Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC obowiązkowa dla każdego auta

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa dla każdego pojazdu

W artykule przeczytasz

Jak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa, dopóki nie zostanie on wycofany z ruchu. Nie jest to dobra wiadomość dla każdego, kto trzyma swój samochód czy motocykl gdzieś na działce bądź w garażu i nie ma wykupionej dla niego polisy OC.

Czego dotyczy wyrok TSUE?

Wiemy już, że umowa ubezpieczenia OC jest obowiązkowa dla wszystkich aut zarejestrowanych w systemie, nawet tych, które nie są w eksploatacji. Potwierdził to wyrok najwyższej możliwej instytucji na terenie Wspólnoty Europejskiej z 29 kwietnia.

Sprawa dotyczyła zaskarżenia decyzji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Organ ten nałożył bowiem na jeden z powiatów karę za brak wykupionego ubezpieczenia OC dla pojazdu, który został przejęty na mocy orzeczenia o przepadku wydanym przez sąd. Najpierw decyzja ta została zaskarżona do sądu, ten natomiast o prośbę poprosił TSUE.

Opinia wydana przez Trybunał Sprawiedliwości UE nie jest korzystna dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które nie są użytkowane w ruchu, ale widnieją w systemie. Obowiązkowa dla takiego pojazdu jest umowa ubezpieczenia OC. Musi on mieć ważną polisę OC, aż do momentu wycofania z ruchu.

Jak podkreślono w wyroku TSUE, OC pojazdu jest niezbędne dla niezakłóconego przepływu obywateli UE między krajami. W innym wypadku każde z państw musiałoby osobiście sprawdzać, czy dany pojazd mechaniczny wjeżdżający na jego terytorium ma ważne ubezpieczenie OC.

Jaka kara za brak OC w 2021?

Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że nieużytkowane auto musi mieć ważne OC. Co ważniejsze, kary za brak ciągłości polisy są bardzo wysokie. Mandaty z tego tytułu, jakie nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, są bowiem powiązane z wysokością płacy minimalnej. W 2021 są to następujące stawki.

Kara za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego:

  • brak ciągłości polisy OC do 3 dni – 1120 zł;
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł;
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Kara za brak ubezpieczenia OC motocykla:

  • do 3 dni – 190 zł;
  • od 4 do 14 dni – 470 zł;
  • powyżej 14 dni – 930 zł.

Kara za brak ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego, autobusu lub ciągnika samochodowego:

  • do 3 dni – 1680 zł;
  • od 4 do 14 dni – 4200 zł;
  • powyżej 14 dni – 8400 zł.

Szerzej piszemy o tym w artykule “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę“. Warto również zauważyć, że dzisiaj wykrycie braku ubezpieczenia przez posiadaczy pojazdów mechanicznych jest znacznie prostsze niż dawniej. UFG porównuje bowiem bazę danych zarejestrowanych pojazdów z bazą polis OC.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Nie jest tajemnicą, że stawki OC zależne są od pojemności silnika, ale też wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek. Jak się okazuje, emeryci otrzymują nawet cztery razy tańsze oferty polisy OC niż nastoletni studenci.