Utrata prawa jazdy za wyprzedzanie na pasach?

Utrata prawa jazdy za wyprzedzanie na pasach

W artykule przeczytasz

Od grudnia 2021 r. zachodzą znaczące zmiany w taryfikatorze mandatów. Według nowych przepisów za popełnione wykroczenia będziemy karani znacznie wyższymi mandatami, albowiem maksymalna ich stawka pozostaje bez zmian od 20 lat. Co więcej, za niektóre wykroczenia będziemy mogli stracić prawo jazdy. Należy do nich wyprzedzanie na pasach.

Co przewiduje projekt zmian Kodeksu drogowego?

Nowy taryfikator mandatów, który ma zacząć obowiązywać od grudnia 2021 roku, będzie znacznie surowszy. Przede wszystkim w projekcie położono nacisk na zaostrzenie kar za stworzenie zagrożenia pieszym w okolicach i na pasach. Jednak wysokie kary za wyprzedzanie na pasach to nie wszystko. Wysokie grzywny grożą też za:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • jazdę po spożyciu alkoholu lub zażyciu innej substancji psychoaktywnej,

W tym artykule skupiamy się na wykroczeniach, które mają zagrażać pieszym, zwłaszcza przed i na przejściach.

Jaki mandat za wyprzedzanie na pasach?

Przed przejściami dla pieszych zmotoryzowani mogą spotkać dwa znaki, tj.:

  • Znak ostrzegawczy A-16 (żółty trójkąt z pieszym) – umieszczany przed przejściem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.
  • Znak informacyjny D-6 (pieszy w białym trójkącie wpisany w niebieski kwadrat) – określa przejście dla pieszych, a więc miejsce przeznaczone do przechodzenia w poprzek drogi. Jego uzupełnieniem jest tzw. zebra (poziomy znak P-10 namalowany na jezdni).

Przeczytaj też: “Bezpieczne wyprzedzanie — najważniejsze zasady

Wyprzedzenie między tymi znakami jest szczególnie niebezpieczne. Teraz będzie karane jeszcze surowiej, niż miało to miejsce dotychczas. Do wykroczeń w ruchu drogowym, za które grozi wówczas do 1500 zł, należą:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;
  • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez drogę osobie niepełnosprawnej, osobie ze specjalnym znakiem lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, zatrzymującego się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • naruszenie zakazu jazdy po pasach lub chodniku.

Za takie manewry otrzymamy nawet 15 punktów karnych oraz jak wspomnieliśmy wyżej – zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 1500 zł. Jeżeli natomiast któreś z wykroczeń popełnimy drugi raz w ciągu 2 lat i naruszymy przepisy ruchu drogowego w tym obszarze, wówczas jako recydywiści zapłacimy przynajmniej do 3000 zł, a to nie koniec.

Przeczytaj też: “Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Nowe przepisy – nawet utrata prawa jazdy za wyprzedzanie na przejściu

Praktycznie w ostatniej chwili do projektu nowych przepisów dodano art. 86b par. 4. Mówi on, że w razie popełnienia któregoś z powyższych pięciu wykroczeń, może się to skończyć sądowym zakazem prowadzenia pojazdu. Jest to dopuszczalne, jeżeli kierowca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego. W takiej sytuacji sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat (art. 29 par. 1 k.w.). Przypomnijmy, że zatrzymanie prawa jazdy na okres powyżej 12 miesięcy (k.w.) lub 1 roku (k.k) oznacza, że po tym okresie należy ponownie podejść do egzaminu.

Podsumowując, utrata prawa jazdy przez kierowców za manewr wyprzedzanie na pasach będzie jak najbardziej możliwa. Wiele będzie zależeć od interpretacji wykroczenia przez policję i sąd, aczkolwiek lepiej nie ryzykować i zaniechać wyprzedzania w okolicach przejść dla pieszych. Wręcz przeciwnie, należy zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszych na niebezpieczeństwo. Wyprzedzanie dozwolone jest tylko na przejściach z ruchem organizowanym przez sygnalizację świetlną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: