Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów

Stawka za badanie auta mocno w górę?

W artykule przeczytasz

Nie jest wykluczone, że niebawem stawka za badanie auta pójdzie mocno w górę. Zresztą o podwyżkach cen badań technicznych mówi się od dawna. Co oczywiste, domagają się ich właściciele stacji kontroli pojazdów. Zmian nie wyklucza też Ministerstwo Infrastruktury. Znamy nawet stawki, jakie proponują diagności.

Jaka stawka za badanie auta po zmianach?

Na wstępie przypomnijmy, że aktualna stawka za badanie auta jest niezmienna od 2004 roku. Co zrozumiałe, w tym czasie sytuacja gospodarcza zmieniła się znacząco. Nie ma nic dziwnego w tym, że rosną koszty stacji kontroli pojazdów. Mowa tutaj między innymi o wysokim opodatkowaniu, opłatach za media, czynszu, czy kosztach utrzymania parku maszynowego i zatrudniania diagnostów o odpowiednich kwalifikacjach. Oznacza to, że wydatki ponoszone przez stacje kontroli są zdecydowanie wyższe niż dawniej. Stąd bez podwyżek wiele takich firm czeka bankructwo.

Dlatego diagności głośno domagają się zmian. Ich deklaracje zbiera Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP). Aktualnie jest to już blisko 500 podpisów i liczba ta szybko rośnie. Następnym etapem będzie zwrócenie się do rządu w celu podwyższenia opłat za obowiązkowe badania techniczne.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

PISKP zauważa, że w momencie ustalenia wciąż obowiązującej stawki w 2004 r. za pensję minimalną można było wykonać tylko osiem badań technicznych. Dziś ta liczba jest już blisko 4-krotnie wyższa. W związku z podwyższeniem płacy minimalnej obecnie to aż 28 badań. Stąd Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów chce podwyżek dla opłat za badanie techniczne aut osobowych do 150 zł netto, czyli 184,50 zł brutto. Dziś jest to tylko 99 zł brutto, na co składa się 98 zł za badanie i 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Kiedy wyższa stawka za badanie techniczne samochodu?

Nowa, wyższa opłata przegląd techniczny samochodu jest więc przesądzona. Natomiast nie wiemy jeszcze, kiedy to nastąpi. Najprawdopodobniej jesteśmy tego bliscy, zwłaszcza że rząd pracuje nad nowelizacją przepisów związanych z badaniem technicznym. Takie zmiany mają wejść w życie już od początku 2022 roku. Jest to również wskazane z uwagi na dostosowanie prawa do przepisów unijnych.

Przede wszystkim po zmianie kierowcy, którzy spóźnią się z badaniem o więcej niż 30 dni, zapłacą 150 proc. stawki podstawowej lub nawet podwójną opłatę. Jednak dodatkowe środki za badanie po terminie nie zasilą budżetu stacji kontroli pojazdów, ale trafią do Transportowego Dozoru Technicznego. Okresowe badania będą odbywać się też na innych zasadach. Między innymi diagności będą wykonywać zdjęcia. Stawkami za badanie pojazdów mogą zająć się w następnej kolejności.

Przeczytaj też: “Przegląd okresowy i badanie techniczne pojazdu. Co je różni?

Oprócz powyżej wymienionych stawek PISKP informuje, że optymalnym rozwiązaniem byłoby uzależnienie opłat za badanie techniczne od wskaźnika inflacji lub minimalnego wynagrodzenia. Z tym ostatnim powiązane są na przykład mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Niemal na pewno jesteśmy bliscy zmiany stawek za badanie techniczne. Już niebawem wszyscy na stacji kontroli pojazdów zostawimy o kilkadziesiąt procent więcej, niż ma to miejsce obecnie. Jednak nie wiemy finalnie, jak będzie wyglądać cennik badania technicznego auta, motocykla i innych pojazdów. W innym wypadku wiele takich podmiotów znajdzie się na progu bankructwa. Przypomnijmy więc, że w 2020 roku w Polsce było 3197 stacji kontroli pojazdów. W sumie wykonano na nich 18,9 mln badań technicznych, z czego 2,45 proc. zakończyło się wynikiem negatywnym. Bez usunięcia usterek takie pojazdy nie mogą być uczestnikami ruchu drogowego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Protest diagnostów

Protest diagnostów. Co z przeglądami samochodów w dniu 18 listopada?

W czwartek 18 listopada w Warszawie odbędzie się protest diagnostów. To wynik strasznie niskich stawek za badania techniczne. Od kilkunastu lat pozostają one na tym samym poziomie, podczas kiedy rośnie pensja minimalna. Co gorsza, w tym czasie znacząco wzrosły również koszty prowadzenia działalności przez diagnostów. Pewne jest, że podwyższenie stawek za badanie techniczne to kwestia niedalekiej przyszłości. Sprawdzamy też, czy 18 listopada będziemy mogli wykonać badanie, czy może zastaniemy zamknięte stacje kontroli pojazdów.

Jaki mandat za brak przeglądu?

Jaki mandat za brak przeglądu?

Samochód bez ważnego badania technicznego nie powinien wyjeżdżać na drogę. Jeżeli nawet jest to stosunkowo nowe auto w dobrym stanie technicznym, przynajmniej teoretycznie stanowi zagrożenie w ruchu. Sprawdzamy, ile wynosi mandat za brak przeglądu, a w zasadzie badania technicznego, bo mimo iż oba terminy są używane zamiennie, oznaczają coś innego.

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów definiuje ustawa “Prawo o Ruchu Drogowym”. Mimo iż wszystko wydaje się jasne, zdarza się, że przed badaniem technicznym szukamy odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań. Często jest też ono błędnie mylone z przeglądem. Dlatego postanowiliśmy skupić w jednym miejscu najczęstsze pytania dotyczące badań technicznych.