Ustawa podpisana. Pierwszeństwo na pasach pieszych to nie wszystko…

Pierwszeństwo na pasach pieszych od 1 czerwca 2021 roku

W artykule przeczytasz

Wiemy już, że z początkiem czerwca 2021 roku w życie wejdą nowe przepisy drogowe. Wcześniej zmiany w kodeksie drogowym zatwierdził parlament, teraz ustawę podpisał prezydent. Jedną ze zmian będzie bezwzględne pierwszeństwo na pasach dla pieszych, ale to nie wszystko.

Pierwszeństwo na pasach dla pieszych

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kierowcy, którzy zbliżają się do pasów, powinni zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściach. Jak będzie więc wyglądać pierwszeństwo na pasach po zmianach?

Od 1 czerwca 2021 roku kierowca, który zbliża się do przejścia, będzie musiał zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu już znajdującemu się na przejściu, ale też wchodzącego na pasy. Po zmianach w kodeksie drogowym kierowca będzie musiał więc obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale też jego otoczenie. Zauważmy, że pierwszeństwo dla pieszych nie obejmuje torowisk.

Zmiany w limitach prędkości

Bezwzględne pierwszeństwo na pasach dla pieszych to tylko jedna ze zmian w kodeksie drogowym. Poza tym zmieniają się limity prędkości. W zasadzie dotyczy to jednego przypadku. Po zmianach niezależnie od pory dnia w obszarze zabudowanym będziemy poruszać się z prędkością maksymalną 50 km/h. Przypomnijmy, że dotychczas w godzinach od 23:00 do 05:00 dopuszczalna prędkość wynosiła 60 km/h. Więcej o limitach prędkości piszemy w artykule pt. “Limity prędkości w Polsce“.

Piesi przez pasy bez smartfona

Nowelizacja prawa nakłada też nowe obowiązki na pieszych. Wchodząc na jezdnię, będą oni musieli zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim nowelizacja przewiduje zakaz korzystania ze smartfonów i innych tym podobnych urządzeń podczas przechodzenia przez przejście lub torowisko.

Koniec z jazdą na zderzaku na autostradzie

Koniec też z jazdą na zderzaku na autostradach oraz drogach ekspresowych. Po zmianach odstęp między pojazdami powinien być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką poruszamy się po takich drogach. Dla przykładu, jeśli jedziemy z prędkością 140 km/h, odstęp od poprzedzającego nas pojazdu powinien wynosić 70 metrów itp.

Wydaje się jednak, że ten nowy przepis będzie trudny w egzekwowaniu. Raz – trudno określić taką odległość. Dwa – wyjątkiem jest manewr wyprzedzania, na który powoływać się będzie wielu kierowców w razie interwencji.

Widać, że zmian jest sporo, a pierwszeństwo pieszych na pasach to tylko jeden element nowelizacji kodeksu drogowego. Zauważmy, że początkowo przewidywała ona też odbieranie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Ostatecznie pominięto ten przepis, choć zmiany dla zmotoryzowanych i tak są dość istotne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: