Utylizacja opon. Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi?

Prawidłowa utylizacja opon. Co zrobić ze starymi oponami?

W artykule przeczytasz

Początek wiosny to okres, kiedy często zmieniamy opony w samochodach z zimowych na letnie. Co zrobić, jeśli ogumienie zimowe jest już zużyte na tyle, że nie posłuży nam w kolejnym sezonie? Utylizacja opon to temat, który spędza sen z powiek wielu kierowcom. Sprawdzamy, co zrobić ze starymi oponami.

Utylizacja opon w procesie recyklingu

Przypomnijmy, że w polskim prawie z opon możemy korzystać, dopóki ich bieżnik ma głębokość przynajmniej 1,6 mm. Jeśli jednak są to opony zimowe, ich bieżnik powinien mieć przynajmniej 3-4 mm. Jak wygląda utylizacja opon, jeśli chcemy pozbyć się zużytego ogumienia?

Przede wszystkim pamiętajmy, że takie produkty jak opony rozkładają się w środowisku przez kilkaset lat. Co gorsza, zawierają w sobie substancje chemiczne, które są bardzo szkodliwe dla środowiska (m.in. oleje, żywice, stal, sadza, krzemionka). Stąd warto zainteresować się podmiotami i organizacjami odzysku opon. Świadczą one usługi odbioru starych opon, ich przetwarzania i prawidłowej utylizacji.

Normami prawnymi związani są też producenci opon, którzy muszą odzyskać przynajmniej 3/4 tonażu ogumienia, jakie wprowadzili na rynek w poprzednim roku. 15 proc. tej wartości musi zostać poddana recyklingowi.

Recykling i utylizacja sprawiają, że stare, zużyte opony służą m.in. do produkcji wycieraczek, uszczelek, wygłuszeń czy dywaników. Przez organizacje odzysku są też przetwarzane na komponent do wytworzenia asfaltu i granulat, jaki następnie trafia na nawierzchnie sztucznych boisk. W końcu zużyte opony spala się w piecach. Nie są to jednak zwykłe “kopciuchy”, ale specjalne piece wyposażone w filtry blokujące emisję trujących substancji.

Poza tym, o ile opony są w lepszym stanie, nakłada się na nie nowy bieżnik. To usługa tzw. bieżnikowania, po którym opony wracają do użytku. Tak więc, co zrobić z zużytym ogumieniem? Gdzie możemy zostawić stare opony i ile będzie nas to kosztować? Czy są podmioty, które zajmują się odbiorem i prawidłową utylizacją starych opon?

Co zrobić ze starymi oponami?

Na szczęście mamy kilka możliwości, aby w sposób w pełni legalny pozbyć się starych opon samochodowych:

  • Zakład wulkanizacyjny – utylizacja zużytych opon w serwisie wulkanizacyjnym jest możliwa, ale przepisy nie narzucają na wulkanizatorów obowiązku przyjęcia zużytego ogumienia. Zdarza się, że będziemy musieli ponieść z tego tytułu dodatkową opłatę.
  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – za darmo stare opony zostawiamy w PSZOK-u, podobnie jak jest z zużytymi akumulatorami, o których pisaliśmy w artykule pt. “Zużyty akumulator samochodowy. Co z nim zrobić?“. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów są obowiązkowe w każdej gminie.
  • Centrum Utylizacji Opon – to dobry sposób na pozbycie się większej ilości opon. CUO samodzielnie odbiera opony tylko w dużych ilościach. Zasady odbioru opon przez CUO wskazują na minimum 100 szt. opon motocyklowych, 250 szt. opon osobowych, 70 szt. opon ciężarowych i wolnobieżnych).
  • Lokalne akcje zbiórki odpadów – kolejny sposób na bezpłatne pozbycie się starych opon, choć wcześniej wymaga to ich składowania nawet przez kilka miesięcy.

Poza tym zawsze możemy spróbować odsprzedać opony firmie zajmującej się bieżnikowaniem ogumienia i dającej im drugie życie. Każda z powyższych opcji jest zdecydowanie lepsza niż pozostawienie ich w niedozwolonym miejscu. Utylizacja i recykling opon przez podmioty i organizacje do tego uprawnione są dla nas bezpłatne. Ewentualnie drobną opłatę będziemy musieli uiścić na rzecz wulkanizatora, który przyjął stare ogumienie.

Jednak mandat za wyrzucenie opon w nieodpowiednim miejscu jest znacznie wyższy i może wynieść do 500 zł. Jeszcze wyższa kara grozi nam, kiedy spalimy zużyte opony. Wówczas musimy liczyć się z grzywną w wysokości nawet 5000 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: