Ustawa fotoradarowa – mandat z fotoradaru dla właściciela auta

Ustawa fotoradarowa – mandat z fotoradaru dla właściciela auta

W artykule przeczytasz

Najprawdopodobniej ustawa fotoradarowa zwiększy ściągalność należności za mandaty z fotoradarów. Obecnie z różnych powodów, w tym z uchylania się od odpowiedzialności, nawet 40 proc. z nich nie jest opłacanych. Po nowelizacji prawa nie będzie to takie proste. Wszystko zmienić ma tak zwana ustawa fotoradarowa. Sprawdzamy, jak zmieni się prawo w tym zakresie.

Dlaczego mandaty z fotoradaru są trudne w ściągalności?

Zacznijmy od tego, że w tym kształcie ustawa fotoradarowa jest już ponoć gotowa od 2017 roku, ale dotychczas nie została zaprezentowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Zmiana prawa ma ułatwić ściąganie należności za mandaty z fotoradarów.

Przypomnijmy, że właściciel pojazdu uwiecznionego przez fotoradar otrzymuje list od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). W kopercie znajduje się druk, na którym może przyznać się do popełnienia wykroczenia, wskazać innego kierowcę lub odmówić wskazania sprawcy.

Obecnie wielu kierowców nie przyznaje się do złamania przepisów ruchu drogowego w zakresie przekroczenia prędkości. Właściciel pojazdu często twierdzi, że nie pamięta, kto w danym dniu korzystał z jego samochodu. Oprócz tego może wskazać innego kierowcę, a ten kolejnego, co utrudnia nałożenie kary. Zwłaszcza jeżeli na zdjęciu trudno rozpoznać osobę za kierownicą.

Sporo zmieni się tutaj od stycznia 2022 roku. Po nowelizacji kodeksu drogowego niewskazanie kierującego pojazdem będzie grozić wysoką grzywną. Sięgnie ona nawet ośmiu tysięcy złotych. To jednak nie wszystko bowiem niebawem do konsultacji publicznych trafi tzw. ustawa fotoradarowa. Ma to mieć miejsce jeszcze w 2021 roku.

Przeczytaj też: “Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Co zmieni ustawa fotoradarowa?

Ustawa fotoradarowa to tak naprawdę prawo do automatycznego karania właścicieli pojazdów za mandaty z fotoradarów. Rząd w ten sposób chce zablokować możliwość wymigania się od odpowiedzialności i zapłaty za mandat, choć wydaje się, że w tym zakresie pomoże już samo widmo nałożenia kilkutysięcznej grzywny. Po nowelizacji przy mandacie z fotoradaru do odpowiedzialności będzie pociągnięty posiadacz samochodu. Jeżeli nie wskaże winnego, odpowiadał będzie właściciel auta. W przypadku mandatów za przekroczenie prędkości z fotoradaru to on zapłaci grzywnę.

Szczegółów ustawy jeszcze nie znamy, ale wedle przecieków właściciel ma mieć trzy opcje do wyboru, tj.:

  • przyznaje się do winy lub wskazuje kierującego pojazdem – właściciel lub inny kierujący otrzymuje mandat i punkty karne;
  • nie wie, kto prowadził pojazd, ale przyjmuje mandat na siebie – właściciel otrzymuje mandat, ale bez punktów karnych;
  • nie przyznaje się do winy i nie wskazuje innego kierowcy – właściciel zostaje ukarany mandatem z automatu.

Niewątpliwie zmiana przepisów w zakresie egzekwowania mandatów za przekroczenie prędkości jest potrzebna. Wielu kierowców wykorzystuje bowiem luki w prawie i unika konsekwencji brawurowej i niebezpiecznej jazdy. Zmiany wprowadzą zasadę zwiększonej odpowiedzialności właściciela pojazdu. Jeżeli nie przyzna się on do winy, a przy tym nie wskaże innego kierowcy, mandat zapłaci z automatu.

Przeczytaj też: “Odwołanie od mandatu drogowego krok po kroku

Ciekawe natomiast, jak rządzący planują egzekwować prawo w przypadku leasingobiorców i osób wynajmujących pojazdy. Tego z pewnością dowiemy się po publikacji projektu nowelizacji. Pewne jest natomiast, że niebawem uchylanie się od mandatu z fotoradaru nie będzie już tak proste, jak ma to miejsce obecnie. Bez wątpienia poprzez zmianę przepisów rządzący chcą skuteczniej ściągać mandaty z urządzeń służących do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów. Za mandat zapłaci osoba winna przewinienia lub właściciel auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) informuje, że w Polsce pojawią się nowe, nowoczesne fotoradary. Jednak nowe fotoradary w Polsce nie będą tylko odpowiedzialne za kontrolę prędkości na drodze, ale w niektórych przypadkach także za nieodpowiednie zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych. Na razie będzie tylko pięć takich urządzeń, aczkolwiek ich liczba na pewno wzrośnie. Nowe fotoradary mają monitorować ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Będą rejestrować pojazdy, które pokonują przejazdy na czerwonym świetle i omijają zapory kolejowe.

Będą nowe fotoradary w Polsce

Nowe fotoradary w Polsce. Wiele nowych mierników na drogach

Rusza program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości o wartości 5,7 mln złotych. Wiemy już, że gdzie trafiły i w najbliższym czasie trafiać będą nowe fotoradary w Polsce. W planach jest 26 takich urządzeń, aczkolwiek pojawią się też nowe mierniki do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, czy urządzenia do niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a nawet monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.