Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Nowy taryfikator punktów karnych

W artykule przeczytasz

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.

Maksymalna liczba 15 punktów karnych za wykroczenie

Po zmianach, które najprawdopodobniej wejdą w życie już w grudniu 2021 r., piraci drogowi nie będą mogli liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Oprócz wyższych mandatów i grzywien za wykroczenia drogowe pojawi się też nowy taryfikator punktów karnych. Naruszenie przepisów ruchu drogowego będzie karane surowiej niż obecnie, z maksymalną liczbą punktów karnych w liczbie nawet 15. Taką ich liczbą karane będą następujące wykroczenia:

 • sprowadzenie lub spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym;
 • spowodowanie wypadku komunikacyjnego z obrażeniem ciała u innej osoby;
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;
 • wyprzedzanie na przejściu i bezpośrednio przed nim;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na pasy lub się na nich znajduje;
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia osobie niepełnosprawnej, z widoczną ograniczoną sprawnością ruchową oraz osobie ze specjalnym znakiem (np. osoba przeprowadzająca dzieci przy szkole);
 • niezatrzymanie się do kontroli;
 • przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym lub poza nim;
 • wyprzedzanie na przejeździe rowerowym i bezpośrednio przed nim.

Dzisiaj powyższe przewinienia są karane 10 punktami karnymi.

Inne wykroczenia karane znaczne surowiej niż obecnie:

 • niestosowanie się do sygnałów dźwiękowych i poleceń policjanta – aktualny taryfikator przewiduje 8 punktów karnych (obecnie 6 punktów karnych);
 • nieprzestrzeganie znaku STOP – 6 pkt. (2);
 • nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu – 8 pkt. (6);
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na wzniesieniach, zakrętach, skrzyżowaniach itp. – 8 pkt. (5).

Projekt nowego taryfikatora punktów karnych a ograniczenie prędkości

Nowe prawo drogowe ma mocno uderzyć w zmotoryzowanych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość:

 • przekroczenie prędkości o 50 km/h – aktualny taryfikator przewiduje 15 punktów karnych (obecnie 10 punktów karnych);
 • 41-50 km/h – 13 pkt. (8);
 • 31-40 km/h – 10 pkt. (6);
 • 21-30 km/h – 6 pkt. (4);
 • 11-20 km/h – 3 pkt. (2).

Przeczytaj też: “Mandat za przekroczenie prędkości. Jakie stawki i ile punktów karnych?

Nie ulega wątpliwości, że po zmianach przepisów drogowych i po wprowadzeniu nowego taryfikatora będzie trzeba uważać. Szczególnie że najprawdopodobniej zniknie możliwość redukcji punktów karnych przez kurs redukujący. Oprócz tego wiele wskazuje na to, że punkty karne będą kasować się dopiero po dwóch latach, ale od momentu zapłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.

Na drogach uważać trzeba będzie więc znacznie bardziej, a utrata prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych mocno wzrośnie. Zwłaszcza że nie zmieni się maksymalna dozwolona liczba punktów – 20 dla zmotoryzowanych z prawem jazdy do roku oraz 24 punkty dla pozostałych kierowców.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowe stawki mandatów

Nowe stawki mandatów. Jak wysokie będą mandaty po zmianach?

Wiemy już, że szykują się duże zmiany w Kodeksie drogowym. Co jest dla zmotoryzowanych najważniejsze, pojawią się nowe stawki mandatów, które będą horrendalnie wysokie. W rządowym projekcie pojawiają się minimalne stawki kar dla kierowców. Co więcej, dla recydywistów kara za niektóre przewinienia drogowe wzrośnie nawet 150-krotnie! Sprawdzamy, jak będą wyglądać mandaty po zmianach.

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty?

Wiele wskazuje na to, że już niebawem – najprawdopodobniej od 1 grudnia 2021 r. zmienią się przepisy kodeksu drogowego. Zmiany dotyczą też punktów karnych. Przede wszystkim zniknie możliwość zredukowania ich liczby przez specjalne szkolenia. Jeżeli więc interesuje nas redukcja punktów karnych, warto zainteresować się tym już dzisiaj. Sprawdzamy, jak zapisać się na taki kurs krok po kroku i ile punktów ubędzie nam z konta po jego zakończeniu.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.

Będzie mocna podwyżka mandatów

Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.