Ubezpieczenie OC z datą wsteczną

Czy kupię ubezpieczenie OC z datą wsteczną?

W artykule przeczytasz

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną interesuje tych, którzy otrzymują karę za brak obowiązkowej polisy. W Polsce bowiem każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC. Czy możliwa jest zatem polisa OC z datą wsteczną?

Wysokie kary za brak OC

O ubezpieczenie OC z datą wsteczną pytają kierowcy, którzy zostali namierzeni przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie podmiot ten coraz skuteczniej wyszukuje właścicieli pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia.

Pomaga w tym specjalny system informatyczny, zbierający dane z towarzystw ubezpieczeniowych. Kara za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od pensji minimalnej. W przypadku samochodu osobowego i braku polisy przez ponad 14 dni, w 2019 roku wynosi ona 5200 zł. Jeszcze drożej będzie w 2021 roku, o czym piszemy w artykule pt. Wyższa płaca minimalna, wyższa kara dla kierowcy za brak OC“.

Jako że w 2019 roku fundusz wykrył 127 000 pojazdów bez OC, lepiej pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu. Z drugiej strony z reguły brak OC to działanie celowe. Nie tak łatwo bowiem znaleźć się w gronie kierowców bez OC.

Większość właścicieli pojazdów, jeżeli nawet zapomni skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym, otrzyma automatyczne przedłużenie dotychczasowej polisy na kolejny rok. Jednak co innego, kiedy takie osoby kupiły samochód używany. Jeżeli korzystały z OC poprzedniego właściciela, takie ubezpieczenie wygasa z ostatnim dniem trwania polisy i nie jest automatycznie przedłużane. Zresztą nie każdy pojazd ma OC.

O tym, jak sprawdzić ubezpieczenie OC, mówi artykuł pt. Jak sprawdzić OC pojazdu?“. Poza sprawdzeniem VIN, przeglądem technicznym i jazdą próbną, warto zweryfikować wszystkie dokumenty, a w tym dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, książkę serwisową, OC czy samą umowę.

Czy kupię ubezpieczenie OC z datą wsteczną?

Niestety, ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie istnieje. Nie ma możliwości nabycia polisy na zaległy okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Podobnie nie ma szans na zakup jednodniowego ubezpieczenia.

Właściciel, który ma zarejestrowany samochód bez OC i zostanie wykryty, musi być przygotowany na wysoką karę. Co jednak ważne, brak opłacania ubezpieczenia nawet przez kilka lat, jeżeli oszustwo nie zostało wykryte przez system lub podczas kontroli, nie oznacza, że właściciel będzie musiał uiścić karę za zaległy okres. Grzywna dotyczy tylko obowiązującego roku.

Brak OC to nie tylko konsekwencje finansowe

Jako że ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie istnieje, a kary są wysokie, nie warto unikać zakupu obowiązkowej polisy. Jednak nie tylko dla wysokiej grzywny warto mieć ważne OC.

Jeżeli kierujący pojazdem bez ważnego ubezpieczenia spowoduje wypadek, rekompensatę wobec osób poszkodowanych weźmie na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że sprawca nie poniesie konsekwencji. Wręcz przeciwnie, ponieważ UFG upomni się o należności, występując z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. W praktyce zażąda od właściciela zwrotu wszystkich wypłaconych środków na rzecz ofiar wypadku.

O ile łatwo zweryfikować koszt naprawy uszkodzonego samochodu, podobnie jak trakcję jezdni, o tyle znacznie większe wyzwanie stanowi to w przypadku osób poszkodowanych w wypadku. Zwłaszcza że ofiara, która ucierpiała w kolizji, może wymagać długiej rehabilitacji, otrzymać rentę, czy zmienić kwalifikacje zawodowe. Wszystkie te koszty spadają na barki sprawcy wypadku drogowego pojazdem bez ważnego OC. Wielokrotnie sięgają one dziesiątek czy setek tysięcy złotych.

Tym bardziej nie warto ryzykować jazdy bez OC. Wydaje się, że w takiej sytuacji, choć grzywny za brak OC są wysokie, mogą być najmniejszym wymiarem kary. Bezpieczniej znaleźć i wykupić najtańsze oferowane OC. Kierowca może się w tym przypadku kierować tylko i wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony oferowanej w ramach obowiązkowej polisy OC, we wszystkich firmach działających na terenie Polski jest identyczny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Uszkodzenie samochodu przez wiatr

Uszkodzenie samochodu przez wiatr. Co zrobić?

Uszkodzenie samochodu przez wiatr podczas wichur nie jest niczym rzadkim. Przy silnym wietrze o urwaną gałąź lub przewrócone drzewo nie trudno. Zdarza się też, że wiatr porwie jakiś przedmiot, który w mniejszym lub większym stopniu uszkodzi nasze auto. Jeżeli korzystamy nie tylko z obowiązkowej polisy OC, ale również autocasco, możemy liczyć na odszkodowanie. Trudniej o uzyskanie jakichś należności tylko z ubezpieczeniem OC, ale wiele zależy od okoliczności zdarzenia.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?

Kary za brak OC w Europie

Jaka kara za brak OC w Europie – lista możliwych sankcji

Brak OC w Polsce grozi wysokimi grzywnami finansowymi. Oprócz tego w razie wypadku właściciel pojazdu bez OC musi ze swojej kieszeni pokryć powstałe koszty. Jednak w innych krajach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Okazuje się, że brak OC w Europie to nie tylko wysoka grzywna, ale też możliwość utraty prawa jazdy, konfiskata pojazdu, punkty karne, a nawet kara pozbawienia wolności.