Tablice rejestracyjne – te same i czasowe wycofanie z ruchu

Te same tablice rejestracyjne przy przerejestrowaniu samochodu

W artykule przeczytasz

Najprawdopodobniej już od grudnia 2021 roku kierowcy pozostawią te same tablice rejestracyjne w kupionym samochodzie z rynku wtórnego. Będzie też możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, choć tylko dla nielicznych. Sprawdź, na jakich zasadach wejdą w życie te zmiany związane z pakietem deregulacyjnym.

Jakie oszczędności przyniosą te same tablice rejestracyjne?

O pakiecie deregulacyjnym szerzej pisaliśmy w artykule “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie“. Dzięki niemu w domu możemy zostawić dokumenty, w tym prawo jazdy. Oczywiście nie wszystkie jego zapisy weszły już w życie.

Te, na które kierowcy wciąż czekają, mają pojawić się w najbliższych miesiącach. Wśród nich znajdzie się przepis, który pozwoli zachować te same tablice rejestracyjne po zakupie auta w Polsce. 

Dlatego z niecierpliwością czekamy na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Co prawda, w czerwcu 2021 r. pojawiło się rozporządzenie ministra jednak nie dotyczy wymagań dla tablic rejestracyjnych. Wprowadziło ono przepisy pozwalające na rejestrację nowych aut bezpośrednio przez dealerów samochodów.

Dzięki planowanej zmianie w rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań, jako nowy właściciel po udaniu się do wydziału komunikacji, zachowasz numery po przerejestrowaniu samochodu, o ile było ono zarejestrowane w Polsce.

Przypomnijmy, że obecnie jest to możliwe tylko gdy wyróżnik miejsca czy wyróżnik powiatu jest zgodny z miejscem zamieszkania nabywcy. W takiej sytuacji był brak obowiązku wymiany tablic samochodowych. Zmianie podlegały tylko naklejki legalizacyjne. Teraz przepisy się zmienią i będą dotyczyć przerejestrowania samochodu na terenie całego kraju.

Pytanie czy zmieni się litera i cyfra danego województwa czy powiatu, czy też pozostaną one bez zmian…? Cóż, w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów pewne jest tylko białe tło. No chyba, że masz samochód elektryczny wtedy otrzymasz tablice profesjonalne – czyli zielone.

Oczywiście nie obyło się bez pewnych warunków (pojazd zarejestrowany wcześniej w Polsce, tablice rejestracyjne czytelne i zgodne z nowym wzorem). Brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie nie dotyczy starych, czarnych “blach” i z flagą Polski w miejscu znaku Unii Europejskiej. W takim przypadku staniecie się posiadaczem nowego numeru rejestracyjnego.

Oczywiście nowe przepisy i brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie auta będzie z dużą korzyścią dla zmotoryzowanych. Rejestracja samochodu dzięki temu będzie tańsza. Nowy pomysł rządu sprawa, że przerejestrowanie samochodu pozwoli zaoszczędzić przynajmniej 80 złotych, ponieważ tyle trzeba zapłacić za tablice (1000 zł tablice indywidualne).

Na jakich zasadach czasowe wycofanie pojazdu z ruchu?

Te same tablice rejestracyjne po zakupie to tylko jedna zmiana, która czeka zmotoryzowanych w najbliższym czasie, a wywodzi się z tzw. pakietu deregulacyjnego. Dostępna ma być też usługa czasowego wycofania pojazdu osobowego z ruchu. Niestety, tutaj nowe przepisy o ruchu drogowym są dla wielu mocno rozczarowujące.

Jeśli zechcesz złożyć wniosek o czasowe wycofanie z ruchu swojego pojazdu w starostwie. Nowy pomysł rządu zakłada, że będzie to możliwe na okres 3-12 miesięcy, przynajmniej 3 lata od poprzedniego wycofania.

Dodatkowo jest to zmiana skierowana wyłącznie do właścicieli aut wymagających naprawy zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, ewentualnie przy wystąpieniu szkody całkowitej.

Związane z tym oświadczenie w urzędzie będzie trzeba złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że z wycofania nie skorzystają właściciele pojazdów używanych sezonowo (np. kampery czy motocykle).

W końcu właściciel musi zapewnić takiemu pojazdowi odpowiednie miejsce postoju (poza strefą zamieszkania, strefą ruchu i drogą publiczną). Oznacza to, że nadaje się do tego teren prywatnej posesji czy własny garaż, ale parking przy bloku już niekoniecznie.

Podczas składania wniosku o czasowe wycofanie z ruchu musisz mieć tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli ją wydano). Dowód i tablice zostawisz w urzędzie. Uiścić będzie trzeba też opłatę, choć na razie nie znamy jej wysokości.

Przed ponownym dopuszczeniem do ruchu taki pojazd będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne. Jedyna z tego korzyść jest więc taka, że na okres czasowego wycofania cena polisy OC zostanie obniżona przynajmniej o 95 proc. Oczywiście, o ile powiadomisz o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Najprawdopodobniej zmiany te wejdą w życie w grudniu 2021 roku. Z kolei już w przyszłym roku podczas rejestracji przestaną być wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne. Czeka nas to najprawdopodobniej od 4 września 2022 roku. Będzie to oznaczać kolejną korzyść finansową dla rejestrujących, tym razem w wysokości 94,50 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Proszę nie wpisywać reklamy “Darmowe sprawdzenie historii pojazdu” obok skądinąd dobrego tekstu, bo to kłamstwo: po wpisaniu numeru VIN pojawia się lista i WYŁĄCZNIE możliwość pobrania PŁATNEGO raportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Niemieckie tablice rejestracyjne wywozowe

Jakie niemieckie tablice rejestracyjne przy imporcie auta do Polski?

Zdecydowana większość samochodów sprowadzonych do Polski pochodzi z rynku niemieckiego. Żeby autem kupionym w Niemczech przyjechać do Polski na kołach, niezbędne są niemieckie tablice rejestracyjne. Sprawdź, jakie tablice w Niemczech wybrać, jeśli kupionego samochodu nie chcesz transportować na lawecie.

Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

W Polsce jest coraz więcej rodzajów tablic rejestracyjnych. Sporo w ostatnim czasie zmieniły na rynku tablice dealerskie oraz przeznaczone dla aut bezemisyjnych. Sprawdź, jakie są kolory tablic rejestracyjnych dla pojazdów, które możesz zaobserwować na polskich drogach.

Rejestracja czasowa pojazdu

Rejestracja czasowa pojazdu przejdzie do historii?

Nie jest wykluczone, że rejestracja czasowa pojazdu niebawem będzie zlikwidowana. Jej likwidacji chce jedna z posłanek. Sprawdzamy, o co chodzi w jej interpelacji i jakie korzyści odniesiemy z tego jako zmotoryzowani.