Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

W artykule przeczytasz

Nie jest tajemnicą, że stawki OC zależne są od pojemności silnika, ale też wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek. Jak się okazuje, emeryci otrzymują nawet cztery razy tańsze oferty polisy OC niż nastoletni studenci.

Jak wiek wpływa na wysokość stawki OC?

Wyższe stawki OC dla młodych kierowców nie są niczym zaskakującym. Zauważmy tutaj, że za młodego kierowcę większość towarzystw ubezpieczeniowych uznaje zmotoryzowanego poniżej 26. roku życia. Zwykle takie osoby płacą za ubezpieczenie OC znacznie więcej niż osoby starsze. Potwierdzają to najnowsze dane udostępnione przez serwis Rankomat, tj.:

  • kierowcy w wieku 19 lat i młodsi – średnie stawki OC ubezpieczenia samochodu w pierwszym kwartale 2021 r. w wysokości ok. 2170 zł;
  • kierowcy w wieku 18-25 lat – średnie stawki OC ubezpieczenia samochodu w pierwszym kwartale 2021 r. w wysokości ok. 1450 zł;
  • kierowcy w wieku 63 lat i starsi – średnie stawki OC ubezpieczenia samochodu w pierwszym kwartale 2021 r. w wysokości ok. 490 zł.

Tak znacząca różnica w kosztach wynika m.in. z faktu, że statystycznie młodzi kierowcy powodują największe niebezpieczeństwo na drodze, doprowadzając do kolizji i wypadków. Nie tylko są brawurowi, ale także nie potrafią dostosować prędkości do warunków i ruchu na drodze. Potwierdzają to policyjne statystyki:

  • kierowcy w wieku 18-24 lata – wskaźnik 13,82 wypadków na 10 000 populacji;
  • kierowcy w wieku powyżej 60. roku życia – wskaźnik 3,55 wypadków na 10 000 populacji.

Co więcej, mimo młodego wieku i krótkiego stażu na drogach, 2% nastoletnich kierowców przyznaje się do spowodowania szkody. Dla porównania, pośród kierowców w wieku 64 lat jest to odsetek 27%.

Co jeszcze wpływa na stawki OC?

Fakt, że młodzi kierowcy średnio płacą nawet 4-krotnie więcej za OC niż seniorzy, nie wynika tylko z wieku, doświadczenia i wypracowanych zniżek. Ważne są także dane techniczne pojazdu oraz jego rocznik. Biorąc pod uwagę dane statystyczne, młodzi zmotoryzowani jeżdżą starszymi samochodami, które dodatkowo mają większą pojemność silnika.

W pierwszej połowie 2021 roku młodzi kierowcy najczęściej rejestrowali auta marki BMW. To marka z największą medianą stawek OC na poziomie ok. 750 zł. Dla porównania najtańsze OC miał Opel, a więc marka najczęściej wybierana przez seniorów. Stawki OC dla Opli były blisko 30% tańsze. Różnica wynika m.in. z dużej pojemności silników samochodów, jaką mają zwykle auta koncernu BMW. Często są to również starsze pojazdy. Średnio młodzi kierowcy w wieku do 19 lat korzystali z samochodów o 5 lat starszych niż 64-letni kierowcy.

Wysokość składki OC zależna od wykroczeń kierowcy i liczby punktów karnych

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce stawki polisy ubezpieczeniowej OC będą zależne od jeszcze jednego czynnika. Mowa o punktach karnych. Podobnie jak jest to w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymają dostęp do historii wykroczeń kierowcy oraz liczby jego punktów karnych. Przy ocenie ryzyka zakład ubezpieczeń będzie mieć dostęp do danych z bazy CEPiK. Po zmianach ubezpieczyciele będą mogli zaoferować niższe ubezpieczenie kierowcom, którzy nie popełniają wykroczeń drogowych.

Wyższych stawek spodziewać się może nawet ponad 2,5 mln kierowców, na których koncie znajdują się punkty karne. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał nowy sposób naliczania stawek OC. Możliwe, że rząd wyznaczy jakiś próg punktów karnych, po którego przekroczeniu stawki OC wzrosną. Jeśli tak się nie stanie, wyższe OC dotknie każdego kierowcę z punktami na koncie, a im będzie ich więcej, tym składka ubezpieczenia OC pójdzie jeszcze mocniej w górę.

Przeczytaj też: “Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Jest niemal pewne, że w najbliższym czasie stawki OC i AC (assistance) pójdą w górę. Wszystko dlatego, że coraz droższe są naprawy aut. W ciągu roku o 5% (z 7395 zł do 7 758 zł) wzrosła też wartość średniej szkody likwidowanej z OC. W końcu same stawki polis ubezpieczeniowych w ostatnim czasie spadły, na co wpływ miał m.in. wprowadzony lockdown. Spowodował on mniej szkód na drogach do poziomu 4 szkód na 100 pojazdów (ok. 5 szkód na 100 pojazdów rok wcześniej).

W związku z tym ceny muszą iść w górę. Także dlatego, że ostatnie cztery kwartały to ciągły spadek stawek OC. Oczywiście wielu się z tym nie zgodzi, bo jak ukazaliśmy wyżej, zwłaszcza młodzi kierowcy i tak płacą bardzo wysokie OC.

Stąd już teraz warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzić na polisie komunikacyjnej dla swojego pojazdu. Tańsze OC najprościej znaleźć online, korzystając z internetowych porównywarek ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator ubezpieczenia pozwala znaleźć najtańsze OC i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest współwłasność pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą z wypracowanymi zniżkami. Oczywiście wyższe OC dotyczy też aut z dużą pojemnością silnika.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa dla każdego pojazdu

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC obowiązkowa dla każdego auta

Jak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa, dopóki nie zostanie on wycofany z ruchu. Nie jest to dobra wiadomość dla każdego, kto trzyma swój samochód czy motocykl gdzieś na działce bądź w garażu i nie ma wykupionej dla niego polisy OC.