Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

W artykule przeczytasz

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a brak wskazania kierowcy dzisiaj

Duże zmiany dla kierowców mają wejść w życie już z początkiem grudnia 2021 roku. Przede wszystkim wzrośnie liczba punktów karnych za przewinienia drogowe, o czym pisaliśmy w artykule “Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń“. Oprócz tego łatwiej będzie stracić prawo jazdy, jeżeli przekroczymy punkty karne. Będą one kasowane dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu. Wzrosnąć ma też kara za niewskazanie kierowcy, na przykład przy zasłanianiu się lukami w pamięci, jeżeli zdjęcie z fotoradaru będzie niewyraźne i przy przekroczeniu prędkości nie widać twarzy kierowcy.

Przeczytaj też: “Fotoradary na polskich drogach według statystyk Yanosika

Przypomnijmy, że obecnie, jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie pozwala zidentyfikować prowadzącego, służby o pomoc w ustaleniu sprawcy przewinienia proszą kierowcę. Jednak ci często próbują uniknąć mandatu. Zwłaszcza że prawo nie jest surowe, jeżeli nie poinformują policji, kto siedział za kierownicą auta w chwili przekroczenia prędkości.

Kierowcy mogą zasłaniać się niepamięcią, choć często to sami prowadzili taki pojazd. Oczywiście nie robią tego bez powodu. Dziś mandat za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie jest czytelne, wynosi 500 złotych. Nie jest to najniższa kara, ale akceptowalna przez wielu zmotoryzowanych. Co więcej, kierowcy nie są obciążani punktami karnymi.

Mandat za niewskazanie kierowcy po nowelizacji przepisów ruchu drogowego

Niemal na pewno za chwilę mandat za niewskazanie kierowcy, jeżeli nie widać twarzy kierowcy i nie wskazano prowadzącego, mocno wzrośnie. Podwyżka jest jednak horrendalna, ponieważ grzywna ma urosnąć aż 16-krotnie. Jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie pozwoli na rozpoznanie kierowcy, właściciel pojazdu będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 8000 złotych. Jest to na tyle wysoka grzywa, że większość kierowców nie powinna mieć oporów, aby wskazać sprawcę, czy osobiście przyznać się do winy.

Oczywiście od mandatu z fotoradaru właściciel auta może się odwołać. Jak zrobić to krok po kroku, mówi artykuł pt. “Mandat z fotoradaru — co z nim zrobić?“. Piszemy tam również, po jakim czasie przychodzi mandat za zdjęcie, jak go zapłacić oraz jak wygląda jego przedawnienie.

Jak zauważyliśmy na wstępie, przepisy mają wejść w życie 1 grudnia 2021 roku i będą towarzyszyć innym podwyżkom mandatów. Oprócz tego punkty karne mają być powiązane z polisą OC pojazdu. Nie jest wykluczone, że już wkrótce im kierowca będzie mieć ich więcej, tym obowiązkowe ubezpieczenie jego pojazdu będzie droższe, ale nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Mandaty wycofane z taryfikatora w 2022 roku

Mandaty wycofane z taryfikatora w 2022 roku

Z dniem 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Nowelizacja prawa wprowadziła ich nowe stawki i ogromne podwyżki. Jednak w nowym kodeksie brakuje też kar za niektóre wykroczenia w stosunku do tego, co zawierał on w sobie przed zmianami. Sprawdzamy mandaty wycofane z taryfikatora z początkiem 2022 roku. Jeżeli jako kierowcy popełnimy któreś z tych wykroczeń, otrzymamy mandat w wysokości, o jakiej zdecyduje policjant. Jest on wyłącznie ograniczony górną granicą grzywny.

Mandaty drogowe w warunkach recydywy

Mandaty drogowe – recydywa od 17 września 2022

Po nowelizacji prawa, jakie weszło w życie 1 stycznia 2022 roku, funkcjonariusze wystawiają już znacznie wyższe niż dotychczas mandaty drogowe. Recydywa w nowym świetle prawa jeszcze nie obowiązuje, ale jesteśmy tego naprawdę bliscy. Wiemy, od kiedy mandaty drogowe będą mogły być jeszcze wyższe i na jakich zasadach będą karani piraci drogowi recydywiści.

Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmiany dla kierowców są ogromne. Najwyższe stawki sięgają kwoty 5000 złotych, a więc są 10-krotnie wyższe niż przed nowelizacją kodeksu drogowego. Mandatem w wysokości 5000 złotych zostaniemy ukarani, jeżeli przekroczymy prędkość o 71 km/h lub więcej i będzie to nasze drugie wykroczenie z tej grupy popełnione w ciągu 2 lat. Sprawdzamy, jak zmieniły się przepisy i za co możemy zostać ukarani wysoką karą po zmianach w 2022 roku.

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) informuje, że w Polsce pojawią się nowe, nowoczesne fotoradary. Jednak nowe fotoradary w Polsce nie będą tylko odpowiedzialne za kontrolę prędkości na drodze, ale w niektórych przypadkach także za nieodpowiednie zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych. Na razie będzie tylko pięć takich urządzeń, aczkolwiek ich liczba na pewno wzrośnie. Nowe fotoradary mają monitorować ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Będą rejestrować pojazdy, które pokonują przejazdy na czerwonym świetle i omijają zapory kolejowe.