojazdu będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 8000 złotych. Jest to na tyle wysoka grzywa, że większość kierowców nie powinna mieć oporów, aby wskazać sprawcę, czy osobiście przyznać się do winy.

Oczywiście od mandatu z fotoradaru właściciel auta może się odwołać. Jak zrobić to krok po kroku, mówi artykuł pt. “Mandat z fotoradaru — co z nim zrobić?“. Piszemy tam również, po jakim czasie przychodzi mandat za zdjęcie, jak go zapłacić oraz jak wygląda jego przedawnienie.

Jak zauważyliśmy na wstępie, przepisy mają wejść w życie 1 grudnia 2021 roku i będą towarzyszyć innym podwyżkom mandatów. Oprócz tego punkty karne mają być powiązane z polisą OC pojazdu. Nie jest wykluczone, że już wkrótce im kierowca będzie mieć ich więcej, tym obowiązkowe ubezpieczenie jego pojazdu będzie droższe, ale nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Będą nowe fotoradary w Polsce

Nowe fotoradary w Polsce. Wiele nowych mierników na drogach

Rusza program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości o wartości 5,7 mln złotych. Wiemy już, że gdzie trafiły i w najbliższym czasie trafiać będą nowe fotoradary w Polsce. W planach jest 26 takich urządzeń, aczkolwiek pojawią się też nowe mierniki do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, czy urządzenia do niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a nawet monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Nowe stawki mandatów

Nowe stawki mandatów. Jak wysokie będą mandaty po zmianach?

Wiemy już, że szykują się duże zmiany w Kodeksie drogowym. Co jest dla zmotoryzowanych najważniejsze, pojawią się nowe stawki mandatów, które będą horrendalnie wysokie. W rządowym projekcie pojawiają się minimalne stawki kar dla kierowców. Co więcej, dla recydywistów kara za niektóre przewinienia drogowe wzrośnie nawet 150-krotnie! Sprawdzamy, jak będą wyglądać mandaty po zmianach.

Nowy taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.

Będzie mocna podwyżka mandatów

Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.